דרעי: נפלתי קורבן למאבקי כוח בתוך השב"ס

משפט / אריה דרעי הגיש לוועדת השחרורים נימוקים לשחרור

מאת ברוך קרא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ברוך קרא

ביום חמישי שעבר התכנסה ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר לדון בעניינו של האסיר אריה דרעי. את המדינה ייצגה עו"ד גנית גדות-כרמי. רק שש שנים חלפו מאז עברה את בחינות לשכת עורכי הדין, וכבר הספיקה להופיע מטעם המדינה בכמה מוועדות השחרורים המפורסמות. דרעי, שגם הוא בא מצויד במסמכים ובתקדימים, ציין לעצמו במשך כשעתיים נקודות שונות מהדברים שהזכירה גדות-כרמי.

דרעי החליט להופיע בפני הוועדה לבדו, בלא עורך דינו נבות תל צור. מייד בתום דבריה השתדל להתעשת, אך טיעוניו עדיין נשמעו מבולבלים מעט: "לאור הטיעונים שנשמעו - הרבה אפליות והחלטות ופסקי דין של המחוזי שלא היו בפניי (...) לא הספקתי לקלוט את הכל, חוץ מהציטטות שהיא (גדות-כרמי) ציטטה". דרעי ביקש חצי שעה כדי שיוכל לעיין בטיעוני המדינה וגם להתייחס אליהם. יו"ר הוועדה, השופט בדימוס אלי שרון, נענה לבקשה.

בתום ההפסקה הדגיש דרעי פעם נוספת כי הכין עצמו לוועדה על סמך הפרסומים בתקשורת, וטען כי חלק ניכר מהטענות שהעלתה גדות-כרמי, לא נמסרו לו מראש. נראה כי לרגע שכח כיצד מתנהלות בדרך כלל ועדות שחרורים - כמו סרט נע, בלא הכנות מראש, בלא הפסקות ובלא טיעונים בכתב. דרעי ביקש להגיש את טיעוניו לשחרור מוקדם עד אתמול, ושרון נענה גם לבקשה הזאת.

ואכן, אתמול הוגשו טיעוניו של דרעי לוועדת השחרורים. מדובר במסמך המשתרע על פני 24 עמודים, שעליו עמלו דרעי ותל-צור. "ועדת השחרורים כשמה כן היא. היא חשה רגשי תסכול שעה שהיא לא מגשימה את ייעודה", ציטט דרעי את השופט יצחק שילה, שכיהן בעבר כיו"ר ועדת שחרורים.

את טיעוניו פתח דרעי בתגובה לטענת הפרקליטות, כי נורמות השחרור הוקשחו מאז נכנס לתוקפו חוק החצי - שהומצא במיוחד לכבודו. דרעי נתלה ביועץ המשפטי של השב"ס, עו"ד חיים שמואלביץ, שכתב כי "מבחינה מספרית השתחררו עד ליום 31.12.2001, מכוח חוק החצי, מאות אסירים". לכן, אמר דרעי "אין שחר לטענה כאילו רק מתי מעט אסירים זכו לשחרור על פי חוק החצי, וכמו כן ברור כי לא חל שינוי קיצוני בנורמה של השחרור המוקדם כתוצאה מתיקון החוק על ידי חוק החצי". בשב"ס, בפרקליטות, וגורמים בוועדות השחרורים אומרים כי שינוי כזה חל בהחלט.

מיד אחרי כן יצא דרעי להגן על החוק ורמז כי עמדתה של הפרקליטות אינה דמוקרטית: "לא נעלם מעיני כי הליכי החקיקה של חוק החצי לוו בסערה ציבורית ונשמעו קולות גם נגד החוק, ואולם מבחנו של שלטון החוק הינו בכיבוד החוק באשר הוא חוק (...) ממילא, לא יעלה גם על הדעת לסכל את החוק, לעשותו פלסתר ולבקש להופכו לאות מתה על ידי יישום 'מצומצם', או 'פירוש מצומצם' של הוראותיו".

גם לביקורתו של מנהל הכלא, גונדר משנה רמי עובדיה, על התנהגותו של דרעי מצאו דרעי ותל צור הסבר מעניין. עובדיה טען כי התנהגותו של דרעי "התבטאה בהתנשאות ובגבהות לב". ואולם דרעי טען כי הוא פשוט נפל קורבן למאבקי כוח וכבוד בתוך השב"ס, שאינם קשורים אליו.

וכך מסביר דרעי את יחסו של מנהל הכלא: "כאשר התברר לי כי הופליתי לרעה בעניין הביקורים המשפחתיים השבועיים, נוכח העובדה כי הנני אב לתשעה ילדים ובן לזוג הורים מבוגרים, היתה זו הוועדה המיוחדת הנזכרת (מצמרת השב"ס, ב"ק) שקבעה את זכאותי לתוספת של חצי שעה שבועית בביקורים, וייתכן כי החלטה זו גרמה לפגיעה במפקד הכלא.

"התוצאה", ממשיך דרעי, "היא שהפקעת הסמכויות הרגילה לגבי מפקד הכלא היא החטא הקדמון שיצר מתיחות פנימית חסרת תקדים בקרב השב"ס, אשר אין לי יד ורגל בה, ואשר אותותיה ניכרים בדו"ח של מנהל הכלא, ובנימה האישית המאפיינת אותו". לעובדיה אכן טענות קשות נגד צמרת השב"ס, אך אלה נכתבו בצורה ברורה בחוות הדעת שנתן לגבי דרעי, בלא רמיזות עקיפות. כעת נבדקות הטענות על ידי אגף החקירות במשטרה.

אשר לטיעון המרכזי שמציגה הפרקליטות - בדבר הפגיעה שתהיה לשחרורו של האסיר באמון הציבור במערכת אכיפת החוק - כתב דרעי כי "כאשר דיבר המחוקק על מקרים 'בעלי חומרה' הוא שיווה לנגד עיניו את המקרה של (יורם) שקולניק (...) ואולי אף את המקרה של מרגלית הר שפי (...) כל אזכור, קל וחומר ניסיון להשוות בין המקרים, הוא ניסיון מקומם, שמקומו לא יכירנו".

דרעי גם התריע בפני הוועדה על כך שעליה לשקול כיצד תשפיע החלטתה על אמון הציבור שהוא מייצג: "ציבור שלם עוקב בכאב ובדריכות אחר ההליכים ואחר ריצוי העונש, וכי דחיית בקשתי לשחרור מוקדם במחצית התקופה עלולה לגרור פגיעה באמון אותו ציבור במערכת המשפט".

הנוסח הזה לא מקרי. בכתבה של גדעון אלון שפורסמה לפני כמה חודשים ב"הארץ", הסביר אחד השופטים שעומד בראש ועדות שחרורים, את הבעייתיות במושג "אמון הציבור". זאת, מכיוון שישנם ציבורים שונים - חרדים, מתנחלים, וכו'. מקורביו של דרעי סיפרו ל"הארץ" כי עשו שיעורי בית, ובין השאר שלפו את הכתבה. מי שמפיו מצוטט ההסבר, אגב, הוא השופט אלי שרון, שעומד בראש ועדת השחרורים הדנה בעניינו של דרעי.

בין הטיעונים: איבדתי את מעמדי בש"ס

באחד הטיעונים ששלח אתמול דרעי לוועדת השחרורים, יש אולי רמז על עתידו הפוליטי: "יש לזכור כי כתוצאה מההרשעה", כתב, "אהיה מנוע למשך שנים ארוכות מלכהן במשרה ממלכתית, וידוע גם כי כתוצאה מהרשעתי וכניסתי לכלא, איבדתי למעשה את כל מעמדי בתנועת ש"ס, בראשה עמדתי בעבר, תנועה אשר בעמל רב זכיתי להיות בין מקימיה ובמשך שנים רבות שימשתי כיו"ר שלה, והיא שימשה לי כבית שני.

"כאמור", ממשיך דרעי, "וכפי שפורסם, לאחרונה גם דלת בית זה נסגרה בפני".

כתבות מומלצות

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

שר הבריאות ניצן הורוביץ
עיסאווי פריג'
שרת הסביבה תמר זנדברג

פול ידיעות אחרונות
ישיבת ממשלה שבועית
צלם: אלכס קולומויסקי

צילום : אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות / תצלום פול / POOL 
ישיבה
ממשלה
כנסת
ירושלים

לזנדברג היתה הזדמנות להותיר חותם והיא החמיצה אותה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ