ההגרלה לא עיוורת

ההחלטה של פיפ"א, לקבוע את קבוצות הדירוג להגרלת בתי המונדיאל (מלבד ראשי הבתים) על פי חלוקה גיאוגרפית, גובלת בשערורייה ועלולה לפגוע בשלב המוקדם של טורניר גמר גביע העולם

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
עוזי דן

הגרלת הבתים לגביע העולם שתיערך מחר טומנת בחובה כמה וכמה בעיות, שיכולות - תלוי גם בגורל - להעיב במידה מסוימת על המונדיאל הקרוב. אמנם שיבוץ ראשי הבתים בסופו של דבר היה הגיוני, אבל החלוקה של הנבחרות האחרות לפי יבשות ולא לפי חוזקן גובלת בשערורייה.

פיפ"א רוצה שתי נבחרות אירופיות בכל בית, מקסימום שתיים מדרום אמריקה או אסיה באותו בית ולא יותר מנבחרת אחת מכל יבשת 'קטנה' (אפריקה, צפון ומרכז אמריקה) בבית. לכן גם נקבע מראש סייג נוסף להגרלה והוא שסין תשחק בבתים א-ד' שישוחקו בדרום קוריאה ואילו סעודיה בבתים ה'-ח' שישוחקו ביפאן.

השיגעון האיזורי של פיפ"א, שהחל בתקופה של ז'ואאו הוואלאנז כנשיא הארגון והביא להגדלת המונדיאל מ-16 ל-24 נבחרות ומאוחר יותר ל-32, גרם שהמונדיאל יתקיים בשתי מדינות יחד במזרח הרחוק ביוני (מזג האוויר הגשום, בייחוד ביפאן, יקשה על השחקנים), ובתקופת בלאטר הוא ממשיך ואף צובר תאוצה.

הדבר גורם לכך שנבחרות טובות ואטרקטיוויות כניגריה, קמרון או מקסיקו נמצאות באותה קבוצה בהגרלה מחר כמו סנגל, שנבחרת כמו פראגוואי נמצאת באותה משבצת של סין ושנבחרת סלובניה באותה קבוצה עם אנגליה או פורטוגל.

אין ספק שמארחת/מארחות צריכות להיות ראש בית, גם אם מדובר בנבחרות חלשות יחסית (ראה דוגמת ארצות הברית ב-1994) ולו בגלל הקהל הביתי, אבל השילוב של שתי מארחות שרחוקות מהצמרת כדוגמת יפאן ודרום קוריאה, יחד עם העניין האיזורי, יכול לגרום לעיוות של ממש בבתים.

על הנייר יכול בית בית ד', בו ידוע כבר שדרום קוריאה תהיה ראש הבית, לכלול את הקוריאנים יחד עם סלובניה, סעודיה וסנגל, בעוד בית א' שבראשו תהיה אלופת העולם צרפת יכול לכלול את צרפת, אנגליה, אורוגוואי וניגריה. ומה למשל על בית תיאורטי בו יהיו ארגנטינה, פורטוגל, קרואטיה וקמרון לעומת בית בו יהיו יפאן, טורקיה, אקוודור וארה"ב.

בעבר שובצו הנבחרות לפי חוזקן (עם הגבלה על כך שמארחת תהיה ראש בית גם אם מדובר בנבחרת לא ברמה גבוהה), וגם אז היו בתים חזקים יותר ופחות כמובן, הפעם יש אפשרות להבדלים משמעותיים ביותר.

בנוגע לחוקת המשחקים אין הבדלים בין המונדיאל הקרוב לטורניר הקודם. במקרה של נבחרות שיסיימו עם אותו מספר נקודות בשלב המוקדם ייקבע קודם כל המשחק ביניהן (או בית משולש או מרובע אם מדובר ביותר מנבחרת אחת), ואחר כך הפרש שערים, מי הבקיעה יותר ובלית ברירה הגרלה. בשלב הנוק-אאוט ימשיך לחול חוק שער הזהב - הראשונה שתבקיע בהארכה תנצח והמשחק יסתיים מיד לאחר השער. באין הכרעה גם לאחר 30 דקות הארכה ייבעטו בעיטות הכרעה מהנקודה הלבנה.

2,456 שערים ב-779 משחקים במוקדמות

המוקדמות, שהסתיימו ביום ראשון האחרון עם הניצחון 0-3 של אורוגוואי על אוסטרליה, החלו ב-4.3.2000 במשחק בין הונדרוס לניקרגואה בסן פדרו סולה (0-3). הן כללו יותר משחקים ושערים מאשר כל מוקדמות אחרות בהיסטוריה, 779 משחקים (135 יותר מאשר לקראת צרפת 98') ולא פחות מ-2,456 שערים - ממוצע של 3.15 שערים למשחק.

המבקיעים המצטיינים היו דווקא האוסטרלים, הרבה בגלל שרשרת המשחקים נגד יריבות קיקיוניות באוקיאניה (0-31 נגד סמואה האמריקאית או 0-22 נגד טונגה). הם הבקיעו 72 שערים ועד אורוגוואי ספגו רק שער אחד. לא במפתיע שחקן אוסטרלי, ארצ'י תומפסון, היה מלך שערי המוקדמות עם 15.

בסך הכל עלו לראשונה למונדיאל ארבע נבחרות - סין, סלובניה, אקוואדור וסנגל. 12 נבחרות שהיו בצרפת לפני ארבע שנים לא יהיו ביפאן וקוריאה, ביניהן הולנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ