המחבלת המתאבדת יצאה מחנות הנעליים ופוצצה את המטען הגדול ברחוב ההומה

נדב שרגאי
מאת ברוך קרא, כתב "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדב שרגאי
מאת ברוך קרא, כתב "הארץ"

תושב ירושלים, פנחס טוקטלי בן 81, נרצח אתמול בפיגוע שבוצע על ידי מחבלת מתאבדת במרכז ירושלים. בפיגוע נפצעו יותר ממאה אנשים - שניים מהם קשה, 15 במצב בינוני, והשאר קל.

אתמול בשעה 12:20 בצהריים הגיעה המחבלת, שנשאה עמה מטען נפץ גדול, לפתח חנות הנעליים "פרידמן", שנמצאת בבניין המכונה "בניין העמודים", ברחוב יפו שבמרכז ירושלים. לחוקרי המשטרה עדיין לא ברור אם המחבלת לבשה חגורת נפץ על גופה, או אם סחבה תיק שבתוכו היה המטען. מכל מקום, למשטרה ברור כי המטען היה גדול - מעל עשרה ק"ג.

לפי אחת העדויות, המחבלת נכנסה לחנות הנעליים, הסתובבה בה כמה שניות, עד שמוכרת בחנות שאלה אותה אם אפשר לעזור לה. רבקה, מוכרת בחנות הנעליים סיפרה, כי "לחנות נכנסה אישה ערבייה עם תיק גדול. מיד חשדנו בה וחשבנו שאולי היא מחבלת. ניגשתי אליה ושאלתי אותה איך אפשר לעזור לה, היא לא כל כך ענתה וסימנה שהיא לא צריכה עזרה. מיד אחר כך היא הסתובבה ויצאה מהחנות. באותו הרגע נשמע פיצוץ והכל מסביב היה חשוך".

יצחק מזרחי, נהג אוטובוס בקו 21, סיפר כי "העלתי את הנוסעים בתחנה, ואז התקדמתי ברחוב יפו. פתאום ראיתי דמות מגיחה מעבר לדוכן הפיס ומתפוצצת. ראיתי אנשים עפים. באוטובוס היתה היסטריה; פתחתי את הדלתות שאנשים יוכלו לרדת למטה".

חנה גדעון הציבה בובות בחלון הראווה בחנות בגדים בשעה שנשמע הפיצוץ. "המראה היה נורא", היא מספרת "ההד היה עצום, זה נשמא כאילו חצי רחוב יפו התמוטט. כל הזכוכיות וכל הבובות עפו עלי ומולי ראיתי אנשים שעפים באוויר".

מהפיצוץ נהרג פנחס טוקטלי, בן 81, תושב שכונת קריית יובל בירושלים, שככל הנראה עמד קרוב למחבלת. בתוך זמן קצר הגיעו למקום כוחות זק"א (זיהוי קורבנות אסון), כוחות מד"א ומשטרה, וכוחות מכבי האש. שמשותיהן של כ-70 חנויות נופצו, מה שגרם לפציעות רבות משברי זכוכית. רבים מהפצועים פינו עצמם לבית החולים "ביקור חולים", הנמצא בקרבת מקום.

רחוב יפו נחשב בשנה האחרונה לאחד המועדפים עבור המפגעים, ובמיוחד קטע הכביש שבו בוצעו באחרונה שלושה פיגועים קשים - הפיגוע במסעדת "סבארו" (צומת הרחובות קינג ג'ורג'-יפו), פיגוע הירי בשבוע שעבר בסמוך לכיכר ציון, והפיגוע אתמול. גם שני הפיגועים במדרחוב בן יהודה בוצעו במרחק מטרים בודדים מהמקום.

שתי הגופות שנמצאו בזירת האירוע היו במצב קשה מאוד, ולכן בתחילה התקשו החוקרים להבחין מי מהשניים היה המחבל. בתחילה סברו במשטרה כי הגבר היה המחבל, אך מאוחר יותר השתנתה ההערכה. זאת מכיוון שמצב גופתה של האישה היה קשה מאוד, וכן מכיוון שנמצאו כמה ממסמכיו של טוקטלי.

במשטרה העריכו אתמול, כי בקרוב ישתנו ההנחיות בדבר עיכוב חשודים בפעילות חבלנית עוינת לחקירה. ההנחה היא שכבר אי אפשר להרכיב פרופיל של מחבל מתאבד פוטנציאלי, שכן לפחות שני מחבלים שהתאבדו באחרונה לא מתאימים לפרופיל המוכר. לפני כמה שבועות התאבד ליד מלון הילטון בירושלים אדם בשנות ה-40 לחייו, אב לילדים, ואתמול התאבדה אשה.

חקירת האירוע בידי משטרת מחוז ירושלים עדיין בראשיתה. בניגוד לפיגועים שבוצעו בעבר, לא נמצאו אתמול בזירת האירוע ברזלים, אומים ומסמרים שנועדו להגביר את הנזק, אך יחד עם זאת נראה כי המטען היה גדול. חומרי החבלה שהרכיבו את המטען נלקחו אתמול על ידי אנשי המעבדה לזיהוי פלילי לבדיקה.

בהערכת המצב שהתקיימה אתמול במשטרה נאמר, בין השאר, כי מרכז ירושלים יתוגבר באופן משמעותי בשוטרים מכל הארץ, עד שתיווצר מעין שרשרת חיה של שוטרים ברחובות מרכזיים. ההחלטה, אומרים במשטרה, נועדה בראש ובראשונה להחזיר את הביטחון לבעלי העסקים והתושבים שמסתובבים ברחוב יפו. יחד עם זאת, בכירים במשטרה אמרו אתמול, כי תגבור כוחות המשטרה ברחוב יפו לא יהווה פיתרון לאורך זמן, שכן המשטרה סובלת מבעיית כוח אדם חמורה, ואי אפשר להזניח אזורים אחרים.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב מיקי לוי, אמר אתמול לפני שלקה בלבו, כי "גם אם אקח את כל השוטרים שלי ואעמיד אותם יד ביד ברחוב יפו, לא נוכל למנוע מכל מפגע לחדור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ