תשואות של 5%-4% לקופות הגמל ב-2001

הפחתת הריבית הקפיצה את התשואות; עד נובמבר השיגו הקופות הגדולות תשואות של 2%-0%

מאת סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת סמי פרץ

החלטת נגיד בנק ישראל, דוד קליין, על הורדת הריבית במשק בשיעור של 2%, הצילה את קופות הגמל משנה של תשואות נמוכות, ואיפשרה להן להשיג תשואות נאות של 5%-4% ויותר.

בינואר-נובמבר 2001 השיגו הקופות הגדולות תשואות ריאליות של 2%-0%, בשל החולשה בשוק ההון. אולם הורדת הריבית בשבוע שעבר הזניקה את שערי המניות בבורסה ואת שער הדולר, וסייעה לקופות לשפר את התשואות באופן משמעותי. בכמה מהן נרשמה תשואה ריאלית של 4% ויותר בדצמבר, ומרבית העלייה לאחר הודעת בנק ישראל על הורדת הריבית.

בימים הקרובים ייערכו בבנקים סיכומים של הפעילות ב-2001 ובשבוע הבא יפורסמו שיעורי התשואות של הקופות. לפחות במקרה של הבנק הבינלאומי, השיפור החד בתשואות איפשר להן לעבור מתשואות שליליות לחיוביות. כך, למשל, קופת קרן השפע שבניהול הבנק הניבה ב-11 החודשים הראשונים של 2001 תשואה ריאלית שלילית של 1.14%, ועקב עליות השערים בבורסה היא תסיים את השנה בתשואה ריאלית חיובית.

לעומת זאת, בבנקים לא מרוצים ממגמת הפידיונות שהתחזקה ב-2001 לעומת 2000. ב-11 החודשים הראשונים של 2001 הסתכמו הפידיונות נטו מקופות הגמל ומקרנות ההשתלמות והפיצויים ב-3.8 מיליארד שקל, לעומת צבירה חיובית של כ-313 מיליון בתקופה המקבילה ב-2001. בכל 2001 נרשמה צבירה חיובית בסך 2.5 מיליארד.

בדצמבר ניכרת בדרך כלל צבירה חיובית, בעקבות מבצעי השיווק של הבנקים הקוראים לציבור לנצל את הטבות המס. למרות התשואות הגבוהות בשבועיים האחרונים של 2001, הצבירה בסיכומה של שנה זו תהיה שלילית. באחד הבנקים הגדולים דיווחו אתמול על ביטולי הוראות משיכה שנתנו עמיתים בתחילת החודש. הביטולים נובעים מהשיפור החד בתשואות.

מגמה נוספת שעליה מדווחים בבנקים היא הסטת כספים לקופות מסלוליות המתמחות בהשקעה באפיקים ספציפיים. ההסטה מלמדת על רצון העמיתים לנצל את התנודות בשווקים השונים, וליהנות מהגמישות הניתנת להם בבחירת מסלול ההשקעה. כך, למשל, הצבירה בקופות הגמל אשכולות שבניהול בנק דיסקונט גדלה מ-250 מיליון שקל בתחילת 2001 למיליארד שקל בסוף השנה, בשעה שסך הנכסים שמנהלות הקופות של בנק דיסקונט לא גדלו באותה תקופה.

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ