מנכ"ל מדקון: צמיחה של 25% ב-2002 היא יעד ריאלי

חברת מדקון, שהכפילה את מכירותיה ב-2001, תנסה להגדיל ב-2002 את נתח השוק בארה"ב באמצעות מערכת ה-eMedcon להעברת נתוני צנתור באינטרנט

מאת יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יורם גביזון

מניית מדקון לא היתה זקוקה לחסדי נגיד בנק ישראל. מנייתה של החברה שבשליטת קובי ויהודית ריכטר, הקדימה את מהלך העליות של השוק כולו והכפילה את עצמה בשלושת החודשים האחרונים לשווי שוק של 106 מיליון שקל, המגלם מכפיל רווח היסטורי של 13.5. נראה שהתוצאות הכספיות של החברה לרבעון השלישי של 2001 שיכנעו סופית את השוק שלא סביר לתמחר חברה שמכפילה את מכירותיה ורווחיה לפי שווי המזומנים שבקופתה.

מדקון שמפתחת מערכות ומוצרי תוכנה לארגון ניהול ותקשור מידע דיגיטלי שמקורו במכשיר הדמיה במעבדות צנתור, הגדילה את הכנסותיה ב-130% ברבעון השלישי של 2001 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2000 לרמה של 9 מיליון שקל. הרווח התפעולי שלה קפץ ל-2.2 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 130 אלף שקל ברבעון המקביל ב-2000.

הצמיחה ב-2001 היא תוצאה של 3 גורמים, אומר מנכ"ל החברה, עוזי בלומנזון: "פעילות ישירה בארה"ב והגדלת נתח השוק; הגדלת מספר המוצרים הנמכרים ללקוחות החברה, ניצנים של מכירות במזרח הרחוק; והעובדה ש-2000 היתה שנה חלשה".

"גורמים אלו ימשיכו לעבוד ב-2002", אומר בלומנזון, "המכירות לא יעלו ב-100% כמו ב-2001, אבל צמיחה של 25%-20% היא לגמרי ריאלית".

אחד הגורמים שיסייעו לחברה להגדיל את מכירותיה ב-2002 הוא הבשלת מגעים ממושכים עם שני בתי חולים מובילים בארה"ב בתחום הקרדיולוגי לשיווק מערכת ה-eMedcon שפיתוחה הושלם.

ה-eMedcon מאפשרת להעביר נתוני צנתור באינטרנט. המערכת החדשה מתבססת על טכנולוגיית ה-ODP לצמצום ודחיסה מידע רפואי דינמי. בלומנזון מסביר שגודלו של קובץ צנתור ממוצע - 250 מגה-בייט - מקשה על תקשורת נתוני הדמיה בין קרדיולוגים לצורך ההתייעצות.

מדקון כחברה שמתמחה בהעברת מידע קרדיולוגי בין נקודות מרוחקות (טלקרדיולוגיה) ייחסה חשיבות רבה לפתרון הבעיה של תקשורת נתונים באינטרנט. פיתוח ה-eMedcon יצא מנקודת הנחה שאין לחברה יתרון יחסי בדחיסת מידע, כך שהפתרון יתבסס על צמצום המידע המועבר על בסיס היכרות של המאפיינים הקליניים והפיסיקליים של המידע, למשל הגדרת אזור של כלי הדם שבו יש היצרות או דגימה מחזורית של פעולת הלב כשהמערכת אינה מצריכה חומרה ייעודית, וכל שנדרש הוא דפדפדן אינטרנט ורוחב פס ממוצע שמוקצה על ידי ספק אינטרנט מהיר.

טכנולוגיית ה-ODP שמדקון פיתחה מסוגלת לזהות אוביקט, לעקוב אחריו ולהפעיל עליו כלי דחיסה שיצמצמו את גודלו של הקובץ, למשל, מ-120 מגה-בייט ל-2 מגה-בייט. בלומנזון מודה שכאשר המיזם יצא לדרכו העריכה מדקון שניתן יהיה לבנות סביבו חברה שתגייס הון על פי שוויים מכובדים.

מדקון של העידן "הפוסט בועתי" רואה ב-eMedcon חלק אינטגרלי מהפעילות העיקרית שלה, וכן כלי לשיפור השירות שהיא מספקת לקהילת הקרדיולוגים.

החברה הקדישה זמן לזיהוי המודל העסקי הנכון ל-eMedcon כדי שייתן פתרון יעיל ואפקטיווי, והגיעה למסקנה ששוק המטרה של המערכת הוא בית חולים מרכזי, בדרך כלל בעיר גדולה, שיש לו ידע, מנתחים, מצנתרים, ציוד חדיש ויומרה להתמחות קרדיולוגית.

100 בתי חולים בארה"ב עשויים לרכוש את

eMedcon בית חולים מסוג זה, שבאופן אופייני מספק שירותי ייעוץ לרופאים במרפאות ובתי חולים בפריפריה, הוא שירכוש את המערכת, שכן להערכתה של מדקון אין סיכוי שהגוף או האדם המתייעצים ישלמו בעבורה.

מדקון הציעה את המערכת שפיתחה לשני בתי חולים מובילים בתחום הקרדיולוגי (Washington Heart Center (WHC ו-Lenox Hill בניו יורק, כשבחוזה הוגדר שבתום 8 חודשים יחליט בית החולים אם וכמה הוא מוכן לשלם בעבור השירות.

ההחלטה החיובית שהתקבלה ב-WHC בנובמבר 2001 נותנת למדקון היזון חוזר לתקפות העסקית של ה-eMedcon, אומר בלומנזון. WHC תשלם 100 אלף דולר לשנה בעבור השירות כשהסכום עשוי לגדול עד 200 אלף דולר לשנה כפונקציה של הגידול במספר הצנתורים. איני חושב שזה יהיה מקור ההכנסה העיקרי שלנו, אלא שירות נוסף שישתלב במוצרים ובשירותים, אומר בלומנזון.

להערכתו, יש סיכוי רב שהחזר ההשקעה של בתי החולים יהיה מהיר בהתחשב בעובדה שפעילות הצנתורים היא מרכז רווח חשוב בעבור בית חולים כמו WHC, שמקיים 8,000 צנתורים בשנה, מהם 3,000-2,000 צנתורים התערבותיים המגדילים את השורה התחתונה של בית החולים ב-4,000-3,000 דולר. התמריץ של בית החולים להגדיל את מספר הצנתורים עשוי לתמוך בהחדרת המוצר החדש, מעריך בלומנזון, שכן די שה-eMedcon יהיה גורם בהחלטתם של מספר מצוצמם יחסית של רופאים מפנים כדי להגדיל משמעותית את הכנסות בית החולים.

מערכת הבריאות הציבורית באירופה ובקנדה נעדרת תמריץ רווח מסוג זה. המערכות במדינות אלו ממוקדות על ניצול אופטימלי של משאביהן, ולכן במדקון אין רואים בהן שוק מטרה חשוב.

ערן פלדחי, מנהל המוצר, מעריך שיש בארה"ב 100 בתי חולים שעשויים לרכוש את המערכת, ושה-eMedcon יסייע בהגדלת המכירות של מוצרים אחרים, כמו מערכות לניהול מידע קליני ומערכות לתקשורת מידע וידיאו ממכשירי אולטרה-סאונד קרדיולוגי.

בלומנזון מציין שקשה להעריך את קצב האימוץ של המוצר החדש, אך מנגד להערכתו יש לטכנולוגיית הדחיסה שפותחה בחברה עומק יישומי והזדמנויות עסקיות שעדיין לא זוהו.

פיתוח אפליקציות נוספות לטכנולוגיית ה-ODP, למשל בתחום האולטרה-סאונד הקרדיולוגי, עשוי לסייע למדקון להגדיל את נתח השוק שלה בארה"ב על חשבון מתחריה העיקריים: חברות HeartLab ו-Camtronics, וכן חברות הציוד הרפואי הגדולות, כגון GE, סימנס ופיליפס.

כתבות מומלצות

שלט נגד הפלות ליד הכניסה לבית הרופאים רחוב ריינס פרישמן תל אביב 
השלט-של עמותת אפרת

בשם חופש הביטוי מסרבת עיריית תל אביב  להסיר פרסום נגד הפלות בכניסה למרפאה העורכת אותן 
הפגנה
הפגנות
הפלות
נגד
הריון
שלטים
תא
בית רופאים

בישראל השליטה על הריונה של אישה מעולם לא היתה בידיהאוירה
שבתות בחיפה
 
חוף
רחפן
צילום אווירי
ים

התחזית למחר: עומס חום רגיל לעונה

ג

דיוקנאות אינטימיים מהמרכז והשוליים של תל אביב

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

למה מקדונלדס הורידה את הסלט?

טרייסי מילר ובעלה טוד בביתם בפיטסבורג, החודש

"להכריח מישהי להשלים היריון ולראות את התינוק שלה מת - זו אכזריות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ