כ-20 תקריות בשטחים; 3 ישראלים נפצעו

עמירה הס
מאת עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
מאת עמוס הראל

יממה לאחר נאום יו"ר הרשות הפלשתינית יאסר ערפאת, אין סימנים לרגיעה בשטחים. מאז נאום ערפאת שלשום בערב ועד אמש, אירעו בשטחים כ-20 תקריות ירי, כמות תקריות הדומה למספר הממוצע של האירועים בימים הקודמים. בתקריות נפצעו שלושה אזרחים ישראלים, אחד מהם בינוני עד קשה. בתקריות נהרגו גם שלושה פלשתינאים, בהם גם ילד בן 12.

שני פיגועי הירי אירעו בשעות הערב ליד רמאללה. סמוך לכפר דיר אבו משעל נפצע תושב ההתנחלות עטרת, בועז מעטוף, מירי על מכוניתו. הוא פונה במצב בינוני עד קשה לבית החולים בילינסון בפתח תקוה. ליד ההתנחלות עפרה נפצעו אב ובנו בן השלוש מירי על מכוניתם. השניים פונו במצב קל לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

ארגון החמאס איים אתמול לנקום את מותו של יעקוב א-דקידק, פעיל בכיר בזרוע הצבאית של הארגון. א-דקידק נורה ונהרג לפנות בוקר מאש חיילי צה"ל, שניסו לעוצרו ליד ביתו בשטח הרשות בחברון. בשכם נהרג שוטר פלשתינאי וחברו נפצע מירי צה"ל, כשניסו להתקרב לטנק שהוצב בפאתי שכונת רפידייה בעיר. בחאן יונס נהרג מאש צה"ל ילד בן 12, בעת שהחזיק רובה מפלסטיק בידו בעת שנורה.

מקורות ביטחוניים בישראל אמרו כי הרשות ממשיכה להימנע מצעדים נחרצים נגד הטרור. מרצועת עזה דווח אתמול על מעצרים של עוד כעשרה פעילים פלשתינאים בידי הרשות, אך ככל הידוע, אין ביניהם מבוקשים בכירים. נראה כי הרשות נמנעת כעת ממעצרים מקיפים, לנוכח חששה כי צעדים כאלו בעת חג עיד אל-פיטר יתקבלו בהסתייגות בשטחים.

גורמי ביטחון פלשתיניים טענו, בשיחות עם קציני צה"ל, כי הרשות מתקשה לפעול נגד ארגוני הטרור. זאת, על רקע המשך פעולות ההתנקשות הישראליות ומדיניות הכתרים בשטחים, המונעת מעבר של כוחות הביטחון הפלשתיניים בין הערים.

ברשות מעריכים כי נאום ערפאת השיג את מטרתו הדיפלומטית הראשונה - להבקיע את אחדות הדעים ששררה בין ארה"ב, אירופה ומדינות ערב ביחס לצעדים שעל ערפאת לנקוט. ברשות שאבו עידוד מכך שממשלות ערב ומנהיגים אירופים בירכו על הנאום.

דוברים מטעם החמאס והחזית העממית בביירות הודיעו כי בכוונת ארגוניהם להמשיך במאבק המזוין. ואולם, דוברים של אותם ארגונים בתוך השטחים התבטאו במתינות רבה יותר והביעו הבנה ותמיכה לדרישת ערפאת לאחדות פלשתינית. משקיפים פלשתינאים העריכו כי הדרג המדיני בחמאס בתוך השטחים נוטה להסכים להשעיית הפיגועים בישראל.

צה"ל מיתן ביומיים האחרונים את פעילותו ההתקפית בשטחים. עם זאת, כוחות צה"ל ממשיכים לשהות בשטחי אי בצפון בקעת הירדן, בג'נין, בשכם, ברמאללה וליד טול כרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ