מאות תיקים הועברו מהפרקליטות למשטרה בניגוד לחוק

פרקליטת המדינה תיזום תיקון בחוק כדי שהתביעה המשטרתית תמשיך לטפל בנושא האלימות במשפחה

מאת גדעון אלון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת גדעון אלון

לפני חודשים ספורים החליטה הכנסת להיענות לפניית משרד המשפטים, ולהעביר שורה ארוכה של תיקים בתחומים שונים, שהיו בטיפול הפרקליטות, לטיפולם של התובעים המשטרתיים, בהוראת שעה (חוק שהכנסת מחוקקת לתקופה קצובה) לשלוש שנים, כדי להקל על העומס הרב הרובץ על הפרקליטויות. בין השאר, הוחלט להעביר לאחריות התביעה המשטרתית את הטיפול בנושאים כמו תקיפה, גניבה, בריחה ממעצר, מעשה מגונה, והחזקת אגרופן או סכין שלא כדין. את הטיפול בתיקים בנושא אלימות במשפחה הוחלט שלא להעביר לטיפול התביעה המשטרתית, בשל החשיבות שהמערכת המשפטית מייחסת לו.

ואולם, התברר כי בפועל הועברו התיקים על תלונות בנושא אלימות במשפחה לטיפולם של החוקרים המשטרתיים. המידע "הקפיץ" את יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ אופיר פינס, שפנה אל פרקליטת המדינה וביקש ממנה לבדוק כיצד ייתכן כי הפרקליטות, הממונה על אכיפת החוק, פועלת בניגוד לחוק שהכנסת חוקקה בתיאום עמה?

לדיון שנערך אתמול בוועדת החוקה של הכנסת בנושא הגיעו בכירי משרד המשפטים: פרקליטת המדינה, עדנה ארבל; המשנה ליועץ המשפטי, יהודית קרפ; פרקליט מחוז ירושלים, משה לדור; ואחרים. אין זו תופעה שכיחה שבכירים בפרקליטות מודים בטעויות שהם עושים: כמי שממונים על אכיפת החוק הם בדרך כלל אמונים על חשיפת תקלות וטעויות אצל אחרים. היה זה חזיון נדיר לשמוע את ארבל ובכירים נוספים בפרקליטות ובמשטרה מודים בטעויות.

ארבל הסבירה כי בשל תקלה לא נכללו נושא האלימות במשפחה במסגרת העבירות שהפרקליטות ביקשה להעביר לטיפול התביעה המשטרתית - למרות שהתביעה המשטרתית עוסקת בפועל בנושא זה מזה שנים.

ארבל הדגישה כי אין בהעברת התיקים העוסקים באלימות במשפחה לטיפול התביעה המשטרתית כדי להעיד על כך שהפרקליטות מייחסת לנושאים אלה חשיבות פחותה. לדבריה, הפרקליטות ממשיכה לטפל בתיקי האלימות הקשים במשפחה, כגון רצח ומעשי אונס קשים. ארבל ציינה כי המשטרה מיומנת בטיפול בנושא, והכשירה תובעים נוספים לעסוק בו.

ח"כ פינס לא הניח לארבל. הוא תקף את הפרקליטות בחריפות: "אילו תקלה כזו היתה מתרחשת במשרד הבריאות, כיצד הייתם מגיבים על כך? כיצד הייתם מתייחסים לכך?", שאל. ארבל ענתה, "היתה תקלה. זו טעות, ואני לוקחת אותה על עצמי. האם לנו אסור לטעות?".

פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד משה לדור, הודה כי "נעשתה טעות כשלא הוסיפו את הנושא הזה לחוק". הוא ציין כי רמת הפיקוח של הפרקליטות על הטיפול המשטרתי בנושא האלימות במשפחה היא רחבה יותר מבעבר.

גם ראש מדור תביעות במשרד לביטחון פנים, סנ"צ חנה פסובסקי, אמרה כי המשטרה משקיעה מאמצים רבים בטיפולה בתיקי אלימות במשפחה, ונותנת לנושא זה עדיפות גבוהה. דבריה עוררו את התנגדותו של ח"כ פינס. "אם כך, מדוע לא אמרת מילה כשהוחלט שלא להכליל את סעיף האלימות במשפחה בין הנושאים שהועברו לטיפול התביעה המשטרתית?", שאל פינס. סנ"צ פסובסקי ענתה כי "אירעה פה תקלה. אבל היא לא גרמה לאף מקרה של אי הגשת כתב אישום כראוי".

היועץ המשפטי של הוועדה, השופט בדימוס שלמה שוהם, אמר כי היה זה דבר בלתי ראוי, שהפרקליטות תפעל בניגוד להוראות הקבועות בחוק. ח"כ שאול יהלום (מפד"ל) ביקש לדעת איזה נזק ממשי נגרם כתוצאה מכך שאלפי תיקים בנושא, שאמורים היו להיות בטיפול הפרקליטות, הועברו לטיפול המשטרה. על שאלה זו לא היתה לאיש מהנוכחים בדיון תשובה.

בתום הישיבה הודיעה ארבל כי הפרקליטות תיזום תיקון חקיקה, שיקבע שהטיפול בתיקי האלימות במשפחה יועבר מהפרקליטות לתביעה המשטרתית.

מנהלת הרשות לקידום מעמד האשה במשרד ראש הממשלה, רונית לב-ארי, סבורה כי עדיף היה שהטיפול בהגשת כתבי אישום נגד נאשמים בעבירות אלימות במשפחה יתנהל בפרקליטות ולא במשטרה. לדבריה, לשם כך יש להעמיד לרשות הפרקליטות תקציבים הולמים, כדי שתוכל להתמודד עם התופעה. "מקוממת אותי האמירה שמעבירים את הטיפול בנושא האלימות במשפחה מהפרקליטות למשטרה בשל בעיות תקציביות", אמרה לב-ארי. "מחר יגידו שלא יעצרו גברים מכים בשל מחסור במקומות בבתי המעצר".

עו"ד גלי עציון מנעמ"ת סבורה אף היא כי בהעברת האחריות החוקית להגשת כתבי אישום בנושא האלימות במשפחה מהפרקליטות למשטרה יש מסר לציבור, כי הנושא אינו חשוב. "אין ספק שלפרקליטות יש ניסיון רב יותר בהגשת כתבי אישום", אמרה עציון, "ולכן טבעי שבנושא חשוב ורגיש כאלימות במשפחה יטפלו טובי התובעים בפרקליטות, ולא תובעים משטרתיים - שחלקם כלל אינם בעלי השכלה משפטית".

לעומת זאת, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ יעל דיין (עבודה), דווקא מברכת על ההחלטה להעביר את הטיפול באישומים למשטרה. "המשטרה הכשירה מספר גדול של חוקרים ותובעים לנושא האלימות במשפחה", אמרה דיין, "והקימה אגף מיוחד לטיפול בנושא. לדעתי הטיפול שלהם יותר יעיל ויותר מקצועי".

מבקר המדינה מתנגד להגשת כתבי אישום ע"י המשטרה

מבקר המדינה, השופט אליעזר גולדברג, מתח כמה פעמים בעבר ביקורת חריפה על כך שהתובעים המשטרתיים עוסקים בהגשת כתבי אישום. לפני חודשים ספורים, בהופיעו בישיבת ועדת החוקה של הכנסת, אמר השופט גולדברג כי "המשטרה צריכה לטפל בחקירות ותו לא".

בדו"ח הביקורת האחרון לשנת 2001 כתב המבקר כי "אין לסטות מהעיקרון שביסוד ההסדר הקבוע בחוק סדר הדין הפלילי, שנועד להפריד בין סמכויות הרשות החוקרת (קרי: המשטרה) לסמכויות הרשות המאשימה (קרי: הפרקליטות). על הצורך לקיים עיקרון זה עמד לאחרונה ביהמ"ש כשחזר וקבע כי אין לסטות מההסדר הקבוע בחוק, לפיו רק בעל המקצוע בהעמדה לדין - הוא התובע - מוסמך לבחון את חומר הראיות, ולהגיש על יסודן כתב אישום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ