קצבאות הנכים

הסכום הבסיסי לחודש: 1,741 שקלים, 25% מהשכר הממוצע במשק

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

קצבת נכים משולמת לאדם שעקב ליקוי גופני, שכלי או נפשי הנובעים ממחלה, ממום מולד או מתאונה אינו יכול לעבוד ולהשתכר או שאינו יכול להשתכר יותר מ-25% מהשכר הממוצע במשק. זכאותו של אדם לקצבה מותנית בכך שוועדה רפואית קבעה לו לפחות 40% נכות.

בניגוד לנכי תאונות עבודה, שגובה הקצבה שלהם תלוי ברמת שכרם לפני הפגיעה, גובה קצבת הנכות הוא אחיד - 25% מהשכר הממוצע במשק, שהם 1,741 שקלים.

נכה בעל משפחה זכאי לתוספות. כך, למשל, גובהה של קצבה לנכה שאשתו אינה משתכרת יותר מ-57% מהשכר הממוצע במשק וכשלבני הזוג שני ילדים, הוא כ-4,000 שקלים בחודש.

נכון לספטמבר 2001 היה מספרם של מקבלי קצבת הנכות כ-144,300, כמעט שליש מהם נכי נפש וכ-10% בעלי פיגור שכלי. שיעור הגידול השנתי במספרם של מקבלי הקצבאות עומד על 7-6%.

בשנת 2000 שילם המוסד לביטוח לאומי קצבאות נכות כללית בסכום של 5 מיליארד שקלים. מדובר בגידול שנתי של 15%, שנבע בעיקר משביתת הנכים שהתקיימה ב-1999, שביתה שהגדילה את מספר הזכאים לקצבת ניידות ולקצבת שירותים מיוחדים.

נכים שנקבעו להם לפחות 60% נכות והם זקוקים לסיוע בביצוע מטלות יומיומיות זכאים לקבל קצבת שירותים מיוחדים, שגובהה נע בין 50% מקצבת הנכות הבסיסית ל-150% ממנה. כ-18 אלף מהנכים זכאים לקצבה זו.

נכים המוגבלים בניידותם מקבלים קצבת ניידות, גם אם אין להם רכב או שאינם נוהגים, וזאת כדי לאפשר להם לנסוע במוניות או להעסיק נהג. נכים המבקשים לרכוש רכב מקבלים הלוואה עומדת למימון המסים, כמו גם סיוע (בהתאם למבחן הכנסות) ברכישת רכב בפעם הראשונה.

קצבת הניידות מחושבת על פי סל אחזקת רכב, שמתעדכן באופן תקופתי. גובהה תלוי בשיעור המוגבלות, שעל פיו קובעים את נפח מנוע הרכב שלו זכאי הנכה. כ-19 אלף נכים מקבלים קצבת ניידות, אם כי רק כ-6% זכאים לרכב מסוג "ואן".

גובה קצבת הניידות תלוי לא רק בנפח מנוע הרכב שבבעלות הנכה, אלא גם באבזור שבו. הקצבה גם משתנה בהתאם לתנאים נוספים: אם הנכה משתכר הוא מקבל קצבה גבוהה פי שניים מזו של נכה זכאי שאינו משתכר. כמו כן גובה הקצבה הניתנת לנכה שנוהג שונה, לפעמים, מזו של נכה שאינו נוהג. גובה קצבת ניידות עומד על 3,000-1,400 שקלים בחודש.

בעקבות שביתת הנכים ב-1999, שביטלה את האיסור על כפל קצבאות כדי שנכה קשה יוכל לקבל גם קצבת ניידות וגם קצבת שירותים מיוחדים, זכאים כ-3,000 נכים לכל שלוש הקצבאות: נכות, ניידות ושר"מ. כ-75% מהנכים שזכאים לשלוש הקצבאות סובלים מפגיעות נוירולוגיות.

בחישוב גס, נכה קשה עם שני ילדים שזכאי לקבל את שלוש הקצבאות יכול להגיע לסכום חודשי של כמעט עשרת אלפים שקלים - אם כי הוצאותיו לרוב גדולות יותר.

משפחה המטפלת בילד נכה זכאית אף היא לקצבה, שנועדה לעודד את המשפחה להשאיר את הילד הנכה בבית. גובה קצבת ילדה נכה עומד על 120%-30% מקצבת הנכות הבסיסית. בעקבות שביתת 1999 זכאיות המשפחות של כמה מאות ילדים עם נכות קשה גם לקצבת ניידות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ