המועצה לצרכנות: נעתור כדי לתת לזכאים גמישות בהחזרי המשכנתא

מאת שלומי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת שלומי שפר

המועצה הישראלית לצרכנות מאיימת בעתירה לבג"ץ נגד משרד האוצר, אם האוצר לא ישנה את עמדתו ויאפשר גמישות במועדי החזרת תשלומי המשכנתאות גם לזכאי משרד הבינוי והשיכון.

לדברי מנכ"ל המועצה גלית אבישי, המפקח על הבנקים יצחק טל הנחה את הבנקים למשכנתאות ביולי 2000 להציע ללווים שני מועדי חיוב נוספים להחזרי המשכנתא; המועדים הנוספים הם כל 10 ו-15 בחודש, בנוסף למועד שהיה מקובל עד אז - 1 בחודש.

לדבריה, הוראה זו לא חלה על הלווים במסגרת זכאות משרד הבינוי והשיכון. המפקח נימק זאת בכך שהטיפול הפיננסי באוכלוסיית הזכאים מצוי באחריות משרד האוצר, ומכאן שאין זה בסמכותו להחיל עליה את התקנות החדשות.

המועצה פנתה למנכ"ל משרד האוצר דאז, אבי בן-בסט, והתלוננה על האפליה. לדבריה, האוצר השיב כי העניין "נבדק ונבחן, ונמצא כי קיים חשש ששינוי מועד חיוב ההלוואות יגרור גידול בשיעור הפיגור בהחזרי הלוואות". ההסבר שניתן לכך הוא כי חיובי כרטיסי האשראי מבוצעים לרוב בתחילת החודש, כך שאיחור מועד תשלום המשכנתא עלול לגרום לבעיית החזר.

בעקבות תשובה זו, פנתה אבישי לוועדה לפניות הציבור בכנסת. לדבריה, בדיון שהתקיים בשבוע שעבר הביע האוצר התנגדות להחלת גמישות על זכאי משרד הבינוי והשיכון, וגרס כי השינוי כרוך בעלויות מחשוב, בנוסף להתנגדות העקרונית שכבר הובעה. בישיבה נכח גם הממונה על תחום יחסי בנק לקוח בבנק ישראל, מוטי פיין, שאמר כי הבנק המרכזי תומך בעמדה שיש לאפשר גמישות לכלל נוטלי המשכנתאות כדי שיוכלו לשלם את תשלומי המשכנתא במועד הנוח להם, בהתאם לקבלת המשכורת.

לדעתה של אבישי, עמדת האוצר פוגעת בעיקר באוכלוסייה החלשה, יוצרת חוסר שוויון ואינה מוצדקת. היא הבהירה כי המועצה לצרכנות לא תוכל להשלים עם כך, וכי אם האוצר לא ישנה דעתו - תפנה לבג"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ