חוק שערורייתי

מאת שחר אילן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת שחר אילן

סיעת יהדות התורה עסוקה בשבועות האחרונים בעיקר בשאלה מי יפנה את מקומו בכנסת לטובת נציג חסידות בעלז, מועמד מספר 6 ברשימה, ישראל אייכלר. המועמד הטבעי כתמיד הוא מועמד מספר 5, ח"כ שמואל הלפרט, נציג חסידות ויז'ניץ. הטיעון העיקרי של הלפרט בתגובה, שהוא הביא ליהדות החרדית את ההישג הגדול ביותר בקדנציה הנוכחית - חוק משפחות ברוכות ילדים ולכן מגיע לו להישאר.

אין כמו הטיעון הזה להוכיח שחוק משפחות ברוכות ילדים, שנכנס לתוקף לפני כשנה, אינו חוק סוציאלי אלא חוק סקטורלי. נציגי שני מיעוטים, החרדי והערבי, חברו יחד כדי להעביר כספים מקופת המדינה לכיסי בוחריהם, בלי שום קשר למצבם הכלכלי.

תזכורת: חוק משפחות ברוכות ילדים הגדיל את הקצבה לכל ילד מהחמישי ומעלה, מכ-600 ל-850 שקלים (תוספת של 40%). כתוצאה מכך הקצבה לכל ילד מהחמישי ומעלה גדולה פי חמישה מהקצבה לילד הראשון והשני, שהיא 170 שקל. הקצבה למשפחה של עשרה ילדים עלתה בעקבות החוק ביותר מ-1,500 שקל והגיעה ל-6,500 שקל בחודש.

עלות החוק היא חצי מיליארד שקל, פי שלושה בקירוב מתקציב רשת החינוך של ש"ס, מעיין החינוך התורני. אפשר היה ליצור הרבה מקומות עבודה בכסף הזה. הרבה ילדים יכלו להיכנס בעזרתו למסגרת של יום לימודים ארוך.

לא למותר להזכיר בהקשר זה שאברך חרדי משלם לביטוח הלאומי פחות ממאה שקל לחודש. כלומר, מדובר במעין עסקת חליפין שבמסגרתה נותן האברך מאה שקל ומקבל בתמורה פי 65 וגם ביטוח בריאות לכל משפחתו.

ח"כ הלפרט חוזר שוב ושוב על הטענה שלפיה "החוק מסייע ל-510 אלף ילדים מתחת לקו העוני", מספר הילדים העניים על פי נתוני הביטוח הלאומי לשנת 99'. אבל הקשר של הטענה הזאת למציאות קלוש למדי. הנתונים מוכיחים שהחוק בלתי יעיל ובזבזני כאמצעי סיוע למשפחות עניות.

* מתוך 510 אלף הילדים העניים, רק 205 אלף חיים במשפחות שנהנות מהחוק, כלומר משפחות שלהן חמישה ילדים ומעלה. 60% מהילדים העניים, כלומר 305 אלף ילדים, חיים במשפחות שלהן עד ארבעה ילדים והחוק מפלה אותם לרעה.

* כשמחשבים את הנתונים לא על פי מספר ילדים אלא על פי מספר משפחות, הם קשים עוד יותר. בישראל היו ב-308 '99 אלף משפחות עניות. מהן רק 34 אלף, 11%, נהנות מהחוק, אחת מכל תשע משפחות עניות.

* בישראל 161 אלף משפחות עניות עם ילדים. רק משפחה אחת מכל חמש מהן נהנית מהחוק. 127 אלף משפחות עניות שלהן ילד אחד עד ארבעה אינן נהנות ממנו.

* 436 אלף ילדים, החיים במשפחות שבהן חמישה ילדים ומעלה, כן נהנים מהחוק. 205 אלף הילדים העניים הנהנים מהחוק הם 47% בלבד מתוכם. כלומר, רוב הילדים שנהנים מהחוק אינם עניים.

לעומת זאת, החוק מפלה לרעה 18% מהעולים ו-24% מהמשפחות החד הוריות שחיים מתחת לקו העוני ולרובם המכריע פחות מחמישה ילדים.

בשבוע שעבר נדונו בכנסת שלוש הצעות חוק לביטול חוק משפחות ברוכות ילדים. יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, אופיר פינס, עורר סערה קשה כשכינה את החרדים פרזיטים. אבל קשה להתווכח עם הטענה שאכן מדובר בחוק טפילי. חוק משפחות ברוכות ילדים נועד להגדיל את הסכום שמשפחות האברכים שאינן משלמות מסים מקבלות על חשבון מי שכן משלם, כלומר, לאפשר לחרדים לחיות על חשבון אחרים.

זהו חוק למימון אורח החיים החרדי המבוסס על השתמטות משירות צבאי ומפרנסת המשפחה, על ריבוי ילדים, קיום בדוחק ופוליטיקאים שמנצלים את כוחם הפוליטי להשגת תקציבים מהמדינה.

אם היתה כנות מינימלית בטענתו של ח"כ הלפרט שהוא רוצה לעזור למשפחות עניות, היו החרדים מסכימים להכניס לחוק מבחן הכנסה. סביר להניח שהדבר היה מפסיק את הניסיונות הצודקים לבטל את החוק כליל.

ממשלת האחדות יוצרת הזדמנות יחידה במינה להקפיא את החוק. הסיכוי שאלי ישי יוותר על כס שר הפנים הרם שמקנה לו מעמד ויוקרה בדיוק לפני שחרורו הצפוי של אריה דרעי מהכלא - אינו גבוה. בסופו של דבר, ישי מעוניין בהמשך קיומה של הממשלה הזאת ובדחיית הבחירות אפילו יותר מראש הממשלה. כל זמן שהממשלה אינה מבטלת את החוק השערורייתי הזה קשה להבין איך היא תסביר לציבור הטלת גזירות חדשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ