אורכית מאמצת "גלולת רעל" להגנה מפני השתלטות

השתלטות של משקיע כלשהו על 15% ויותר ממניות החברה תביא לדילולו ביחס הפוך למחיר המניה

מאת בועז לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת בועז לוי

בעקבות חברות נוספות שנקטו מהלך דומה, הודיעה גם אורכית אתמול על אימוץ של "גלולת רעל" (מנגנון אוטומטי הפועל בהתקיים תנאים מסוימים ושנועד למנוע השתלטות עוינת על חברה). תפקידו של מהלך זה, כך מציינת החברה בהודעה שפירסמה, הוא למנוע השתלטות עוינת על החברה ולהבטיח כי כל בעלי המניות שלה יזכו ליהנות מערכה המלא.

"גלולת הרעל" של אורכית תיכנס לתוקף כשמשקיע שאינו נמנה עם בעלי המניות הנוכחיים, יגיע לאחזקה של 15% ויותר מהון המניות של החברה. במקרה כזה יקבלו ללא תמורה בעלי המניות (חוץ מהמשתלט) כמות מניות שתשווה ל-13 דולר חלקי מחיר מניית אורכית בבורסה.

אם למשל, מחיר מניית אורכית בבורסה הוא 13 דולר, יקבלו המשקיעים מניה אחת ללא תמורה בעבור כל מניה שברשותם. ואם למשל מחיר המניה יהיה 2 דולרים, יקבלו המשקיעים, חוץ מהמשתלט הפוטנציאלי, 6.5 מניות על כל מניה שברשותם.

מכאן, שככל שניסיון ההשתלטות ייעשה ברמות נמוכות יותר של המניה, שיעור הדילול יהיה גדול יותר וכדאיות ההשתלטות נמוכה יותר. מניית אורכית נסחרה אתמול לקראת שעות הערב בירידה של 3% למחיר 2.32 דולרים.

בעלי המניות הנוכחיים של אורכית הם מנהלי החברה, אריק פנט ויצחק תמיר, המחזיקים בכ-25% ממניותיה, וכן כלל תעשיות המחזיקה ב-15% מהמניות. שאר המניות מוחזקות על ידי הציבור.

חברות המאמצות "גלולת רעל" עושות זאת בדרך כלל כשלחברה יש קופת מזומנים גדולה וכשאין לה גרעין שליטה משמעותי. כך למשל, העמידה נטרו הישראלית - שבקופת המזומנים שלה יש יותר מ-500 מיליון דולר, פעילותה העסקית הולכת וגוועת, ומבנה השליטה שלה מפוזר למדי - תנאים שיכולים להזמין ניסיון השתלטות.

לאורכית יש קופת מזומנים גדולה, שהסתכמה בקצת יותר מ-100 מיליון דולר בסוף הרבעון השלישי, אך מנגד רובצת על החברה התחייבות למחזיקי האג"ח להמרה שלה, שהסתכמה ב-94 מיליון דולר באותו תאריך.

ואולם אורכית נוקטת בחודשים האחרונים מהלך נמרץ של רכישה עצמית של האג"ח להמרה שהנפיקה בעבר, ונסחרת כיום במחירים נמוכים מאוד. התחייבות החברה בתחילת 2001 למחזיקי האג"ח היתה 120 מיליון דולר, ובסוף השנה היא תרד ל-66.7 מיליון דולר.

חוץ מרווחי ההון הגדולים שרושמת החברה כתוצאה ממהלכים אלה, היא גם מצליחה להגדיל את עודף המזומנים על ההתחייבויות שלה, שעשוי להגיע ל-30 מיליון דולר, ואולי אף יותר, עד סוף השנה.

באורכית אומרים כי חשיפה זו, כמו גם הערך החבוי להערכתם בפעילויות החדשות של החברה, עשויה להיות תמריץ להשתלטות. אורכית, שבעבר ניסתה להתחרות על כיבוש השוק העולמי למודמי DSL, מנסה כיום לצמצם פעילות מפסידה זו ומקדישה משאבים רבים לסטארט-אפ פנימי בשם "קוריג'נט", המפתח מוצר לרשתות אופטיקה בתחום המטרו.

בחברה מעריכים כי ערכה של קוריג'נט עשוי לעלות במהירות, וכי החשיפה של החברה לאפשרות המרה של האג"ח, שעדיין מסתובבת בחוץ, עשויה לאיים על מעמדם של בעלי המניות הנוכחיים. "גלולת הרעל" תיכנס לתוקף ב-6 בדצמבר 2001.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ