85 נקודות מעל השפל

מדד המעו"ף, שעלה בשבוע האחרון בכ-9%, טיפס בשלושת החודשים האחרונים בכ-24%; אלו הם הימים של מנהלי התיקים

מאת אורי, ינברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אורי, ינברגר

כנראה שציבור המשקיעים מגיב הפעם במהירות, בניגוד לפעמים קודמות, אומרים מנהלי התיקים בתל אביב, שלא מפסיקים לקבל בימים האחרונים שיחות טלפון מלקוחות המעוניינים להגדיל את הרכיב המנייתי בתיקים. גם הבנקים אינם מבזבזים זמן וממליצים ללקוחות להסיט חלק נכבד מהנכסים, בעיקר הנפדים בקרנות השקליות, לאפיקים המנייתיים. הריבית שמקבלים המפקידים בפיקדונות השקליים היא ללא ספק מגוחכת, ואחת החלופות המיידיות היא שוק המניות.

שיעור האחזקה במניות מסך תיקי הלקוחות, אומרים מנהלי התיקים, היה בחודשים האחרונים 30%-20%, ובימים האחרונים עלה לכ-60%-50%. פיזור התיק לאפיקים המנייתיים - למרות מצב המשק והערכות כי הוא עשוי להתאושש מהמיתון השורר בו רק במחצית השנייה של 2002 או אף בתחילת 2003, ולמרות ההפסדים הגדולים שהסב למשקיעים במחצית השנייה של 2000 ובמהלך 2001 - אינו נשלל לגמרי.

גם חברות ניהול הקרנות מנצלות בימים אלה את התלבטות הציבור, ויוצאות במבצעי שיווק אגרסיוויים לקרנות המנייתיות. אתמול הסתכמו הגיוסים בכמה עשרות מיליוני שקלים, אך בימים הקרובים צפויים גיוסים נוספים.

מדד המעו"ף עלה אתמול בשיעור של 1.6% ונקבע ברמה של 445 נקודות. המחזור בשוק המניות היה גבוה והסתכם ב-490 מיליון שקל. עלייה של כ-3% נרשמה במדד מניות התל-טק 15, ומדד תל אביב 75 עלה ב-3.4%. בשבוע האחרון טיפס מדד המעו"ף בכ-9%, כשהוא משלים עלייה של כ-24% מהשפל שרשם ב-23 בספטמבר (360 נקודות).

את העלייה אתמול במדד המעו"ף הובילה מניית כור, שסיימה את היום בעלייה של 4.9% במחזור של 9 מיליון שקל. עלייה בשיעור של 4.6% נרשמה במניית דיסקונט השקעות במחזור של 10.6 מיליון שקל. מניית בנק הפועלים ניתרה ב-3.3% במחזור של 36.4 מיליון שקל. בשבוע האחרון טיפסה המניה ב-13%. גם מניית בזק שעלתה אתמול ב-1.5%, השלימה בשבוע באחרון עלייה של 10% ועלייה של כ-35% מתחילת נובמבר.

מחר פוקעות אופציות המעו"ף לדצמבר. גם אתמול היה מחזור גבוה בשוק הנגזרים וכ-233 אלף אופציות מעו"ף נסחרו בבורסה. לשחקני המעו"ף היה שבוע סוער במיוחד. רובם הימרו על מדד נמוך לפקיעה, סביב 420 נקודות, ואולי אף נמוך יותר (סביב הרמות ששררו בשבוע שעבר). הערכות אלו התבססו גם על היקף של כ-700 מיליון שקל נכס בסיס (25 מניות המעו"ף) שנצבר על ידם בדצמבר.

השמועות על הורדת הריבית כבר בסוף השבוע שעבר הובילו את שחקני המעו"ף לגלגל חלק גדול מהנכס לינואר, ואף להגדילו. ביטוי לכך ניתן גם אתמול, כשהחוזים הסינתטיים על מדד המעו"ף שיקפו אופטימיות של יותר מ-2 נקודות לאורך היום. הערכות עתה הן כי היקף נכס הבסיס אצל שחקני המעו"ף מסתכם בכמיליארד שקל.

עליות חדות הוסיפו לאפיין אתמול את מניות מגזר הנדל"ן, העשוי על פי ההערכות להיות הנהנה העיקרי מהורדת הריבית. ענף הנדל"ן סבל בשנה האחרונה מתמחור חסר עקב המשבר שאליו נקלע הענף. מניית שיכון ובינוי טיפסה ב-6.8% בתוך שהיא מרכזת מחזור של 8.7 מיליון שקל. בשלושת ימי המסחר האחרונים טיפסה המניה בכ-25%. מניית אזורים, שעלתה אתמול ב-7.5% במחזור של 2.6 מיליון שקל, טיפסה בשלושת הימים האחרונים בכ-20%. מניית נכסים ובניין (גם היא מקבוצת אי.די.בי) עלתה בתקופה זו (כולל עלייה של 5.8% אתמול) בשיעור דומה. ממחצית אוקטובר טיפסה מניית נכסים ובניין בכ-60%.

עליות חדות נרשמו גם במניות מגזר הביטוח. מחזור גדול בסך 13.7 מיליון שקל ריכזה מגדל, כשהיא מסיימת את היום בעלייה של 2.2%. בשלושת הימים האחרונים טיפסה מניית מגדל ב-13%, והשלימה עלייה של כ-43% ממחצית אוקטובר.

מחזור של 16.2 מיליון שקל ריכזה מניית כלל ביטוח, כשהיא מסיימת את היום בעלייה מתונה של 0.9%. מתחילת השבוע עלתה המניה בכ-9%. מאז השפל שרשמה לאחר התקפות הטרור בארצות הברית זינקה מניית כלל ביטוח בכ-50%.

עלייה בשיעור של 2.5% נרשמה אתמול במניית הראל ביטוח, ובשלושת החודשים האחרונים עלתה המניה בכ-47%. ההערכה היא כי מעבר כספים לשוק המניות עשוי להעלות את רווחי חברות הביטוח, המושפעות בין השאר גם ממצב השוק. רווחי הון צפויים ברבעון הרביעי כתוצאה מירידה חדה בתשואות.

הבדיקות הראשוניות שהצביעו על אפשרות הימצאותו של גז טבעי בהיקף של 8-5 מיליארד דולר מול חופי חיפה, הזניקו אתמול את מניות הגז והנפט בבורסה. מניית ישראמקו הזכאית לכ-5% מזכויות הרשיון, עלתה ב-5.1% במחזור גדול של 5.8 מיליון שקל. בחודש וחצי האחרונים טיפסה המניה ב-50%. מניית גרנית הכרמל השותפה בפרויקט בכ-15%, עלתה ב-10% במחזור של כ-400 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ