דו"ח מיוחד: גבריאל מוקד משך שלא כדין כ-300 אלף שקל מאגודת הסופרים

רשם העמותות הגיש בקשה לצו עיכוב יציאה מארץ נגד מוקד. יו"ר אגודת הסופרים מכחיש את ההאשמות נגדו

מאת שירי לב-ארי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת שירי לב-ארי

רשם העמותות פנה למפלג ההונאה במשטרת תל אביב בבקשה שיפעל להוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ נגד יו"ר אגודת הסופרים העבריים, הפרופ' גבריאל מוקד. הרשם מסתמך על דו"ח הביקורת המסכם שהוציא אתמול משרד רואי החשבון מועלם ומועלם על ניהול אגודת הסופרים בחודשים האחרונים. הרשם ציין כי קיים חשש שהפרופ' מוקד ינסה לעזוב את ישראל בשל הממצאים. מוקד מכחיש את ההאשמות נגדו.

הדו"ח קובע כי מוקד משך כסף מחשבונות האגודה, ללא כל פיקוח. לפי הדו"ח, בין יולי לספטמבר הוא משך, בעזרת חתימה של אחד מחברי הוועד המנהל, המחאות על שמו בסכום כולל של כ-190 אלף שקל. 50 אלף שקלים נוספים נמשכו מחשבונות האגודה בעזרת שני חברים אחרים מהוועד המנהל, שרשמו המחאות עצמיות.

עוד קובע הדו"ח, כי מוקד העביר המחאות לנותני שירותים שאינם מוכרים לאגודה וללא אישורה, בסכום של כ-47 אלף שקל. בנוסף, נמצאה משיכה עודפת של כ-15 אלף שקלים מהקופות הקטנות של האגודה.

"סיכום המשיכות שנעשו על ידי פרופ' מוקד ובאמצעותו, שלא על פי הנוהלים, מסתכם ב-303,810 שקל, ועוד המחאות בסך 100 אלף שקל הוצגו לפירעון בבנק" (ולא בהכרח נפרעו), נכתב בדו"ח. "נראה כי הפרופ' מוקד נהג להחתים מנהלים חתימה ראשונה על המחאות פתוחות, ולאחר מכן השתמש בהן בלי שהחותמים ידעו למי הן נמסרו ומה נעשה בהן". ההמחאות, נקבע בדו"ח, הוצאו מתוך פנקסים שונים ללא סדר, כך שאי אפשר לעקוב אחריהן. בבדיקה נמצאו, בין השאר, העתקי המחאות שלא ידוע מה עלה בגורלן וכן המחאות חתומות ששם המוטב אינו מצוין עליהן.

רואה החשבון ממליץ לא להעביר כספים נוספים לאגודת הסופרים, לתבוע ממוקד את הסכומים שהוצאו שלא כדין או בחריגה מסמכותו, ולמנות לאגודה הנהלה חדשה מטעם משרד התרבות. אם לא ייעשה כך, הוא מציע לפעול לפירוק האגודה ולהמשיך את פעילותה באמצעות חשב מלווה, שחתימתו הכרחית לביצוע כל פעולה כספית.

דוברת מחוז המרכז במשטרה מסרה כי מתנהלת חקירה בעניין אגודת הסופרים, ו"כל פעולה שתינקט תהיה תוצאה של התפחתות החקירה".

אגודת הסופרים מצויה במשבר מאז יוני. לפי שעה אין לה הנהלה חוקית, בגלל מחלוקות בין חברי הוועד המנהל, והנושא נדון בבית המשפט המחוזי. לפני כחודשיים ביטל רשם העמותות את אישור הניהול התקין של האגודה, בהסתמכו על הדו"ח הראשוני של רואה החשבון מסוף אוקטובר. הדו"ח מתבסס על השוואה בין הפרוטוקולים של ישיבות הוועד ושל ישיבות ההנהלה של אגודת הסופרים, שנערכו על ידי מוקד, ובין הפרוטוקולים המקוריים, שהופקו מתוך הקלטות הישיבות. לפי הדו"ח, לפרוטוקולים שמוקד חתום עליהם נוספו החלטות חדשות, וכן שונו בהם החלטות שהתקבלו.

רואה החשבון משה מועלם ציין כבר בדו"ח הקודם, כי בישיבת הנהלת האגודה שהתקיימה ב-18 באוקטובר דיווח מוקד כי השתמש בתקציב מטעם משרד התרבות, שיועד לארכיון הספרותי "גנזים" - בסך 500 אלף שקלים - לצורך תפעול האגודה, אף שאסור היה לו להשתמש בתקציב שלא למטרה היעודה.

כעת קופת אגודת הסופרים ריקה, משום שמאז ביטול אישור הניהול התקין שלה אי אפשר להעביר אליה כספים. עובדי האגודה לא קיבלו את שכרם מאז אוגוסט. את משכורת יולי קיבלו באופן חד פעמי ישירות ממשרד התרבות.

לפני ימים אחדים יצא מוקד לחופשה, ואת מקומו ממלא באופן זמני המשורר ארז ביטון. "נאלצתי להיכנס לתפקיד", מספר ביטון, "ואני מוצא אגודה במצב קטסטרופלי עם אוברדרפט עצום. חברת החשמל עומדת לנתק את הזרם לבית האגודה, כי לא שולמו החשבונות, ורוב הטלפונים באגודה מנותקים, כי לא שולמו החשבונות. אם ינותק החשמל, ארכיון 'גנזים' יינזק. פניתי למשרד התרבות ואני מקווה שהם יעזרו לפתור את הבעיות. הם צריכים להפריד בין התלונות נגד מוקד ובין הצרכים האמיתיים של האגודה, מתוך אחריות ציבורית".

מוקד מגדיר את הבקשה להוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ נגדו "רדיפה". "כל הפרשה היא קצה הקרחון של היחסים בין האגודה למשרד התרבות, שמנסה לנגוס בעצמאותה", הוא אומר. "הבעיה האמיתית היא חוב תקציבי עצום של משרד התרבות לאגודה. המשרד העביר לנו רק 500 אלף שקל, אף על פי שהתקציב הרגיל ועוד תקציב לפרויקטים מיוחדים הוא 2.3 מיליון שקלים. חלק מ-500 אלף השקלים הגיעו למכון 'גנזים', והיתר הוצאו על פעילויות האגודה - נסיעות, הובלות, אירוח, דואר, מוצרי ניקיון, ציוד משרדי והפקת אירועי תרבות. הכל מגובה בקבלות. לא נטלתי כסף לעצמי ופעלתי רק במסגרת ההוצאות המאושרות לי.

"האגודה תפנה לבג"ץ בעניין זה, משום שההליך של רשם העמותות אינו תקין. הרשם לא הראה לנו את התלונות בזמן, לא ניתנה לנו זכות התגובה לפני ביטול אישור הניהול התקין, ומעל לכל - המינוי של מועלם כחוקר אינו תקין, משום שעוד קודם לכן מונה על ידי משרד התרבות כחשב מלווה של האגודה. צעד זה נגס בעצמאותנו ויחסיו אתי ועם האגודה היו רעועים. מועלם לא יכול להיות בודק נייטרלי".

רשם העמותות, עו"ד עמירם בוגט, אומר בתגובה כי "ככל שכמות ההמחאות שמוקד חתם לעצמו גדלה, כך ההסברים הולכים ונעלמים. משה מועלם היה חשב מלווה מטעם משרד התרבות והוא התחיל למצוא ליקויים בניהול האגודה. אין שום סיבה לא למנות לחקירה אדם מקצועי וחסר פניות, שאין לו עם האגודה דבר - מטוב ועד רע".

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ