החוקר הפרטי שצילם את טריף במצב אינטימי סירב להעיד נגדו

מאת יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יוסי מלמן

המשטרה הציעה סכום כסף גדול לחוקר הפרטי איברהים ("אבי") שאהין, שצילם בחשאי את השר סלאח טריף במצב אינטימי, כדי שימסור עדות נגדו. שאהין סירב להצעה. הוא הסביר לחוקרים, ובראשם רב פקד צבי גלבר מהיחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל), כי הוא מוכן לשתף פעולה ולמסור מידע, אך לא יסכים בשום פנים ואופן לעלות על דוכן העדים.

שאהין טען כי הוא חושש לעורו בעניין רגיש כל כך. לאחר סירובו להעיד לא הצליחה המשטרה לגבש את הראיות נגד השר טריף לכדי מוצגים משפטיים ולכן המליצה לפרקליטות לגנוז את החקירה נגדו. זאת, בנוסף לחשש שהתעורר במשטרה כי החשדות על סחיטה מינית עלולים להביא לשפיכות דמים בין כמה משפחות וכפרים במגזר הדרוזי.

ל"הארץ" נודעו, ממקורות משטרתיים המכירים את החקירה, פרטים נוספים על המקרה. לפני שבע שנים פנו, על רקע מאבקים פוליטיים ודתיים בעדה הדרוזית, יריבים של סלאח טריף, שהיה אז חבר כנסת, אל איברהים שאהין, הבעלים של משרד חקירות בחיפה. הם ביקשו ממנו שינצל את מה שרבים בעדה הדרוזית הכירו כשמועות על "חולשותיו האנושיות" של טריף וינסה לצלם אותו בחברת נשים. שאהין, תושב סכנין בגליל, הסכים תמורת סכום של יותר מחצי מיליון שקלים שהובטח לו אם יעמוד במשימה. הוא הטיל את המבצע על עוזר, שהתבקש להתחבר לח"כ טריף. העוזר רכש את אמונו של ח"כ טריף וסיפר לו כי ברשותו דירה פרטית בחיפה, שבה יוכל להתייחד. שאהין דאג להתקין בה קודם לכן ציוד צילום נסתר.

במועד מוסכם, הגיע ח"כ טריף למפגש בחברת אשה, רעיתו של אסיר ביטחוני. האסיר, ששמו שמור במערכת, ישב אז בכלא, לאחר שהורשע בחברות בארגון טרור והשתתפות בחוליה שהחזיקה עשרות קילוגרמים של חומר נפץ והתכוונה בעזרתו לבצע פיגוע גדול בתל אביב. ח"כ טריף וידידתו שהו בדירה ותועדו במצלמת וידאו.

לאחר שהמבצע הצליח, התחרט שאהין והודיע למזמיני העבודה כי נכשל במשימתו. יריביו המאוכזבים של טריף הודיעו לו כי הם רואים עצמם פטורים מלשלם בשביל ההזמנה שלא בוצעה. שאהין יצר קשר עם ח"כ טריף ומקורביו וסיפר להם על העבודה שהוזמנה אצלו. טריף הפציר בשאהין להשמיד את הקלטת. שאהין הסכים והבטיח כי ישמיד את הקלטת - אבל לא עשה זאת.

מאז נוצרה בין שאהין לח"כ טריף מערכת יחסים הדוקה. שאהין נחשב למקורבו של ח"כ טריף ואף הוזמן לאירועים שארגן.

לפני כשבעה חודשים נמסר למשטרה, שהיתה כבר בעיצומה של חקירה נגד השר טריף על חשד לקבלת שוחד, כי בידי איברהים שאהין מצויה הקלטת. המשטרה, על פי צווי שופט, פשטה על משרדיו של שאהין ודרשה ממנו למסור לה את הקלטת ואת כל עותקיה. שאהין נענה לצו ומסר לידי המשטרה את הקלטת בהסבירו כי אין בידיו עותקים נוספים. אולם חוקרי היאחב"ל חושדים עד היום כי בידיו קלטות נוספות שנשמרות בכספות בארץ ובחו"ל.

שאהין, בן 46, הוא חוקר ותיק. בשנות ה-80 הוא היה מעורב במקרה של אריה גולדין, מנכ"ל חברת כלל אינווסטמנט, שמעל במיליוני שקלים מכספי הלקוחות ונמלט לחו"ל. משרד המשפטים שלל אז את רשיון החוקר שלו בגלל ביצוע האזנות סתר. אחר כך רשיונו הוחזר לו.

שאהין שיתף פעולה עם המשטרה בחקירה, אך סירב לשמש עד במשפט. בחקירתו הוא טען כי לא סחט את ח"כ טריף ולא עשה שימוש בקלטת. המשטרה גם גבתה עדויות מאנשים נוספים, בהם העוזר של שאהין ואשת האסיר הביטחוני. זו מסרה בחקירה כי לא קיבלה טובות הנאה מטריף וכי לא ביקשה תנאים מועדפים לבעלה האסיר. היא גם הכחישה כי קיימה קשרים עם טריף.

המשטרה בדקה גם במשרד המשפטים ובבית הנשיא אם ח"כ טריף ניסה לפעול והשתדל לטובת האסיר הביטחוני ולא נמצאו שום הוכחות לכך. השר טריף נחקר בשבוע שעבר במשטרה וטען כי לא היה נתון לסחיטה ולכן גם אין בכוונתו להגיש תלונה נגד איברהים שאהין או נגד האנשים שהזמינו את הקלטת.

איברהים שאהין סירב להגיב לפניות "הארץ" ואילו דוברת המטה הארצי של המשטרה מסרה "לא היו דברים מעולם" בתגובה לשאלה אם המשטרה הציעה סכומים גדולים לאיברהים שאהין.

השר טריף מסרב זה שלושה חודשים להשיב על שאלות פרטניות ש"הארץ" מגיש לו בעניינים אלה ומסתפק בתגובה כללית שבה הוא מכחיש את כל הטענות. בתגובתו ביום חמישי תקף את המשטרה על שעסקה בנושא.א.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ