בוש יגדיל את תקציב הביטחון ב-48 מיליארד דולר

מאת נתן גוטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת נתן גוטמן

כתב "הארץ" בארה"ב

ואשינגטון. נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש הודיע שלשום, כי ברצונו להגדיל באופן ניכר את תקציב ההגנה של ארה"ב, כדי לעמוד בדרישות המתחייבות מהמלחמה נגד הטרור. לפי תוכניתו של הנשיא, יתווספו בשנת התקציב הבאה 48 מיליארד דולר לתקציב הפנטגון והוא יעמוד על 379 מיליארד דולר. זוהי תוספת התקציב המשמעותית ביותר לצורכי ביטחון מאז תקופת כהונתו הראשונה של רונאלד רייגן.

התקציב המוגדל מיועד לרפורמה בצבא ולהצטיידות בשורה של אמצעי לחימה חדשים, ציוד אישי מתקדם ללוחמים וכן למימון מערכת ההגנה נגד טילים. "כל מה שידרש, כמה שיעלה, אומה נחושה וסבלנית זו תנצח את המלחמה הראשונה של המאה ה-21", אמר בוש בנאום בפני קציני מילואים אמריקאים. עוד הוסיף, כי למרות שהצטיידות הצבא תטיל נטל על תקציב המדינה, אין בכוונתו לחסוך, או "לעגל פינות", בהוצאה על ביטחון המדינה.

התוספת אותה מציע בוש תכלול 38 מיליארד דולר לצורכי הצטיידות ומשכורות לאנשי הצבא ו-10 מיליארד דולר נוספים לציוד מלחמתי שנועד לצורך פעילות מלחמתית עתידית. לפי תוכנית הפנטגון, מעבר לרפורמה במבנה הצבא ותוספת שכר של כ-4.7% לכוחות המזוינים, יופנו משאבים גם לפיתוח דור חדש של פצצות "חכמות" וטילים מונחים, וכן להגברת השימוש במטוסים ללא טייס.

בוש מעוניין להגיש את הצעת התקציב המוגדלת לקונגרס בפברואר, אולם מנהיגים דמוקרטים בסנאט ובבית הנבחרים כבר החלו להביע הסתייגות מהתוספת הניכרת. מנהיג הרוב הדמוקרטי טום דאשל אמר, כי מוקדם להתחייב על סכומים וכי יש להתחשב במצב התקציבי. על פי ההערכות, כתוצאה מהגדלת התקציב יעמוד הגרעון האמריקאי ב-2003 על כ-100 מיליארד דולרים.

בנוסף להגדלה העצומה בתקציב משרד ההגנה, הודיע אתמול בוש גם על כוונה להגדיל את ההוצאות על ביטחון המדינה. הוא מעוניין לתקצב את צורכי ביטחון המדינה ב-37.7 מיליארד דולר, כמעט כפול מההוצאה לכך בשנה הנוכחית. התקציב מיועד למימון פדרלי של כוחות משטרה, כיבוי והצלה. עיקר ההוצאה מיועדת להגדלה משמעותית בכוח האדם המשמש ל"תגובה ראשונה" במקרה של פיגועי טרור או אסונות. המדובר בכוחות הצלה וכיבוי, שירותי חירום רפואיים, כוחות השריפים במחוזות וכדומה. בנוסף לכך הודיע בוש גם על הגדלת תקציב בריאות הציבור לצורך התמודדות עם איום הטרור הביולוגי.

תוספות התקציב שעליהן הכריז בוש נובעות כולן מהתקפת הטרור של 11 בספטמבר, ומהמלחמה שהכריזה ארה"ב נגד הטרור העולמי. ההנחה היא שהקונגרס יאשר את הגדלת התקציב, מכיוון שגם הדמוקרטים מסכימים על חיוניות המטרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ