מת העולם

חדשות, 19:00, ערוץ 10 ג'פרדי, 19:30, ערוץ 10 עם ישראל לייב, 20:00, ערוץ 10

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוגל אלפר
רוגל אלפר

מהדורת החדשות הראשונה של ערוץ 10, בהגשת יעקב אילון, היתה יומרנית, דלה ומשמימה. החידוש הקונספטואלי הוא נקיטת גישה מגזינית: מיעוט בכתבות הסוקרות את חדשות היום (אמש שודרו 3 בלבד), בצד הרחבה על נושאים שהטיפול בהם יזום על ידי המערכת.

כדי להתעדכן באשר למתרחש במדינה אי אפשר להסתפק במהדורת 19:00 של אילון (יש נוספת ב-22:00), שלא כללה שום התייחסות לנושאים חברתיים, לבריאות, לחינוך, לפלילים, למגזר הערבי, למגזר החרדי ולתרבות. הכלכלה זכתה לאיזכור אגבי בשני משפטים. חדשות החוץ סוכמו ב-20 שניות. לא הושמעה אף מלת פרשנות על נושאי ביטחון, על העולם הערבי ועל המשק הקורס. אם יש כתבים בוואשינגטון ובאירופה, אזי לא צץ אמש צורך בשירותיהם. מת העולם (אם כי, איזה מזל, נמצא זמן לדווח על עליית ערוץ 10 לאוויר).

אילון התפנה לריאיון עם שר הביטחון, שאותו פתח בהלוך-רוח תוקפני: "אדוני שר הביטחון, איפה הביטחון?". ערוץ 10 על המפה, ודורש תשובות. איזו הצגה מעושה, פוזה חלולה ונטולת כל טעם עיתונאי. בכלל, המהדורה הזו הצטיירה כהצגה של איש אחד. אילון, שבקדימונים מישיר מבט הו-כה-סמכותי אל הצופים ונעמד בשלל תנוחות נפוחות כדי גיחוך, הכין לשבוע העלייה לשידור סדרת כתבות המסכמת שנה לבחירות, והראשונה שבהן היתה בת דמותו הטלוויזיונית - המון אוויר חם, אפס תוכן עיתונאי.

המהדורה ננעלה בכתבת אווירה אופטימית לרגל ט"ו בשבט, אודות יערות ירושלים ששבו להוריק שנים מספר לאחר שהתפחמו בשריפות. קבלו את ערוץ 10: הנימה נינוחה, השקדיות פורחות, עליית הערוץ לאוויר חשובה יותר מזוטות כחינוך ובריאות.

הרושם היה, שהמציאות שמהדורה זו מסקרת חפה מפגמים. נותרה רק בעיה אחת קטנה וטורדנית: הביטחון. ולפיכך נתבע שר הביטחון, באורח שאינו משתמע לשני פנים, לספק ביטחון (סוף סוף, תקשורת לוחמת!). לא תהיה לו ברירה אלא לעשות כפי שנצטווה. אילון היה פסקני למדי בעניין זה. הוא יודע להישמע מאוד משכנע כשצריך. וכשיבוא הביטחון, הכל יהיה סבבה, ולא יהיה עוד צורך במהדורת חדשות.

תקלה

פאדיחה מביכה: בחזרה מהפסקת פרסומות שודר בשנית הקטע שקדם לה. חלף זמן רב להתמיה עד שאותרה התקלה. סוף התוכנית לא שודר. היה זה אירוע חובבני להדהים. אבל "ג'פרדי", שמוכר כאן מהעבר כ"מלך הטריוויה", הוא שעשועון ידע מוצלח, שעת השידור היומי אידיאלית ורוני יובל מנחה אינטליגנית ונעימה.

תקלה חמורה

עוד תקלה: המסך הוחשך לשניות ארוכות במעבר לפרסומות. היה זה הרגע המשעשע ביותר ב"עם ישראל לייב", חיקוי מקומי לתוכנית המערכונים הניו-יורקית "סאטרדיי נייט לייב".

התוכנית הראשונה לא הזכירה את המקור במאום (ובניגוד למשתמע משמה, אף הוקלטה מראש). היא היתה מאוד לא מצחיקה, איומה לעתים, מטופשת. כמובן, אפשר שיחול שיפור, אם יוחלף כל הצוות, כולל הכותבים והבמאי. שכן, כפי שנראתה אמש, "עם ישראל לייב" לא אמורה היתה לעלות לשידור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ