השדיים כמחלה

רון ניולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון ניולד

א.מ.י טכנולוגיות רפואיות / הגדלת חזה

במילונו של אבן שושן נכתב כי רפואה היא: "הבראה ממחלה, הסרת המחלה". אותו אבן שושן קובע גם כי השורש ר.פ.א, שממנו נגזרה המלה שלעיל, בא בהוראה של: "השיב חולה לבריאותו, טיפל בחולה עד שהבריא".

חברת א.מ.י טכנולוגיות רפואיות יצאה בשירות חדש - שיווק שתלים שבהם נעשה שימוש בניתוחים להגדלת חזה. אחד מאמצעי השיווק למוצר החדש הוא דף הסבר באתר החברה, שבו המנותחת הפוטנציאלית עוברת, שלב אחרי שלב, יחד עם מפעילי האתר, את ההתלבטויות, החיבוטים, השאלות והתשובות בדרך להחלטתה לבצע את הניתוח ולהגדיל לעצמה את הציצים.

חוסר הקשר התמטי הבולט בין שתי הפסקאות שלעיל אינו מקרי. גם אם הניתוח עצמו עשוי לגרום לסיבוכים, או יותר נכון למחלות שונות, שמהן אכן תידרש המנותחת להתרפא, הרי ניתוח להגדלת חזה הוא אינו פעולה רפואית. המנתח במקרה הזה אינו משיב את המנותחת לבריאותה ואינו מסיר ממנה מחלה, במובן המקובל של המלה (אלא אם מחשיבים שדיים נפולים כסוג של מחלה). למרות חוסר הקשר הזה, המלה "רופא" מופיעה בעמוד עשרות פעמים, ואין לשכוח שהחברה שמשווקת את השירות מגדירה את עצמה כחברה רפואית.

לא כאן המקום לפרט את שלל הסיבות החברתיות, התרבותיות והכלכליות שהביאו לחיבור הכלל לא מובן מאליו בין הפרוצדורה הקוסמטית להעצמת השדיים לבין הממסד הרפואי. מה שכן, האתר המדובר מוכיח שהחיבור הזה קיים ושהגדרות מילוניות שיפות לתקופה מסוימת הופכות ללא מדויקות בתקופה אחרת.

אבל הנזילות, מתברר, לא נעצרת בתחום המילונאות המילולית, אלא חודרת גם לתחום הכביכול קבוע יותר ויציב יותר - הגוף האנושי, או במקרה הזה - הנשי. הפיכתו של ניתוח להגדלת חזה לאקט רפואי, מעניקה לו חזות הרבה יותר לגיטימית מאשר סתם גחמה אסטתית-קוסמטית, והמכובדות של הממסד הרפואי מצליחה לשכנע יותר ויותר נשים להפקיר את עצמן לאיזמל המנתחים, לשקיות הסיליקון או מי המלח, ולניתוח מסובך, מסוכן ומיותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ