נציבת זכויות מוגבלים התפטרה במחאה על אי הקצאת תקנים

מאת רותי סיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רותי סיני

נציבת שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, עו"ד אריאלה אופיר, התפטרה מתפקידה ומתחה ביקורת קשה על התייחסות המדינה כלפי הגוף שבראשו היא עמדה. אופיר מונתה לפני כשנה וחצי להקים את הנציבות, מתוקף חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות.

עו"ד אופיר כתבה לפני ארבעה ימים לשר המשפטים מאיר שטרית, שהנציבות פועלת במסרת משרדו, כי "רבבות אנשים עם מוגבלות בישראל סובלים מאפליה ומהזנחה חברתית רבת שנים. זכותי וחובתי כנציבה ראשונה להקים את נציבות השוויון בזמן סביר, עם צוות הקמה הכולל את המעולים והמנוסים שבאנשי המקצוע".

ואולם, כיום מונה צוות הנציבות שני עובדים ומזכירה. אופיר נאלצה לסגור את מחלקת פניות הציבור בנציבות, שטיפלה במאות פניות ומקרי חירום מאז החלה הנציבות לפעול. "הפגיעה ביכולת נציבות השוויון למלא משימותיה וביושרה המקצועית שלי היא בלתי נסבלת עוד, ואני מבקשת בזאת לסיים את תפקידי", כתבה אופיר. "אני מצפה כי במינוי הנציב/ה הבא/ה תינתן עדיפות לאדם עם מוגבלות", הוסיפה.

החלטתה של אופיר באה בעקבות פנייתה לנציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, בעניין איוש התקנים שהוקצבו להקמת הנציבות. בעקבות פנייתה בכתב, נועדה אופיר עם הנציב לפני כשבועיים, ואולם התשובות שקיבלה - לפי מכתבה - "מעידות על חוסר הבנה בסיסי את טיבו הייחודי של הגוף הממלכתי החדש ואת ההיקף העצום של משימותיו".

פתיחת נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות התעכבה יותר משנה וקמה לבסוף רק בעקבות לחץ של ארגוני זכויות ואיום בפנייה לבג"ץ. אופיר, שכיהנה קודם לכן כמנכ"ל עמותת "בזכות" וצברה ניסיון עשיר בהגנה משפטית על אנשים עם מוגבלות, נבחרה על ידי ועדת איתור ממשלתית מבין כ-100 מועמדים אחרים. מלשכתו של השר שטרית נמסר כי הוא בוחן את מכתבה של אופיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ