עמי גינזבורג
מאת רוני ליפשיץ

רשות ניירות ערך בארצות הברית (SEC) הפיצה בסוף השבוע הודעה מזויפת על גיוס הון כביכול, שאותו מבצעת חברה המפתחת ציוד ללוחמה ביולוגית. מטרת ההודעה היא ללמד את המשקיעים בבורסה כיצד להיזהר מהונאות המבוססות על הודעות כוזבות באינטרנט.

בהודעה לעיתונות מדווחת חברת McWhortle Enterprises מוואשינגטון על הצלחת השיווק של מכשיר חדש לגילוי חומרי לוחמה ביולוגית. המכשיר, נכתב בהודעה, קטן ממדים כך שניתן להיכנסו לכיס הבגד, וביכולתו לגלות חומרים עוינים במרחק של 50 מטרים מהאדם הנושא את המכשיר. כלומר, עוד לפני שנחשף אליהם.

בהודעה מצוטט נשיא ומנכ"ל החברה, תומס ג'יימס מקוורטל השלישי, ולפיה הוא נרגש מאוד מסיכויי החברה בשוק. "יש לנו מוצר שהלקוחות נאבקים עליו, ורשות ניירות ערך מסרה לנו כי היא תאשר הנפקה ציבורית, מפני שהאומה זקוקה למוצר כמו זה כדי להגן על אמריקה מפני הטרור".

ההודעה מפנה את המשקיעים לאתר הבית של החברה, שם מופיעה תמונת המוצר החדש ותמונת הנהלת מקוורטל בוואשינגטון. בפרטים על החברה נמסר כי היא הוקמה לפני 35 שנה ומציידת אנשי עסקים אמריקאיים העובדים בחברות גדולות, באמצעי הגנה נגד תקיפה ביולוגית בעת נסיעתם למקומות מסוכנים בעולם.

החברה מסרה כי עקב הביקוש הרב למוצר שלה, עליה להרחיב את קו הייצור ולצורך כך היא מגייסת ממשקיעים 64.2 מיליון דולר. החברה מבטיחה למשקיעים כי הם ישלשו את כספם בתוך תקופה קצרה, שכן "ה-SEC אישר ביצוע הנפקה ציבורית של החברה בתוך 90 יום".

משקיע פוטנציאלי המקליק על העכבר כדי לקבל פרטים נוספים כיצד לבצע את ההשקעה, מגיע לעמוד אינטרנט שעליו מתנוססת כותרת אדומה: "אם הגבת להצעה כזו - ייתכן שרימו אותך". בהמשך כותבת הרשות כי מקוורטל אינה קיימת. זו חברה מזויפת שהועלתה לאינטרנט על ידי רשות ניירות הערך ומשרד המסחר הפדרלי, כדי להזהיר משקיעים מפני הונאות מקוונות. "יצרנו את האתר בשל הגידול בהיקף הונאות ההשקעה המקוונות, המתבססות על פחדינו מפני אנתראקס וחומרים ביולוגיים".

העמוד מפנה את הגולשים אל אתרים המכילים מידע כיצד לאתר הונאות מקוונות או לוודא כי הצעת השקעה מקוונת אינה הונאה. הוא גם כולל מוסר השכל: "אם ההצעה נשמעת טובה מכדי להיות אמיתית - היא אינה אמיתית!"

הונאות באמצעות האינטרנט נהפכו בשנים האחרונות לנפוצות בשוק ההון האמריקאי. ההונאות מתבצעות בדרך כלל באמצעות יצירת הודעה "מפוברקת" של חברה כלשהי והפצת ה"הודעה" דרך האינטרנט. לדוגמה, ההפצה יכולה להתבצע דרך לוחות המודעות של החברות באתרים פיננסיים שונים, כגון האתר הפיננסי של חברת יאהו.

בין ההונאות שזכו לפרסום בשנים האחרונות נכללת הונאה שבה הופצה ידיעה כוזבת על כך שחברת אי.סי.איי הישראלית עתידה לרכוש את חברת פיירגיין האמריקאית. לאחר חקירה של כמה שבועות התברר כי העומד מאחורי ההודעה הכוזבת היה עובד של חברת פיירגיין. גם מניותיהן של החברות לוסנט ואמולקס האמריקאיות נפלו למלכודת של הונאה באמצעות הודעה כוזבת שהופצה דרך האינטרנט.

למרות הרגישות של תחום ההונאות באמצעות האינטרנט, יש אנשים שאינם משוכנעים כי היוזמה החדשה של ה-SEC משיגה את מטרתה. "זה רעיון מטומטם", אמר יועץ ההשקעות פטריק מקגורן לסוכנות הידיעות "בלומברג", "האם זה מה שאמור לבלבל משקיעים? לרשות ניירות ערך אין משהו יותר טוב לעשות?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ