בשביל ההליכה

הישראלים מתעמלים יותר מבעבר - ועדיין לא מספיק

מאת אילנית חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אילנית חיות

40% מהאוכלוסייה היהודית ו-18% מהאוכלוסייה הערבית עושים פעילות גופנית באופן קבוע, כך עולה מסקר מצב בריאות ותזונה לאומי שערכו המחלקה לתזונה והמרכז הלאומי לבקרת מחלות של משרד הבריאות. פעילות גופנית קבועה הוגדרה כפעילות שנעשית לפחות אחת לשבוע, במשך עשר דקות ומעלה, ואשר גורמת לנשימה מואצת ולהזעה. הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה והוא הקיף 3,270 מרואיינים גילאי 64-25, בין השנים 2001-1999. הנתונים מתבססים על דיווח עצמי של המרואיינים ולדברי ד"ר דורית ניצן-קלוסקי, מנהלת המחלקה לתזונה במשרד הבריאות, יש להניח כי התוצאות משקפות תמונה שהיא טובה יותר מהמציאות, משום שלאנשים יש נטייה למסור דיווח מוגזם לטובה בנושאים הקשורים בבריאות.

בסקר נצפים גם פערים גדולים בין האוכלוסייה היהודית לערבית, בכל קבוצות הגיל. בקרב האוכלוסייה היהודית דיווחו 40% מהגברים ו-38% מהנשים על פעילות גופנית קבועה, בהשוואה ל-21% מהגברים הערבים ו-15% מהנשים הערביות בלבד. באוכלוסייה היהודית שיעור המתעמלים יציב בכל הגילים ועומד על כ-40%, ואילו בקרב האוכלוסייה הערבית יורד שיעור המתעמלים באופן משמעותי עם הגיל: 22% בגילים 34-25 שנים, 16% בגילים 44-35 שנים, 13% בגילים 54-45 שנים, 13% בגילים 64-55 שנים. אצל הנשים הערביות השיעור הנמוך ביותר הוא בקבוצת הגיל 64-55 שנים - רק 6% מהנשים מדווחות על פעילות קבועה. ד"ר ניצן-קלוסקי מסבירה את הפערים במודעות נמוכה יותר של האוכלוסייה הערבית לבריאות בכלל, ולקשר בין הפעילות הגופנית לבריאות בפרט.

בסקר נמצא שפעילויות הספורט המועדפות על האוכלוסייה הישראלית והמבוצעות בתדירות גבוהה (שלוש פעמים בשבוע ויותר) ולפי ההמלצות הן: הליכה, עיצוב גוף, ריצה, ורכיבה על אופניים.

כ-60% מהמבצעים פעילות גופנית עושים זאת מעל לשנה. שיעור גבוה של המתעמלים מתמיד בפעילות לאורך שנים: כמחצית מאלה שמדווחים על שחייה עושים זאת מעל חמש שנים, ואילו שליש מהרצים והמתעמלים בהתעמלות אירובית ועיצוב הגוף עושים זאת מעל חמש שנים.

הזמן הממוצע המוקדש להליכה הוא כשעתיים במשך שבוע אצל גברים ונשים. הרצים מקדישים כשעה לשבוע. משך הפעילות הממוצע לפעילות אירובית הוא כשעה וחצי (ממוצע זה מתייחס לכל אלה שדיווחו על קיום הפעילות, גם אלה שבתדירות נמוכה).

משתתפי הסקר דיווחו על מגוון פעילויות גופניות רחב ובכללן גם יוגה, פלדנקרייז, אומנות הלחימה, שייט, רכיבה על סוסים, חוגי סיירות ומשחקי כדור.

"הבעיה היא עם בין 50-30 אחוזים מכלל האוכלוסייה שלא עושים כל פעילות גופנית, אפילו לא עשר דקות בשבוע. למעלה ממחצית האוכלוסייה הישראלית דורשת התערבות להגברת הפעילות הגופנית. באוכלוסייה הערבית נדרשת הגברה מיוחדת, בעיקר בקרב הנשים. ממצאי הסקר יאפשרו הכוונת הפעילויות לקידום הבריאות לתת-האוכלוסייה שבסיכון", מסכמת ניצן-קלוסקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ