דהאן: עקב גילוי אברי חיילים ימונה מפקח למכון באבו כביר

מאת אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אנשיל פפר

עקבות פרשת גילוי הרקמות של חללי צה"ל שנשארו במכון הפתולוגי באבו כביר, מתכנן שר הבריאות, נסים דהאן, למנות מפקח חרדי שידאג שכל חלקי הגופות שיובאו למכון יוצאו ממנו לקבורה.

דהאן פנה אתמול ליהודה משי-זהב, מנהל הארגון החרדי זק"א (זיהוי קרבנות אסון), העוסק בפינוי גופות, וביקש ממנו רשימת מועמדים מבין אנשי הארגון, לצורך מילוי תקן חדש במכון הפתולוגי: מפקח שיהיה נוכח בכל נתיחות הגופות במכון הפתולוגי, וידאג שלא יישארו חלקים או רקמות למטרות מחקר.

עד סוף שנות השבעים ניהלו ארגונים חרדים מלחמת חורמה בפתולוגים ובבתי הספר לרפואה נגד ניתוחי גופות, האסורים לפי ההלכה. נחטפו אז גופות מבתי ספר לרפואה. בשנים האחרונות מבקשים חרדים מבתי המשפט להוציא צווי מניעה נגד ניתוחי גופות, ולא פעם מצליחים בכך.

הנוכחות הדתית היחידה היום במכון הפתולוגי היא של הרב יעקב רוז'ה, מהחברה קדישא של תל אביב, שבודק כי זיהוי הגופות קביל גם מבחינה הלכתית.

לפי הצעת השר דהאן, חרדי יעבוד במכון ויפקח שהטיפול בחלקי הגופות לאחר הניתוח ייעשה על פי ההלכה. חרדים טוענים שהממצאים שהתפרסמו אתמול מאשרים את טענותיהם שהפתולוגים השאירו במכון חלקים ורקמות למטרות מחקר.

בעקבות הפרסום אמר הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף הרב ישראל וייס, שבמקרה שמגיעים למכון לנתיחה גופות חיילי צה"ל, נציגי הרבנות הצבאית ידאגו להישאר בקרבת המקום. הצעת השר דהאן מיועדת לפקח גם על ניתוחי גופות של אזרחים.

מנהל המכון, פרופ' יהודה היס, סירב להגיב להצעה של דהאן. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר יצחק ברלוביץ, המשמש כמנהל מלווה של המכון, אמר שלא שמע על ההצעה, אבל על פניו "מדובר ברעיון מצוין".

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ