משקיעים את הפנסיה בעצמם

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

רבבות מעובדי אנרון, חברת סחר האנרגיה הגדולה שהגישה לאחרונה בקשה להגנה מפני נושיה, יוצאים מעבודתם בחברה קרחים מכל הכיוונים. נוסף על כך שאיבדו את מקור פנסתם, התפוגגו גם חסכונותיהם לפנסיה.

אנרון, מתברר, בחרה להפריש את תשלומי הפנסיה לעובדיה במניות החברה. כדי לייצב את המניה הוסיפה אנרון למניות המופרשות גם הגבלה על מועד המכירה שלהן. המניות נותרו חסומות לעובדים גם בתקופה האחרונה, שבה איבדו יותר מ-90% מערכן. שווי חסכונות הפנסיה של העובדים ירד עם המניות.

אחד מכללי היסוד בניהול השקעות הוא ביזור סיכונים. לפי הכלל הזה, מי שמועסק באמצעות חברה מסוימת ראוי לו כי לא יצמיד את חסכונותיו הפיננסיים לביצועיה. המקרה של אנרון ממחיש מדוע הכלל הזה חשוב כל כך, ומדוע היעדר תלות היא אחת הדרישות החשובות ממנהל השקעות מוסדיות.

את הדרישה הזו מנסה גם משרד האוצר לקדם כיום, למורת רוחם של מנהלי קופות הגמל. הוויכוח נסוב סביב סעיף בטיוטת ההשקעות של קופות הגמל (הטיוטה השנייה), שבו דורש האוצר לאסור על קופות גמל להשקיע באיגרות חוב (או שטרי הון) של החברה האם שלהם. המגבלה הזו, שאינה קיימת כיום, הקפיצה את מנהלי הקופות הבנקאיות. אם היא תמומש ייאסר על מנהלי הקופות להשקיע באחד הכלים הפיננסיים הנפוצים ביותר בשוק המוסדי כיום: שטרי ההון של הבנקים.

ההגבלה המקורית, כפי שמנוסחת בטיוטה, נתפשה ע"י מנהלי הקופות כמעט כדרקונית, משום שהאוצר דורש להחיל אותה רטרואקטיווית. משמע, גם על אחזקות קיימות בשטרי הון. אם היא תמומש, יחויבו קופות הגמל של הבנקים למכור את אחזקותיהם בשטרי הון של בנק האם שלהן בתוך שנה לכל היותר. מנהלי הקופות זעקו כי זוהי דרישה בלתי סבירה. החזקותיהם בשטרי הון של הבנקים, לרבות בנק האם, מגיעות למיליארדי שקלים. חלק גדול מההחזקות הן בשטרי הון בלתי סחירים. אין סיכוי, הם טענו, כי יצליחו לממש אותן. לטענתם, גם אם יצליחו, המימוש יהיה במחירי הפסד, ואין כל סיבה להעניש כך את הקופות ואת עמיתיהן בעבור השקעות המותרות על פי הכללים הקיימים כיום.

בעקבות הביקורת מתכוונים כנראה באוצר לשנות את הדרישה הרטרואקטיווית. לא ברור עדיין אם האוצר יוותר עליה לגמרי, או שיבחר להאריך את תקופת המעבר למכירת האחזקות הקיימות בשטרי הון. בכל מקרה, בנוגע לדרישה העקרונית, האוצר עומד על דעתו: אסור להתיר לקופות גמל להשתתף במימון של החברות האם שלהן.

באוצר שואלים באופן היפותטי, מה היה קורה לו לעובדי אי.סי.איי היתה קופת גמל מפעלית משלהם, האם זה היה נראה סביר כי קופת הגמל הזו תעמיד הלוואות לחברה האם. "משבר המימון הנוכחי בבנקים הוכיח כי מה שהיה אשראי הופך מהר מאוד למימוש של ביטחונות במניות. לכן, אם יש הסכמה כי אסור לקופות להחזיק במניות של החברה האם שלהן, צריכה להיות אותה הסכמה גם לגבי העמדת אשראי להן", אומרים מקורות באוצר.

קופות הגמל רחוקות מלהסכים. בין השאר, משום שלטענתן מרוב מגבלות כבר בלתי אפשרי לנהל את כספי העמיתים. ספק אם משרד האוצר ישתכנע מכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ