9 מהעצורים בארה"ב ישוחררו בערבות

מאת ים יהושע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ים יהושע

שלטונות ארה"ב החליטו אתמול בערב לשחרר בערבות תשעה צעירים ישראלים העצורים בקליבלנד, אוהיו. התשעה ישוחררו עד לשימוע שלהם, שיתקיים ב-27 בנובמבר. הצעירים - שולמית עמרם, לירון ארבוס, שחר ברקאי, אורי בן טור, בני כהן, לירן דיאמנט, אסף מנצור, רחל סבג וישראלי נוסף - נעצרו בתחילת החודש והם נאשמים בעבודה ללא מסמכים מתאימים.

משפחות התשעה מנסות כרגע לגייס את הערבות, בסך עשרת אלפים דולרים לאדם. במקביל נבדקת האפשרות לקבלת תמיכה כספית מאנשי עסקים ישראלים המתגוררים בארה"ב. לאחר הסדרת הערבות יוכלו הצעירים לשוב למקומות מגוריהם בארה"ב, ולאחר השימוע הם צפויים לחתום על מסמכי הגירוש ולשוב לישראל.

ישראלי נוסף, שטרם הוחלט לשחררו בערבות, הוא יניב חני, שהופרד משאר הישראלים והועבר לאגף אחר בכלא שבדרום קליבלנד. עורך הדין ששכרו משפחות, דיויד ליאופולד, אמר אתמול כי "לצערי לא ניתנו לי הסברים מדוע הוחלט שלא לשחרר אותו בערבות ומהי הסיבה לבידודו משאר הקבוצה".

אתמול בצהריים נפגשו בשגרירות ארה"ב בתל אביב נציגים של משפחות הישראלים העצורים בקליבלנד, בקנזס סיטי, במישיגן ובסנט לואיס עם הקונסול האמריקאי בישראל, אדוארד מקלאן. אנשי הקונסוליה שמעו את טענות קרובי העצורים על תנאי המעצר, שלטענת חלק נוגדים את אמנת ז'נווה, והבטיחו לעשות כמיטב יכולתם כדי לעזור.

לדברי אחד הגורמים המעורבים בפרשה, השלטונות האמריקאים עוד לא פסלו לחלוטין את אפשרות השתייכותם של חלק מהעצורים לארגון טרור.

אחותה של רחל סבג, ששוחררה בערבות, בת חן שלום, אמרה אתמול כי "הצענו לאנשי הקונסוליה את כל האינפורמציה בנושא הזה כדי לקדם את העניינים".

משפחות העצורים מנסות כעת לנתח את השתלשלות האירועים שהובילה למעצר. לדברי כמה הורים, העצורים הופנו למקום העבודה בארה"ב, שבו המעסיק הוא ישראלי, על ידי חברת כוח אדם ישראלית שעוסקת בתיווך עבודות בחו"ל. כמה מהצעירים שילמו למעסיק הישראלי בארה"ב 240 דולרים כדי שינפיק להם ויזת עבודה. מדובר בהליך סבוך, שלדברי מקורות בשגרירות האמריקאית הוא כמעט בלתי אפשרי עבור ישראלים ללא דרכון אמריקאי או ללא גב כלכלי מוצק מטעם המעסיק. כמה משפחות מאיימות לתבוע את המעסיק הישראלי לאחר שיתבררו הפרטים המדויקים, וחלק מקרובי העצורים מכנים את התנהגותו "הונאה".

חברת כוח האדם בישראל הכחישה אתמול כל קשר למעסיק, ואילו את תגובתו לא ניתן היה להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ