"אני מחרים היום את המפלגה, לא את הבחירות", אמר תושב עוספיה

המצביעים / כל מתפקד נוסף שהגיע לקלפי שימח את הפעילים

מאת דוד רטנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת דוד רטנר

את 51 הקלפיות שבהן התקיימו אתמול בחירות חוזרות לראשות מפלגת העבודה חילקו אנשי המפלגה לפי גודל: הקלפיות הגדולות יחסית נפתחו ב-10 בבוקר, הבינוניות ב-12 בצהריים והקטנות ב-4 אחה"צ. אולם גודל הקלפי לא היה רכיב משמעותי במקומות שבהם הוכרז חרם בוחרים. הקלפי בעוספיה, למשל, נחשבת גדולה - ביישוב הדרוזי שעל רכס הכרמל יש 723 מתפקדים למפלגת העבודה. אתמול נפתחה הקלפי ב-10 בדיוק, אבל עד 12:30 הגיעו אליה רק עשרה מצביעים - תשעה דרוזים "שוברי חרם" ונוצרי אחד, תושב המקום. עד סגירת הקלפי הצביעו בה רק 44 בני אדם - קצת יותר מ-5% מהמתפקדים.

בבחירות הקודמות, ב-4 בספטמבר, הצביעו בעוספיה 607 מתפקדים. לטענת שני המחנות, 60% מהקולות אז היו מזויפים. הקלפי הוצבה במקלט המועצה המקומית, בסמוך לספרייה העירונית. על שלט מתכת ישן נכתב שהספרייה קרויה על שם "פואד ז"ל" - קצין דרוזי שנהרג לפני כמה שנים. השלט הזה היה אתמול הדבר היחיד שהעלה חיוך על פני פעילי בורג.

לקחי הבחירות הקודמות הופנמו היטב בכל הקלפיות - הוצבו בהן אנשים משני המחנות שהובאו מיישובים מרוחקים, ולתפקיד הרגיש ביותר, זה של מזכיר הקלפי, מונו אנשים שאינם חברי מפלגה ושנשכרו ליום אחד. גם ארגזי הקלפי עברו מתיחת פנים - לא עוד קרטון שניתן לקרוע, אלא ארגזי עץ צבועים כחול עם אזיקי פלסטיק שנועלים אותם.

בעוספיה בוזבזה אתמול התפאורה הזאת, אבל הפעילים שהגיעו לקלפי התנחמו בכך שמספר המצביעים במקום גבוה פי כמה מזה בכפרי הדרוזים בגליל, שם כמעט שלא הצביעו כלל. את הזמן העבירו נציגי המחנות בוויכוחים נינוחים, לאו דווקא בעניין המועמדים. בן ציון יוזנט, יו"ר הקלפי, איש בורג ואוהד שרוף של מכבי ת"א, גילה למגינת לבו שסגניתו, רחל שגיא, גם היא ממחנה בורג, אוהדת את הפועל ת"א. דבר לא הפר את התנהלותו של הוויכוח הערני ביניהם עד לסגירת הקלפי.

סמי כיוף, דובר המועצה המקומית, יושב בקומה שמעל הקלפי. "בספטמבר הצבעתי כחוק ואחר כך שמעתי שבמפלגה שלי מאשימים אותי כחלק מציבור שזייף בחירות", הסביר את סירובו להצביע הפעם. "החלטתי שאם המפלגה בזה לכבוד שלי, אני בז לכבוד שלה ושל שני המועמדים. אני מחרים היום את המפלגה, לא את הבחירות". מיעד כיוף, סטודנטית לתקשורת בת 19, הגיעה לקלפי ב-18:30 וזכתה במבטים כועסים של כמה גברים שנמצאו בסמוך והקפידו לרשום מי "שובר את החרם". היא הצביעה לבורג והסבירה: "החלטתי להצביע רק אתמול, אחרי ששמעתי את יעקב אחימאיר מכנה בטלוויזיה את הדרוזים 'עדר'. אני מודה לו, הוא העיר אותי ולכן באתי להראות שאני לא עדר".

גם באליכין שבעמק חפר התקיימו אתמול בחירות חוזרות. בספטמבר הצביעו במקום 156 מתוך 200 מתפקדי מפלגת העבודה ביישוב, שבו 3,000 תושבים. בורג זכה אז רק בארבע קולות והפער הקיצוני בתוצאות שיכנע את ועדת הבחירות לערוך בחירות חוזרות. עד 14:00 הצביעו באליכין רק 16 מתפקדים.

הפעילים בקלפי הביעו שמחה ניכרת כשראש המועצה המקומית, גידי חממי, הגיע להצביע והביא איתו קשישה שפגש בדרכה למכולת - בכך העלה את מספר המצביעים ל-18.

לחצר המטונפת של סניף מפלגת העבודה המקומי, שבו הוצבה הקלפי, התקרבה מכונית "קדילאק" כסופה, וממנה יצא בנימין בן אליעזר. השומר השכיר בקלפי בלם את הפמליה וביקש לחכות עד שהקשישה תסיים את ענייניה. בן אליעזר המתין כמה רגעים ואז נכנס לבניין המוזנח ולחץ את ידי הנוכחים. אבי רצון, נציג בורג בקלפי, נמלט לקצה החדר והביט בעניין בפוסטרים כדי להימנע מהפגישה. אחר כך יצא שר הביטחון, מחובק עם ראש המועצה, לאכול קצת ג'חנון. זרם המצביעים באליכין גבר בשעות אחר הצהריים, ועם סגירת הקלפי התברר שמספר המצביעים שווה לזה בבחירות הקודמות.

בחיפה נערכו בחירות חוזרות רק בשכונת חליסה. הקלפי הוצבה במתקן של נעמת, כמה עשרות מטרים מהצומת שבו אירע לפני כחודש פיגוע באוטובוס, שבו נהרגו 15 בני אדם. 156 מתפקדים רשומים בקלפי, שני שלישים מהם יהודים ושליש ערבים. למרות שמדובר "רק" בקלפי בינונית היתה אתמול בחליסה תכונה רבה, בעיקר של פעילי בן אליעזר. ב-16:00 כבר נרשמה הצבעה של 80 מתפקדים, יותר מ-50%, ועד סגירת הקלפי הצביעו 106 מתפקדים. ב-19:00 התבררה הסיבה למוטיווציה הגבוהה - הקדילאק הכסופה הגיעה לערוך סיבוב ניצחון גם בחליסה.

כתבות מומלצות

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

חביתת עיג'ה של גיא גמזו

אין לימודים, אבל חייבים לאכול משהו: מנות שילדים ונוער אוהבים

א.ב. יהושע בינואר 2018.  סיפרתי לו על הסצינה שבה פר גינט קולף בצל

לפני שיהפכו את א.ב. יהושע לחסידו של נתניהו, חשוב לי לספר את זה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ