מסימני מצב החירום הכלכלי: תנאי הח"כים משתפרים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

רק קצת יותר משנה חלפה מאז קיבלו חברי הכנסת כלי רכב צמודים וחדשים מהכנסת, ובתקופה הקרובה כבר יוחלפו 10 כלי רכב של חברי כנסת במכוניות מהודרות מסוג סיטרואן סי.5; כיום נוהגים חברי הכנסת בכלי רכב מסוג שברולט אלרו, מאזדה 626, ומיצובישי גאלנט.

כלי הרכב מוחכרים לכנסת על ידי חברת ליסינג, שזכתה אשתקד במכרז; כעת מציעה החברה לח"כים רכב בעל נפח מנוע של 2,000 סמ"ק, 6 כריות אויר, מחשב דרך, חיישן גשם להפעלה אוטומטית של המגבים, מערכת רמקולים הנשלטת מההגה ועוד. בכנסת לא מתנגדים להחלפת סוג הרכב, אך מדגישים כי ח"כ שירצה להמשיך ולנהוג ברכב הנוכחי שלו - יוכל לעשות כן. הוצאותיה של הכנסת לא יגדלו כתוצאה מהמעבר לסיטרואן ובעקבות הענקת כלי רכב חדשים לחברי הכנסת.

לפי ההסכם עם המחכירה, חברי הכנסת זכאים להחליף את כלי הרכב לאחר 3 שנים; החברה הודיעה באחרונה כי תחליף את מכוניות חברי הכנסת שנסעו יותר מ-100 אלף ק"מ, שכן האחריות שמעניק היצרן פגה לאחר שהרכב נוסע 100 אלף ק"מ או לאחר 3 שנים. כדי למנוע גידול בעלויות, זול יותר לחברה להעמיד לרשות חברי הכנסת רכב חדש שנכלל בתקופת האחריות.

ועוד על עלויות: מבדיקה שנערכה בבית המחוקקים התברר כי ההוצאות לכנסת בגין 62 כלי הרכב הצמודים שניתנו לחברי הכנסת נמוכות בכחצי מיליון שקל בשנה מהמצב הקודם, שבו נהנו חברי הכנסת מהחזר כספי במשכורתם בגין אחזקת רכב ומהחזר עבור הוצאות ביטוח חובה, ביטוח מקיף, ואגרת רישוי.

החזר הוצאות רכב, ביטוח ורישוי, כולל הפרשות למס בריאות וביטוח לאומי, גבוה יותר מהמחיר שמשלמת הכנסת לחברה המחכירה. הכנסת חוסכת, אך מי שמקטר הם כמה מחברי הכנסת, ובמיוחד הירושלמים שבהם, הטוענים כי מכיוון שאינם נוסעים הרבה, עדיף היה לקבל החזר הוצאות ולרכוש רכב בעצמם.

לעומתם, חברי הכנסת המתגוררים במקומות מרוחקים מדווחים על חיסכון בעלויותיהם בעקבות קבלתו של רכב צמוד. למרות החיסכון, יש גם ח"כים המתגוררים במקומות מרוחקים שוויתרו מראש על הרכב הצמוד, ובהם ישראל כץ (ליכוד) וויצמן שירי (עבודה).

לינה במלונות יוקרה

הכנסת הגיעה באחרונה להסדר המאפשר לינת חברי כנסת ב-3 בתי מלון יוקרתיים בתל אביב וברמת גן; מדובר במלונות קראון פלזה ושרתון מוריה בתל אביב, ובמלון שרתון סיטי טאואר ברמת גן. הסדר דומה הושג ללינתם במלון גולד בירושלים. מזכיר הכנסת, דוד לב, הודיע כי חברי הכנסת יכולים ללון בבתי המלון האלה לפי בחירתם, בהתאם לכללים שקבעה ועדת הכנסת.

ח"כ מוסי רז (מרצ) זועם על ההסדר החדש; הוא פנה אל יו"ר הכנסת, ח"כ אברהם בורג (עבודה), בדרישה לבטל את "הנוהג הפסול של שימוש חברי כנסת בבתי מלון יוקרתיים".

לדברי רז, "לאור המצב הכלכלי העגום, מן הראוי שננהג בצניעות ונלין את חברי הכנסת במלונות צנועים יותר. חשיבות הדוגמה האישית שלנו כנבחרי ציבור ברורה ונהיגה, ואל לנו לנהוג בבזבזנות במקומות שבהם אפשר לחסוך", קבל.

השכר מוצמד לשכר הממוצע

ועדת הכנסת אמנם הקפיאה בשבוע שעבר את שכרם של חברי הכנסת לשנה הקרובה, אך היא מסרבת לפי שעה להיענות לבקשת משרד האוצר לבטל את הצמדת שכר חברי הכנסת לשכר הממוצע, ולהצמידו למדד המחירים לצרכן.

יו"ר הכנסת, אברהם בורג, הציע לוועדת הכנסת לקבוע כי השכר יעודכן אחת לשנה, לפי השינויים במדד המחירים לצרכן או לפי התנודות בשכר הממוצע במשק - לפי הנמוך מביניהם. ואולם, הוועדה לא הצביעה על הצעתו אלא הסתפקה בהקפאת שכר לשנה אחת בלבד. בעוד שנה יחליטו שוב מה לעשות.

בינתיים, חברי הכנסת מחפשים מנגנון הצמדה, שמצד אחד ימנע את קיפוחם ומצד שני לא יגרום לעליות תלולות בשכרם. הצעות שהועלו בעבר, להצמיד את שכרם לעובדי המגזר הציבורי נדחו מחשש שבכך יהיה לחברי הכנסת עניין לתמוך בהעלאות שכר לעובדים אלה.

בניגוד לחברי הכנסת, המסרבים להתנתק מהשכר הממוצע, החליטה ועדת אלוני לפני כמה חודשים על הצמדת שכר השרים למדד המחירים לצרכן; ההחלטה תקפה לגבי שרים שמונו לתפקידם מ-1 ביוני 2001.

כתוצאה מכך, שכרם של השרים החדשים - דן מרידור, רוני מילוא, בני אלון, וסגן שר הבינוי והשיכון מאיר פרוש - מוצמד כעת למדד. אם השכר הממוצע במשק יעלה בתום תקופת ההקפאה מעבר לעליית המדד, הרי ששכרם של הארבעה יהיה נמוך מזה של עמיתיהם, הצמודים לשכר הממוצע במשק.

ערבות מדינה לחובות המפלגות

הוועדה לקביעת מימון המפלגות בראשות השופטת בדימוס שושנה נתניהו פנתה באחרונה אל סיעות הכנסת בבקשה לקבלת עמדתם על גובה המימון; בתחילת החודש שעבר הפחיתה הוועדה את גובה מימון המפלגות ב-4%.

לאחר ההפחתה מגיע שיעור התמיכה החודשי בח"כ ל-63,556 שקל; נוסף על כך, כל סיעה מקבלת תשלום חודשי של 63,556 שקל. מרבית המפלגות מצויות בגירעונות כבדים, ולכן אינן מצדדות בהמשך ההפחתה; מי שממשיך ותובע להקטין את מימון המפלגות הוא גזבר שינוי, ח"כ אברהם פורז.

מפלגתו של פורז נמצאת בעודף של 7 מיליון שקל; לדבריו, המשך המצב שבו המפלגות מבזבזות את כספי הציבור בלא כל מחסום הוא שערוריה הנובעת מהסכמה בין המפלגות הגדולות - המצויות בגירעון עצום זמן רב. ואכן, בשל מצבן הכספי הקשה ובעקבות חששן לבקש את הגדלת מימון המפלגות, בעבודה ובליכוד החליטו לעקוף את "ועדת נתניהו" באמצעות קידום הצעת חוק שתעניק להן ערבות מדינה לצורך פריסת חובותיהן לתקופה ארוכה.

השר רענן כהן ושר התקשורת ראובן ריבלין כבר סיכמו לפני שבועיים על שיתוף פעולה לקידום החקיקה הזו. סביר להניח שתהיה גם תגובה מצידה של השופטת נתניהו.

הכנסת כעבודה נוספת

הצעתו של שר הפנים, אלי ישי, לשנות את החוק ולאפשר לראשי רשויות לכהן כחברי כנסת כדי שיוכלו לפעול בבית המחוקקים עבור רשויותיהם, מעוררת התנגדות חריפה בכנסת. יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יוסי כץ (עבודה), סבור כי שינוי החוק יגרום למצב של ניגוד אינטרסים משמעותי.

כץ הודיע כי יילחם כדי למנוע את קבלת הצעתו של ישי, שכן היא תביא לפריצת כל הגדרות והמחסומים שחברי הכנסת הטילו על עצמם.

כץ חושש כי פתיחת האפשרות לשאת בכפל תפקידים "עלולה להחזיר אותנו אחורה, ולגרום למצב שבו חברי הכנסת ירצו לעסוק בעבודות חיצוניות בשכר".

במשך שנים יכלו חברי הכנסת לעסוק בעבודות צדדיות בשכר, תוך מגבלות מסויימות; בעקבות ביקורת על כך שחלק מהם נהג להקדיש זמן רב מדי לעסקים פרטיים ופחות מדי לעבודה הפרלמנטרית, הוחלט בשלב מסויים להגביל את שכרם מחוץ לכנסת למחצית שכרם השנתי בתוך הכנסת.

חברי הכנסת אף חויבו להגיש מדי שנה דו"ח ליו"ר הכנסת, ובו פירוט היקף הכנסותיהם מחוץ לכנסת, בציון שמותיהם של מקומות העבודה שהעסיקו אותם. בסופו של דבר, בשל ביקורת, באמצע שנות ה-90 קיבלה הכנסת חוק האוסר על חברי כנסת לעבוד בשכר מחוץ לכנסת.

סיבה נוספת להתנגדות חברי הכנסת לאפשר לראשי רשויות לכהן בכנסת היא חששם שאלה עלולים לדחוק את מקומם ממקום ריאלי ברשימת מפלגתם לכנסת הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ