איבוד אמות המידה

משחק השבת, 18:30, ערוץ 2

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוגל אלפר
רוגל אלפר

מני לוי, מגן מכבי תל אביב, איבד את הכרתו במהלך משחק כדורגל נגד בית"ר ירושלים באיצטדיון טדי. הוא התמוטט על כר הדשא ופירפר בין חיים למוות. המשחק הופסק ולבסוף בוטל. צוותי החייאה נאבקו על חייו. לוי הוכנס לאמבולנס והובהל לבית החולים. העובדה שהאירוע התרחש בשידור חי הפכה את לוי לגיבור סיפור לאומי. בתי חולים ואמבולנסים נגדשים מדי יום צעירים הנאבקים על חייהם. כל אחד מהם הוא גיבור סיפור חייו, קורבן התפתחות דרמטית וטראגית, לעתים מפתיעה ופתאומית. העניין התקשורתי העצום שהתחולל מיידית סביב לוי הוא תוצר של השידור החי בטלוויזיה.

זה לכאורה מובן מאליו, אך נשכח במהרה. הדרך שבה עטו ערוצי השידור על הסיפור נתפש כטבעי. שידורים ישירים מאתרי פיגועים נתקלים כאן באדישות וקהות רגשות. אחרי ככלות הכל, מדובר בשגרה. כך גם דיווחים על הרוגים ופצועים בתאונות דרכים. שלא לדבר על כך שהציבור אינו מעודכן במצבם של כל הישראלים הנאבקים על חייהם ברגע נתון. הכלל הוא זה: מה שמשודר בשידור חי - חשוב ודרמטי (להבדיל מהכלל ההגיוני יותר, ולפיו מה שחשוב ודרמטי משודר בשידור חי). לו היה מני לוי מתמוטט בחדר ההלבשה, או בביתו, או באימון, או במשחק שלא שודר - לא היה האירוע הופך לשיחת היום. והנה, אמש, ב-21:00, נפתחה מהדורת החדשות המרכזית בערוץ 2 בידיעה על מני לוי.

הכתב אילן לזרוביץ' דיווח בשידור ישיר מפתח בית החולים הדסה עין-כרם, משל היה לוי אישיות ציבורית חשובה, שר או שליח אמריקאי. דליה מזור, בערוץ 1, ציינה בעדכון החדשות לקראת 21:00 כי "החדשה של השעה הזאת - מני לוי עדיין בחיים", והודתה לכתב על "החדשה הטובה הזו על מני לוי". החדשה של השעה. מצבו הבריאותי של לוי הפך בשני ערוצי השידור לנושא החשוב ביותר על סדר היום. סביב לזרוביץ' התגודדו אזרחים מודאגים, שעה שקרדיולוג מבית החולים מסר את עדכונו. הסצינה הזכירה מעט את הדיווח מאיכילוב אחרי ההתנקשות ברבין: מדינה שלמה עוצרת את נשימתה, בציפייה ל"חדשה של השעה", דיווח מבית חולים על מצבו של האיש רם המעלה המאושפז ביחידה לטיפול נמרץ.

עד אמש לא הכירו רוב אזרחי ישראל את השם מני לוי. הוא קיבל טיפול של אח"מ אך ורק בגלל מרכיב מקרי לחלוטין - השידור החי. עודד בן עמי אף ציין בפני צופי ערוץ 2 כי לקראת תום המהדורה ישוב השידור להדסה עין כרם, לעדכון נוסף. בתום חצי שעה בלבד. סיפורו של לוי זכה מפיו לתואר, הצפוי מראש, "הדרמה באצטדיון טדי". ומובן שלדרמה הוזרקה גם אינטריגה, כדי להשביחה. לזרוביץ' תיחקר בשידור מבית החולים את הבעלים של מכבי ת"א, לוני הרציקוביץ', אודות מחדלים אפשריים בטיפול הרפואי של האגודה בלוי. האמת היא שלזרוביץ' איבד עשתונות כבר בשידור החי מטדי, כשהתרוצץ כאחוז אמוק בחיפוש אחר מידע ומרואיינים ולכד לבסוף את אוהד מכבי תל-אביב צחי הנגבי, שכהונתו בעבר כשר בריאות הפכה אותו בעיני לזרוביץ' לעד מומחה בפרשה.

כששב בן-עמי ללזרוביץ' לקבלת עדכון נוסף קשה היה שלא להתרשם מהאבסורד, מאיבוד אמות המידה: "הדרמה באצטדיון טדי" חוללה ריגוש עז יותר מהפיגוע בתחנה המרכזית הישנה בתל-אביב יום קודם לכן, שלא היה אלא זוועה יומיומית בנאלית, גדולה וחמורה בהרבה ובעלת עניין רב לאין-שיעור לציבור. הפסטיבל בחיתוליו: שפע ראיונות בלעדיים בדרך..

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ