שרון לקראת נאום פאואל: לא נוותר על שבעה ימי שקט

פאואל: זו דרישה של הצד הישראלי, אך לא נכפה עליו ויתור; ראשי האיחוד האירופי בפגישה עם רה"מ: זוהי תביעה טפשית

אלוף בן
דניאל סובלמן
מאת נתן גוטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלוף בן
דניאל סובלמן
מאת נתן גוטמן

ראש הממשלה, אריאל שרון, עומד על תביעתו לשבעה ימי מבחן של שקט מוחלט, לפני כניסה ליישום דו"ח מיטשל. שרון הגיב בכך לפרסומים לפיהם יקרא היום מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאואל, ליישום מיידי של תוכנית מיטשל, ללא תקופת המבחן שדורש שרון.

ראש הממשלה אמר אתמול במסיבת עיתונאים בירושלים, בתום פגישתו עם ראשי האיחוד האירופי: "בפגישה שלי עם האמריקאים סוכם שיש צורך בשבעה ימים, כדי לראות איך (יו"ר הרשות הפלשתינית יאסר) ערפאת מיישם את הפסקת האש. כך סוכם, זו עמדתנו, וכך תהיה בעתיד". ראש הממשלה דורש לקיים את מתווה מיטשל לפי הסדר: הפסקה מוחלטת של הטרור, האלימות וההסתה; שבעה ימי מבחן להפסקת האש; תקופת צינון בת ששה שבועות; צעדים בוני אמון. רק בסיום השלבים האלה, יחודש המו"מ המדיני. שרון הדגיש כי לפי הסיכום שלו עם ארה"ב, כל שלב יבוצע רק אחרי השלמת השלב שקדם לו.

מזכיר המדינה פאואל אמר אתמול - ערב נאומו בענייני המזה"ת - שהממשל לא יכול לכפות על ישראל לוותר על דרישתה לשבעה ימי שקט. עם זאת, פאואל הדגיש בראיון לרשת אי-בי-סי כי הדרישה לשבעה ימי רגיעה היא של הצד הישראלי בלבד.

פאואל יישא את נאומו היום בשעה 11:00 בבוקר (18:00 לפי שעון ישראל) באוניברסיטה בלואיוויל, קנטקי. פאואל הדגיש כי גם אחרי נאומו, יצטרכו שני הצדדים לפעול בעצמם כדי להגיע למצב של הפסקת אש והידברות. הוא הביע תמיכה בעמדת ישראל, לפיה הורדת האלימות היא תנאי לכניסה לתהליך מדיני.

יועציו של פאואל מסרו כי ממשיך לעבוד על הנוסח הסופי של נאומו. פאואל ציין כי "בכוונתי להציג את החזון שיש לארה"ב על המזה"ת. אנחנו כעת במצב עדין, ואני מקווה שנאומי יאפשר לשני הצדדים לדבר ולהגיע להפסקת אש". פאואל צפוי להזכיר את שאלת עתיד ירושלים ואת בעיית הפליטים הפלשתינאים. נראה כי הוא יציין כי אלו הם נושאים שדורשים פתרון, אולם הוא לא יציע פתרון אמריקאי לסוגיות אלו.

מזכיר המדינה לא יתייחס בנאומו לתקופת השקט שדורש שרון, אך השליחים שייצאו מטעמו אחר כך למזה"ת, ויליאם ברנס ואנתוני זיני, יבדקו בשיחותיהם אפשרות לוותר על תקופת השקט, או להסתפק בתקופה קצרה של הנמכת אלימות. ברנס כבר הביע בשבוע שעבר תמיכה בוויתור על הדרישה לשבעת ימי השקט. בממשל מניחים כי בעקבות הנאום, הפלשתינאים יביעו נכונות רבה יותר ללכת לקראת ארה"ב וישראל תבין שחל שינוי מסוים בעמדת ארה"ב ותסכים לרכך את תנאיה.

מקור מדיני ישראלי מסר כי אחת הסוגיות שיעלו בשיחות עם שליחיו של פאואל תהיה מנגנון הפיקוח האמריקאי על הפסקת האש. ישראל מוכנה להרחבת נציגות הסי-איי-אי בתל אביב, וכן - למינוי פקחים אמריקאים שיפעלו בעיקר בגזרות בעייתיות, כדי לוודא שערפאת אכן מפסיק את האש.

בכירי האיחוד האירופי שנפגשו אתמול עם שרון הביעו התנגדות לעמדתו. מתאם מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חווייר סולאנה, כינה את הדרישה לשבעה ימי מבחן "טיפשות". שר החוץ, שמעון פרס, אינו תובע שבעה ימי שקט מוחלט. לדעתו, אם ערפאת יפעל בצורה אמינה נגד הטרור, יהיה אפשר להגיע להפסקת אש כבר בסוף השבוע הבא .

בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול שאין ציפייה מיוחדת לקראת נאום פאואל, והעריכו שהממשל לא יתעמת עם ישראל בנוגע לדרישה לשבעה ימי מבחן.

בכירי הרשות הפלשתינית אמרו בימים האחרונים כי מבחינת הרשות, על נאום מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאואל, לכלול שני מרכיבים חיוניים: הכרזה על מועד אחרון להשגת הסדר קבע, וקביעת "מכניזם" ליישום החלטות האו"ם 242 ו-338, באופן שיביא לסיומו המוחלט של הכיבוש הישראלי בשטחים. השר הפלשתיני, סאיב עריקאת, אמר אתמול כי בכירי הרשות הודיעו לפאואל כי אלה ציפיותיהם, וכי אם ייעדרו מרכיבים אלה מהנאום היום - הרי "שהמשמעות תהיה שאנו מסתובבים במעגלים". לדברי עריקאת, על האיחוד האירופי להפעיל לחץ על הממשל האמריקאי לכונן מנגנון ליישום החלטות האו"ם 242 ו-338.

כתבות מומלצות

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

"בלאק-פון". הכל מוכר ולא לטובה

יוצרי סרט האימה הזה משתמשים בצורה הכי עלובה של הבהלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ