גם העורב הניו קלדוני הוא ימני

המוח / לא רק בני אדם מעדיפים את צד ימין

מאת ינאי עופרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ינאי עופרן

העובדה שרוב מוחץ של בני האדם הם ימניים היא תעלומה לא פתורה במדעי המוח. כעת מתברר שהעדפת צד ימין אינה ייחודית לבני אדם. גם ציפורים, או לפחות מין מסוים של עורבים, מעדיפים את צד ימין, כך על פי מחקר שעשה גווין האנט מאוניברסיטת אוקלנד שבניו זילנד.

חוסר הסימטריה בשימוש באיברים זוגיים אצל בני אדם מוזר מאוד כשלעצמו, אבל קשה עוד יותר להסביר את העובדה שהשמאליים מהווים מיעוט זעום כל כך. מדוע אצל כל כך הרבה בני אדם היד המועדפת היא דווקא הימנית? הסבר פופולרי קושר את התופעה לשפה. בצד השמאלי של המוח, שמפעיל את הצד הימני של הגוף, נמצאים גם רוב האזורים האחראים על עיבוד השפה. על פי התיאוריה הזאת, ההתמחות בניתוח השפה הפכה את הצד השמאלי של המוח מתאים יותר לביצוע משימות מסובכות במיוחד. לכן הוא זה שנוטל פיקוד גם במקרים שבהם הידיים נדרשות לבצע משימות מורכבות.

ההסבר הזה, שתולה את אי הסימטריה בהתפתחות השפה, מתבסס כמובן על ההנחה שרק בני אדם מעדיפים באופן כה ברור צד אחד של הגוף. אצל חיות, שלא פיתחו יכולת להבין וליצור שפה, שני צדי הגוף אמורים לקבל יחס שווה. אבל הממצאים של האנט וצוותו, שפורסמו בגיליון האחרון של כתב העת "Nature", מערערים את ההנחה הזאת.

האנט, ד"ר לאקולוגיה, חקר מין של עורבים שנפוץ בטריטוריה הצרפתית ניו קלדוניה - אי בדרום האוקיינוס השקט. העורבים הניו קלדוניים (Corvus moneduloides) נחשבים לאחת החיות החכמות בטבע. את התהילה הזאת הקנתה להם העובדה שהם מייצרים כלים ומשתמשים בהם בתחכום נדיר. "ארגז הכלים" שלהם מורכב בעיקר ממקלות שהם תולשים מענפי עץ הפנדנוס. את המקלות הם תוחבים לתוך סדקים וחריצים, ושולים באמצעותם עכבישים ותולעים.

אבל לא כל ענף יצלח למשימה. העורבים הניו קלדוניים תולשים את המקלות בצורה מיוחדת, שמעניקה להם בסיס רחב ויציב, שאותו הם אוחזים במקור, וחוד צר וקטלני, שמשפד את הקורבן. צורת החיתוך המתוחכמת הזאת נעשית בעזרת צד אחד של המקור, כשאחת העיניים מפקחת על התלישה.

האנט תהה אם העורבים מעדיפים להשתמש דווקא בצד מסוים של המקור. אך כדי לענות על השאלה הזאת יש לבצע אלפי תצפיות במשך שעות ארוכות, ולתעד את הרגע שבו הציפור מייצרת את הכלי. האנט הגה פתרון אחר. הוא אסף מכל רחבי האי, שאורכו 400 ק"מ, אלפי ענפים תלושים שהעורבים השליכו בגמר השימוש. על ידי בחינת צורת הכלים המשומשים האנט וצוותו הצליחו לקבוע בעזרת איזה צד של המקור נתלשו הענפים. התוצאות לא הותירו מקום לספק. גם העורבים ימניים. שלושה רבעים מהענפים נתלשו בעזרת הצד הימני של המקור, ותחת בקרתה של עין ימין.

בין החוקרים ניטש כבר שנים ויכוח סביב השאלה האם ההעדפה של צד אחד ייחודית לבני האדם. עד היום אף אחד מהצדדים לא הצליח להציג ראיות חד משמעיות. חוקר אחד טוען, למשל, שקופים שמקבלים צנצנות עם חמאת בוטנים משתמשים ביד ימין כדי לחלץ את האוכל. חוקרים אחרים מדווחים, שבטבע הקופים דווקא מגלים העדפה שווה לשתי הידיים.

כעת, הממצאים של האנט מספקים ראיות מוצקות על העדפת צד ימין על ידי חיות בטבע. ההפתעה גדולה במיוחד מאחר שמדובר בציפורים, ולא בקופים או בקרובי משפחה מיידיים יותר של בני האדם. אבל האנט מציע שהממצאים האלה, בדרך מפותלת, דווקא מחזקים את קו המחשבה שקושר בין העדפה של צד ימין לבין שפה. הימניות של העורבים מתגלה רק בביצוע משימה מורכבת, שדורשת התמחות ומאמץ ניכר מהמוח. נראה שהמוח מעדיף להתמחות רק פעם אחת - כלומר, רק באזורים שמפעילים את אחד מצדי הגוף.

על פי ההסבר הזה, ההעדפה של צד ימין נקבעה כמה מאות מיליוני שנים לפני שהופיע על במת האבולוציה היצור המדבר הראשון. ההתמחות של צד ימין של הגוף (כלומר צד שמאל של המוח) קדמה לשפה, והיא אולי הסיבה שדווקא צד שמאל של המוח פיתח מאוחר יותר את מנגנוני עיבוד השפה. אבל גם ההסבר הזה משאיר שתי תהיות לא פתורות. ראשית - מה יש בצד ימין של הגוף, או בצד שמאל של המוח, שמקנה לו את העדיפות הזאת, ושנית - אם אמנם בצדו השמאלי של המוח מובנות יכולות מופלאות כאלה, איך זה שבכל זאת מהלך בקרבנו המיעוט העקשן והבלתי זניח של שמאליים.

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ