מפנה בפעילות משקיעי חוץ באוקטובר - מכרו מט"ח ב-644 מ' ד'

מאת מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת מוטי בסוק

באוקטובר האחרון נרשם מפנה בפעילות של תושבי חוץ בישראל והם מכרו מט"ח בסכום של 644 מיליון דולר; זאת לאחר 3 חודשים שבהם רכשו תושבי חוץ מט"ח בסכום כולל של 1.4 מיליארד דולר.

מנתונים שפירסם אתמול בנק ישראל עולה כי המפנה בפעילות התרחש הן במכשירים עתידיים, והן בהשקעות במניות ישראליות. תושבי חוץ מכרו באוקטובר באמצעות עסקות עתידיות 380 מיליון דולר, והשקיעו במניות ישראליות שהונפקו בחו"ל 207 מיליון דולר.

הפעילות של הסקטור הפרטי הלא בנקאי היתה באוקטובר מאוזנת, בניגוד לחודשים קודמים שאופיינו ברכישות מט"ח. העלייה בפיקדונות בחו"ל בגין הנפקות בסך של 237 מיליון דולר, קוזזה ברובה עם פדיונות אג"ח מסוג גלבוע בסך של 235 מיליון דולר. בקרנות הנאמנות המתמחות במט"ח נרשמו באוקטובר משיכות נטו של 70 מיליון דולר; זהו מפנה, לאחר שבתשעת החודשים הקודמים נרשמה צבירה של 650 מיליון דולר.

סך כל ההשקעות של תושבי חוץ במשק הסתכמו באוקטובר ב-269 מיליון דולר נטו; סך כל ההשקעות של תושבי חוץ בעשרת החודשים הראשונים של השנה היו 4.45 מיליארד דולר, לעומת 11.18 מיליארד דולר בכל 2000 ו-9.05 מיליארד דולר ב-99'.

ההשקעות באוקטובר בסעיף ההנפקות ובסעיף ההשקעות הלא סחירות, בסך של 434 מיליון דולר, התקזז עם משיכות מפקדונות של תושבי חוץ בסך של 190 מיליון דולר, כמחצית ממנה על ידי פרטים וכמחצית על ידי בנקים זרים.

ההשקעות של תושבי ישראל בחו"ל הסתכמו באוקטובר ביצוא הון נטו של 466 מיליון דולר; מרבית ההשקעות הן גידול בפקדונות בחו"ל של הסקטור הפרטי הלא בנקאי, בסך של 247 מיליון דולר - שמקורן בהנפקות בחו"ל. ההשקעות קוזזו בחלקן עם מכירה עתידית של מט"ח בסך של 133 מיליון דולר.

הרכב המטבעות של האשראי במט"ח השתנה באוקטובר, לאחר פירעון של 126 מיליון דולר בינים יפאנים ופיקדונות בסכום דומה בדולרים.

סך ההשקעות של תושבי ישראל בחו"ל בעשרת החודשים הראשונים של השנה הסתכמו ב-3.50 מיליארד דולר - ירידה גדולה ביחס לחמש השנים הקודמות.

ב-2000 הסתכמו ההשקעות ב-9.93 מיליארד דולר וב-99' ב-8.11 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ