זיני מגיע לישראל; הרשות מזהירה את הארגונים האיסלאמיים מביצוע פיגועים

אלוף בן
נתן גוטמן
מאת עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלוף בן
נתן גוטמן
מאת עמירה הס

השליח האמריקאי למזרח התיכון, אנתוני זיני, יבוא היום אחרי הצהריים לישראל. בפתח ביקורו יקבל סקירות ביטחוניות ומודיעיניות מסגן הרמטכ"ל, האלוף משה יעלון, ראש השב"כ אבי דיכטר וראש אמ"ן החדש, האלוף אהרן זאבי.

מחר יסעד זיני ארוחת בוקר עם ראש הממשלה, אריאל שרון, ומאוחר יותר ייצא לרמאללה לפגישה עם יו"ר הרשות הפלשתינית, יאסר ערפאת. הוא ישהה באזור עד ליום שני.

ערב שובו של זיני לאזור, הזהירו אתמול שני ראשי הביטחון המסכל הפלשתיני את הארגונים האיסלאמיים, בעיקר, מניסיונות להפר את הוראות ההנהגה הפלשתינית להפסקת אש. ג'בריל רג'וב, מפקד הביטחון המסכל בגדה, ומוחמד דחלאן, מפקד המנגנון ברצועת עזה, אמרו בראיונות טלוויזיוניים ששרון מתכנן הסלמה וכי אסור שמישהו מהכוחות הפלשתיניים ייפול בפח וישחק לידיון - כלומר, יבצע פיגועים נגד ישראלים.

"האינטרס של שרון הוא אי-שקט, מכיוון שאין לו תוכנית פוליטית", אמר רג'וב. "לפיכך אנו צופים שהוא יביא להסלמה, ואני מקווה שהכוחות הפלשתיניים לא ישחקו לידיו".

דחלאן אמר, כי "עתה יש הזדמנות היסטורית, שעל הישראלים לנצלה: על הקהילה הבינלאומית להרכיב קואליציה בינלאומית נגד שרון, שתלחץ עליו כדי שיבצע את ההסכמים". לפיכך, אמר, "עלינו להיזהר ולא לספק לשרון את הסחורה השחורה שבה הוא מעוניין. הוא מקווה שיהיה עתה פיגוע. אף שאנו מקווים לאיפוק של 100% זה בלתי אפשרי".

ערב יציאתו של זיני לאזור, אמר אתמול דובר מחלקת המדינה בארה"ב, ריצ'ארד באוצ'ר: "אני רוצה לציין שחלה ירידה ברמת האלימות בעקבות נאום ערפאת". הדובר קרא עם זאת לערפאת ולרשות הפלשתינית להמשיך במעצרים ולפעול בתקיפות נגד תשתית הטרור.

מחלקת המדינה סירבה אתמול להתייחס לדרישת ישראל לשבעה ימי שקט בטרם יוחל ביישום תוכנית טנט ודו"ח מיטשל, וסירבה להגדיר האם הרגיעה שהושגה עומדת בקריטריון של "ימי השקט" שקבע שרון.

הממשל האמריקאי ניסה אתמול להנמיך את הציפיות מביקור זיני, ומחלקת המדינה הגדירה את מטרת שיחותיו כ"השגת הפסקת אש שתאפשר יישום של תוכנית טנט ודו"ח מיטשל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ