שופט דרום אפריקאי קורא לממשלה להפיץ תרופה נגד איידס

פעילי איידס, בתמיכת ארגון הבריאות העולמי, דורשים מהממשלה לחלק תרופה שתמנע הידבקות ילדים מאמהותיהם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

פעילי איידס בדרום אפריקה טענו ביום שני בבית המשפט כי מדיניות לא הגיונית של הממשלה מאיימת על חייהם של אמהות וילדים במדינה. הפעילים, הידועים בשם "הקמפיין למעו טיפול", טוענים כי הממשלה פועלת בניגוד לחוקה בכך שלא מספקת כמות מספקת של התרופה המונעת העברת נגיף האיידס מאמהות לילדיהן. לאחר תום הדיון הראשון אמר השופט, כריס בותה, כי לדעתו יש להפיץ את התרופה ברחבי המדינה מהר ככל האפשר. המשפט אמנם ממשיך אך נראה כי השופט נוטה לצד התובעים. כל שנה נולדים בדרום אפריקה כ-70 אלף ילדים נגועים בנגיף. כמעט 5 מיליון מתושבי דרום אפריקה נגועים בנגיף.

הפעילים טוענים כי הממשלה יכולה לעמוד בהשגת התרופה נווירפין, שהוכחה כיעילה, ולכן אין עוד סיבה לדחות את הפצתה. הממשלה, שעדיין לא הציגה את עמדתה בבית המשפט, עושה שימוש בתרופה רק במספר פרויקטים ניסיוניים, וטוענת כי היא מודאגת מהרעילות שבה. עוד טוענת הממשלה כי לבית המשפט אין זכות לפסוק בנושאי מדיניות.

נווירפין היא רק אחת מהתרופות המונעת הידבקות בנגיף בלידה. מבין התרופות הקיימות בשוק זוהי התרופה הזולה ביותר והנוחה ביותר לשימוש. האם מקבלת אותה פעם אחת בתחילת הצירים, והילד 72 שעות לאחר הלידה.

פעילי האיידס דורשים מהממשלה להציג מדיניות לאומית לצמצום העברת הנגיף לילדים, כולל אספקת תחליפי חלב לאמהות מניקות. הפעילים נתמכים על ידי גופים חזקים, כמו ארגון הבריאות העולמי, ששולח נציג להעיד במשפט. הם מאמינים כי עם קצת יותר נכונות פוליטית ניתן להקטין בחצי את מספר הילדים הנולדים נגועים בנגיף. את עמדת הממשלה הם מסבירים בספקותיו של הנשיא, תאבו מבקי, בנוגע לגורמי המחלה והיקפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ