הסטטוס-קוו קרס עם ביקור שרון בספטמבר 2000

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

מקורבים לשרון, כמו גם אישים פוליטיים מתנועות הימין, שומעים מראש הממשלה מזה שבועות ארוכים כי בקרוב מאד הוא מתכוון לפתוח את הר הבית בפני יהודים. האחרונות ששמעו זאת משרון היו נשות ארגון "הרבה אמהות", שנפגשו עמו בשבוע שעבר. גם המשטרה בהיכון, ולפני כמה חודשים היא הכניסה להר קבוצת שוטרים בלבוש אזרחי, "כדי שהוואקף יתחיל להתרגל", כפי שאמר קצין בכיר. גם השר לביטחון פנים עוזי לנדאו (ליכוד), שנפגש לאחרונה עם רבני יש"ע בעניין זה, הזכיר בשיחה את המושג "תחפושות". הרבנים הציעו לשר לתפוס את החלל התת-קרקעי שבין אורוות שלמה לאל אקצה הקדומה (חלל הסמוך לשערי חולדה), ולהתקינו לתפילת יהודים. הרבנים גם הציעו ללנדאו לעלות להר בעצמו, כדי שיתרשם באופן בלתי-אמצעי מהנעשה בו. לנדאו הסביר להם ששר בממשלת ישראל יכול להכנס היום להר "רק בתחפושת", אבל בקרוב מאד - המתיק איתם לנדאו סוד - "יתכן והדבר ישתנה. אני עובד על כך".

כששרון מדבר על כניסת יהודים להר, הוא אינו מתכוון ליהודים בתחפושת. שרון היה היהודי האחרון שאינו שוטר או איש ביטחון, שנכנס בשערי ההר. זה בספטמבר 2000. יומיים אחר כך פרצה האינתפאדה, הנמשכת עד היום. שרון חש איפוא מחוייבות אישית לפתוח מחדש את ההר בפני לא-מוסלמים (גם נוצרים מנועים היום מלהיכנס להר הבית) והוא אינו מתכחש למעורבות האישית שלו בסוגייה.

ולמרות זאת, במשך למעלה משנה נמנעו שרון וגם קודמו בתפקיד, אהוד ברק, מלפתוח את ההר, למרות המלצות של דרגים בשב"כ. הללו הזהירו כי ככל שיתארך פרק הזמן שבו ההר סגור, כך יהיה קשה לפותחו מחדש. האגף היהודי בשב"כ אף התריע כי העובדה שההר סגור לאורך זמן כה רב, מייצרת פוטנציאל של חבית אבק שריפה בקרב תנועות הר הבית והמקדש. החשש, כך הוזהר הדרג המדיני, הוא שבימין הקיצוני יצמח מפגע בודד שינסה לשנות את המציאות בהר בכח הזרוע.

הסטטוס-קוו ששרר בהר הבית עד ספטמבר 2000 עוצב ביוני 1967 על-ידי משה דיין, שר הביטחון דאז. באופן מעשי, הופקדו הניהול הפנימי של המסגדים והרחבה בידי שלטונות הוואקף המוסלמי. צה"ל וזרועות הביטחון הופקדו על שמירת המעטפת החיצונית. למוסלמים הותר לקבוע את הנהלים הפנימיים, אך בוטלו ההגבלות והאיסורים שהוטלו על יהודים בתקופת המנדט הבריטי והשלטון הירדני. יהודים, כך נקבע, יוכלו לבקר במקום, אך לא להתפלל בו.

לאורך 33 שנות קיומו ספג הסטטוס-קוו הדייני חבטות ומהלומות לא מעטות. - מחתרות ומפגעים יהודים שביקשו לפוצץ את המסגדים; אירועי אוקטובר 1990 שבהם נהרגו 17 פלשתינאים מאש כוחות הביטחון הישראלים; אין ספור אירועי אלימות שיזמו המוסלמים כלפי מתפללים, מבקרים ואנשי ביטחון יהודים; הכשרת שני חללים תת-קרקעיים גדולים והשמשתם כשטחי מסגד ותפילה, כולל הרס העתיקות במקום.למרות זאת, וכמעט לכל אורך התקופה, נשמר עקרון היסוד של הסטטוס-קוו - מתן חופש גישה לבני כל הדתות להר הבית, גם ליהודים. הדבר אף עוגן בחוק השמירה על המקומות הקדושים, שבו נקבע במפורש גם חופש הגישה של בני הדתות אליהם.

מאז ספטמבר 2000 מנועים יהודים ובני דתות אחרות, לבד ממוסלמים, מלבקר בהר. הממשלה נמנעה מלאכוף על הוואקף את פתיחת ההר בפני לא-מוסלמים, בשל החשש מפני שפיכת דלק דתי על מדורת הסכסוך. ההערכה כיום היא שעתה, בין היתר בגלל מצבו הקשה של האיסלאם הפונדמנטליסטי, בשלה השעה לנסות ולפתוח את שערי ההר.

כתבות מומלצות

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ