"מפלגת החירות" האוסטרית מחדשת המאבק בצ'כיה

מפלגת הימין הקיצונית מקיימת משאל על סגירת תחנת הכוח בטמלין; מנסה למנוע הצטרפות צ'כיה לאיחוד

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

מפלגת הימין באוסטריה, "מפלגת החירות", מקיימת היום (שני) משאל בנוגע לתחנת הכוח הגרעינית בצ'כיה, הקרובה לגבול האוסטרי. המפלגה מנסה לחסום את מאמצי צ'כיה להצטרף לאיחוד האירופי, ומתנה את הצטרפותה בסגירת תחנת הכוח בטמלין. הצעד גרר קרע בקואליציה האוסטרית, ומפלגת הימין-מרכז, "מפלגת העם האוסטרית", התנגדה למשאל.

פראג הבטיחה להגביר את האבטחה בטמלין, אך דחתה את אפשרות סגירתו. התחנה אמורה לפעול במלואה בשנה הבאה. שר החוץ הצ'כי, יאן קוואן, אמר כי למרות שהמשאל לא ישפיע על סגירת המפעל, יהיו לו השלכות שליליות על יחסי המדינות ועל מעמדה של אוסטריה באירופה. טמלין היה מקור לדאגות באוסטריה זה זמן מה, במיוחד בגלל האיסור באוסטריה על כוח גרעיני, שהושג ב-1978 במשאל עם.

בעוד תוצאות המשאל לא יהיו מחייבות, פרשנים אומרים כי אם כמיליון תושבים ישתתפו בו, יאלץ הקאנצלר וולפגאנג שיסל לקיים דיון פרלמנטרי. מנהיגת מפלגת החירות וסגנית הקאנצלר, סוזאנה ריס-פאסר, אמרה אתמול לתומכים כי הצלחת המשאל היא ההזדמנות האחרונה לסגור את התחנה. היא אמרה כי המפלגה לא תרד על ברכיה ולא תיכנע ללובי הגרעיני.

התחנה בטמלין תוכננה בשנות ה-80 על ידי הרשויות הקומוניסטיות של צ'כוסלוביקה, והשלמתה הוטלה בספק לאחר מעבר השלטון לדמוקרטיה ב-1989. החלטת ממשלת צ'כיה לסיים את הפרויקט עוררה ביקורת בקרב פעילי איכות הסביבה ובאוסטריה. מנהיגי המדינות פתרו את העימות בהסכימם להקים ועדת בטיחות משותפת. בתמורה, הבטיחה וינה לא לחסום את הצטרפותה של צ'כיה לאיחוד. אך יש הטוענים כי המקום עדיין לא בטוח, וכי הפעילות בו מופסקת מפעם לפעם בגלל בעיות בטיחות ונפילת מתח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ