האוטובוס מנצרת עילית לתל אביב התפוצץ כמה מטרים מגדר מחנה 80

מאת דוד רטנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת דוד רטנר

אוטובוס אגד בקו 823 פוצץ אתמול, על ידי מחבל מתאבד, בעת שהיה בדרכו מנצרת עילית לתל אביב. הפיצוץ אירע בצומת מחנה 80 בכביש ואדי ערה, בנתיב הנסיעה ממזרח למערב.

מקורות פלשתיניים העריכו אמש כי הפיגוע בוצע בידי סאמר אבו-סולימאן, פעיל הג'יהאד האיסלאמי מהכפר סילת א-חרתייה באזור ג'נין. ואולם, מדובר בהערכה בלתי רשמית ואמש טרם פורסמה הודעה ובה קבלת אחריות לפיגוע. נראה שהמחבל חדר לישראל מכיוון ג'נין, דרך אום אל-פחם.

הפיצוץ אירע בשעה 20:45 במרחק של 50 מטרים לפני צומת מחנה 80 בעת שהאוטובוס עמד ברמזור אדום. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו מיד שלושה בני אדם. גם המחבל עצמו נהרג, וחלקי גופתו התפזרו על שטח נרחב. רק שליש מהאוטובוס היה מלא, ולפיכך מספר הנפגעים היה קטן יחסית לפיגועים קודמים מסוג זה. עם זאת, המראות במקום בעקבות הפיצוץ היו קשים; בגג האוטובוס נפער פתח וכל חלונות האוטובוס נשברו. הפצועים קל עד בינוני פונו במהירות לבית החולים הלל יפה בחדרה.

פינוי הגופות מהאוטובוס לא הסתיים עד חצות. אנשי המעבדה לזיהוי פלילי ואנשי חבלה סרקו את האוטובוס בקפדנות לפני שאישרו את הוצאת הגופות. הפיצוץ אירע כמה מטרים ממגדל השמירה הקרוב של מחנה 80, והחיילים שאיישו את המגדל הצטוו לעזוב את המקום. כביש ואדי ערה נסגר לתנועה למשך שעות ארוכות.

למקום הפיגוע זרמו כוחות גדולים של משטרה ממרחב חוף ומרחב העמקים. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב שלמה אהרונישקי, הגיע זמן קצר אחרי הפיצוץ. לדבריו, ככל הידוע מדובר במפגע שהתפוצץ במרכז האוטובוס. המטען שפוצץ היה כנראה גדול יחסית.

אבי אלימלך מיבניאל, העובד כשכיר בחברת הסעות בכפר תבור, היה בדרכו עם לימוזינה מסחרית לאסוף נוסעים מנמל התעופה בן גוריון. לדבריו, הוא נסע עם רכבו מאחורי האוטובוס מצומת אום אל-פחם ולא הבחין בשום דבר חשוד.

"עצרתי ברמזור האדום, ביני והאוטובוס היו שלוש מכוניות", סיפר אלימלך, "פתאום ראיתי להבה גדולה וענן עשן שחור ושמשת הרכב נסדקה בגלל ההדף. רק אחר כך שמעתי בום חזק ואז השתרר שקט גדול", סיפר. לדברי אלימלך, "כוחות מד"א הגיעו במהירות עצומה. אני ישבתי באוטו ופחדתי לזוז".

עד ראייה נוסף, תום וגמן בן 12.5 מקיבוץ חפציבה, סיפר כי הוא ואביו עמדו ברמזור בכיוון ההפוך, בדרכם לעפולה. "כאשר האוטובוס התפוצץ כיסו לנו רסיסים מחלונות האוטובוס את האוטו. זה היה מפחיד מאוד, כל האוטו שלנו רעד".

הפיצוץ אירע מול תחנת הדלק סונול. ואג'יי אבו-מוח מבקה אל-גרבייה, הבעלים של בית מאפה הממוקם בתחנה, אמר שהביט לצומת וראה את הפיצוץ. לדבריו, דברים עפו למרחק 60 מטר ממקום הפיצוץ. "ראיתי חצי אוטובוס עף כלפי מעלה, רצנו החוצה והיה שקט מוחלט, אף אחד לא צעק, אף אחד לא דיבר. זו היתה החוויה הכי קשה שראיתי בחיים".

"באחרונה לא היו לנו פיגועים בתוך אוטובוסים, אבל זה תרחיש שאנו מכירים", אמר המפכ"ל אהרונישקי. "המשטרה עסוקה כעת בתחקור עדי ראייה ונוסעים כדי לנסות להבין איפה עלה המפגע".

המפכ"ל נשאל אם יש קשר ישיר בין הפיגוע אמש ובין נסיגת צהל מג'נין. "אני לא מציע לקשור בין האירועים", השיב אהרונישקי, "אך ברור שככל שהפעילות של צה"ל גדולה יותר בקו התפר, כך קשה יותר להעביר מטענים".

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ