מאת שלמה שמיר

כתב "הארץ" בניו יורק

מספר ההרוגים בהתקפת הטרור בניו יורק ב-11 בספטמבר, כולל אלה המוגדרים עדיין נעדרים, עומד על 2,882; כך עולה מעדכון של מספר הקורבנות שפורסם שלשום ושהוגדר "סיכום רשמי ראשון" מאז התקפת הטרור של היקף האבידות בנפש שנגרם בשל קריסת מגדלי התאומים.

הרשימה, שפורסמה שלשום, הוכנה והושלמה על ידי המחלקה לזיהוי גופות של עיריית ניו יורק. ההבדל בינה לבין אומדני מספר הקורבנות שפורסמו עד כה, היא שהיא מבוססת על מידע ונתונים שעמדו במבחן של חקירות ובדיקות - כולל מסקנות ממדגמי די-אן-אי שנעשו בחלקי גופות שנמצאו באזור קריסת מגדלי מרכז הסחר העולמי.

הרשימה המעודכנת כוללת את שמותיהם של 2,189 בני אדם שראשי המחלקה לזיהוי מגדירים "הרוגים ונעדרים". בנוסף הובררה בוודאות זהותם של 693 הרוגים, ששמותיהם לא נכללו ברשימה הנוכחית. זהותם של אלה נקבעה על סמך בדיקות של איברים וחלקי גופות שנמצאו בין הריסות המגדלים. דוברת מטעם המחלקה מסרה אתמול כי זהות 117 קורבנות הושגה כתוצאה מבדיקות די-אן-אי.

הרשימה המלאה פורסמה אתמול באתר אינטרנט מיוחד. גורמים הקרובים למחלקה לזיהוי גופות של העירייה הסבירו כי מטרת ההחלטה להדגיש את אופייה הרשמי של הרשימה, היא לעודד את בני משפחות הנעדרים לסייע למחלקה לקיים מדגמי די-אן-אי.

המחלקה לזיהוי גופות של עיריית ניו יורק היא הראשונה מבין הגופים המטפלים בתוצאות הפיגוע המפרסמת סיכום רשמי ומעודכן של היקף האבידות. משטרת ניו יורק ומחלקת המינהל של העירייה עדיין מסרבות לפרסם את רשימותיהן. "המספרים שלנו משתנים מדי יום", הסביר דובר מטעם המשטרה.

מומחים מעריכים כי פרסום הרשימה הרשמית צפוי לשים קץ לנתונים הסותרים והשנויים במחלוקת על היקף האבידות. בימים הראשונים אחרי התקפת הטרור פורסמו הערכות על 6,500 בני אדם שנהרגו או נעדרים עקב התקפת הטרור. הסיבות לאומדנים המופרזים היו דיווחים כפולים על נעדרים שהגיעו למוקדי החירום השונים. אחרי הליכי בדיקה וחקירות פחת בהדרגה מספר הנעדרים ובאחרונה התקבל אומדן של קרוב ל-3,000.

אולם לטענת מומחים אחרים, גם המספר הנקוב ברשימה הנוכחית איננו סופי, ועתיד עוד לעלות. לדבריהם, הדרך שבה התרסקו המטוסים גרמה להתפזרות איברים וחלקי גופות באופן המציב קשיים גדולים בזיהוי הסופי של ההרוגים והנעדרים. לדברי מקור אחד, המחלקה לזיהוי גופות אספה עד כה 13,700 אלף איברים וחלקי גופות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ