מנסה לפרוץ את החישוקים

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלוף בן
אלוף בן

אריאל שרון נכנס לישיבת הממשלה כדי להשיג לעצמו חופש תמרון פוליטי, אחרי שקיבל מרחב פעולה מדיני מנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש. כך יש להבין את דבריו של ראש הממשלה במסיבת העיתונאים שקדמה לכינוס השרים. בחודשים האחרונים התקשה שרון לזוז. הוא מצא עצמו מחושק מכל עבר: מבנימין נתניהו ושרי הימין - שתבעו ממנו "להיכנס" בחוזקה ביאסר ערפאת, משמעון פרס ושרי העבודה - שדרשו להחזיק את הרשות הפלשתינית בחיים, ואפילו מהממשל האמריקאי - שזיגזג בתגובותיו לפעולות צה"ל בשטחים, פעם נתן גיבוי ופעם הגיב בכעס.

גל הפיגועים של סוף השבוע, שתוזמן במקרה עם הביקור בבית הלבן, סיפק לשרון הזדמנות לפרוץ את החישוקים. לפי ההודעות מוואשינגטון, נראה שהממשל מוכן לקבל הסלמה ישראלית מבוקרת, כל עוד לא "שוברים את הכלים" ומוחקים מהמפה את הרשות הפלשתינית והסכמי אוסלו. ערפאת הבין את המסר וסירב לפגוש את השליח האמריקאי אנתוני זיני, לאחר שפורסמה הודעת הבית הלבן לפיה יש לישראל "זכות להגנה עצמית".

מי ששמע השבוע את שרון התרשם שהוא מייחל להיעלמותו של ערפאת ולעליית מנהיגות נוחה יותר במקומו. אך יש פער בין התקווה למדיניות המעשית. ראש הממשלה נזהר מלהגדיר את ערפאת מפורשות כאויב או לקרוא לסיום תפקידו, כדרישת הימין בממשלה. "לצערי, נראה שגם בעתיד ערפאת יהיה מכשול", אמר שרון, ורמז שיריבו יישאר בכסאו גם אחרי המשבר הנוכחי.

הפרשנות המלאה מחר ב"הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ