אהוד ברק ימסור היום את עדותו בפני ועדת אור

ברק עשוי להישאל מה היתה ההנחייה שנתן לבן-עמי ולצמרת המשטרה ביחס לפיזור ההפגנות ולפתיחת צירי התנועה הראשיים

מאת אורי ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אורי ניר

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, יפתח הבוקר את עדותו בוועדת אור לחקירת האירועים האלימים במגזר הערבי בישראל באוקטובר אשתקד. ברק צפוי להישאל שאלות בשלושה תחומים עיקריים.

תחום אחד הוא עניינים הקשורים לאחריותו המיניסטריאלית של ברק לטיפול באירועים, כמי שעמד בראש הדרג המדיני, וניווט את המערכת הביטחונית של ישראל באותה תקופה, הן כראש הממשלה והן כשר הביטחון.

תחום שני הוא מדיניות ממשלתו ביחס למגזר הערבי בישראל. יש לשער שחברי ועדת החקירה יתעניינו לדעת, למשל, מדוע לא נפגש ברק אף פעם אחת עם ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל במרוצת תקופת כהונתו כראש ממשלה, עד אחרי פרוץ האירועים.

תחום שלישי שבו ברק צפוי לשאלות מפורטות נוגע להחלטות והנחיות ספציפיות שלו בעת האירועים:

* מה בדיוק היתה ההנחיה שנתן ברק לשר לביטחון פנים, פרופ' שלמה בן-עמי, ולצמרת המשטרה ב-1 וב-2 באוקטובר ביחס לפיזור הפגנות, ובפרט ביחס לפתיחת כבישים ראשיים שנחסמו על-ידי המפגינים. ברק אמר בראיון רדיופוני ב-2 בחודש, בשעת בוקר מוקדמת, שנתן "אור ירוק" לשר בן-עמי ולמשטרה "לכל פעולה שתידרש כדי להביא לשלטון החוק ולשמירה על הסדר הציבורי ולהבטחת חופש תנועה לאזרחי המדינה בכל מקום במדינה". עוד אמר אז ברק: "אנחנו לא נוכל ולא מתכוונים לקבל לא סגירה של צירים ולא הפרעה לאורח החיים התקין על-ידי אזרחי ישראל בתוך המדינה".

בן עמי אמר שפירש את דברי ברק כהנחיה לפתוח צירים רק אם הדבר אינו מצריך שימוש בכוח. בפועל, היה שימוש בכוח רב, במבצע שנעשה בפיקודו של מפקד המחוז הצפוני דאז ניצב אליק רון, כדי להחזיק את כביש ואדי ערה פתוח, מול מפגינים אלימים רבים שיידו אבנים אל הכביש מכיוון אום אל-פחם.

* מדוע התיר ברק לראש האופוזיציה דאז, אריאל שרון, לעלות לרחבת מסגד אל-אקצא חרף התרעות של מפקד משטרת ירושלים דאז, ניצב יאיר יצחקי, שהביקור עלול להוביל למהומות קשות. אתמול נודע שבדיונים שקדמו להחלטה, בחר ברק לאמץ המלצה של מפכ"ל המשטרה דאז יהודה וילק, ולא קיבל את המלצתו של מפקד מחוז ירושלים יצחקי שהמליץ למנוע את קיום הביקור.

* מדוע לא האיץ שר הביטחון ברק את תהליך חיזוקה של המשטרה בחיילי צה"ל, לנוכח הדיווחים על חוסר בכוח אדם במחוז הצפון.

* האם וידא שייושמו במלואן הנחיותיו מה-29 בספטמבר למערכת הביטחון לנקוט שורה של אמצעי כוננות לקראת אפשרות של הסלמה באירועים, לרבות הנחיה שניתנה למשטרה לבטל חופשות של שוטרים (אשר לא יושמה במלואה).

* האם נכונות טענות שעלו במהלך דיוני ועדת אור כאילו ברק ניהל מגעים ישירים עם צמרת המשטרה, תוך עקיפה של השר הממונה בן-עמי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ