מקורב לגד יעקבי מוצע למנכ"ל רנ"ר

עמוס רון הוא שותפו לעסקים לשעבר של יעקבי

מאת אבי שמול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אבי שמול

יו"ר רשות הנמלים והרכבות (רנ"ר) גד יעקבי אמור לאשר השבוע את מינוי שותפו לעסקים ויועצו לשעבר, עמוס רון, לתפקיד מנכ"ל הרשות. רון, שהוצע לתפקיד על ידי שר התחבורה אפרים סנה, יחליף את גדעון שמיר, שאמור היה לסיים קדנציה של חמש שנים ביוני, והקדים את פרישתו למארס.

רון, לשעבר מנכ"ל משרד האנרגיה בתקופת השר משה שחל, היה סמנכ"ל השיווק של בזק ושימש במשך שלוש שנים כיועצו של יעקבי בעת שזה כיהן כשר תקשורת. השלושה, רון, שחל ויעקבי היו שותפים בחברת ההשקעות מתק (Meteq), העוסקת בהשקעות בחברות ישראליות, בשותפות עם חברת משקיעים אוסטרלית. יעקבי שימש עד לפני כארבעה חודשים כיו"ר הוועדה המייעצת של מתק, במקביל לכהונתו ברשות הנמלים.

למרות שרון מוכר כאיש מפלגת העבודה, טוענים מקורות במשרדו של השר סנה כי "הבחירה בו נעשתה משיקולים מקצועיים, מתוך רשימה של מועמדים מצוינים". סנה סיכם עם רון כי המשימה המשמעותית ביותר בה יעסוק עם כניסתו לתפקיד, תהיה יישום החלטת הממשלה אותה יזם סנה, להקים חברות עצמאיות בכל אחד מהנמלים, כחלופה להפרטתם.

חברת מתק, שנוסדה על ידי השלושה לפני כשנה וחצי, היתה אמורה למזג לתוכה את פעילותה של חברת הייעוץ הישראלית מטרו-נת - חברת ייעוץ שהיתה בבעלותו של רון. מטרו-נת עוסקת בפיתוח מערכות תשתית ומערכות מידע, ומייעצת לחברות בישראל ובחו"ל בנוגע להטמעת מערכות תקשורת. בין לקוחותיה של החברה היו חברת פי גלילות, מע"צ, חברת החשמל, בזק ותה"ל. פעילותן של מתק ומטרו נת, בראשותם של שחל, רון ויעקבי, נעשתה משני משרדים, אחד בחיפה והשני במשרד עוה"ד של שחל בתל אביב. היקף הפעילות של מתק הוערך בעת הקמתה בסכום של 35 מיליון דולר.

יועצו של השר סנה, שהתבקש למסור את תגובת השר למערכת היחסים העסקית הקיימת בין רון ליעקבי, אמר בתגובה כי "השר טרם הודיע על המועמד מטעמו".

יעקבי אמר ל"הארץ": "מה רע בזה שמכירים אדם? החלטת השר מקובלת עלי לחלוטין ואני מתכוון לאשר את המינוי ביום חמישי. אני מקווה שחברי המועצה יתמכו כולם במינוי. איני רואה פסול בכך ששיתפנו פעולה בעבר. הייתי יו"ר ועדה מייעצת ונתתי את שמי למען הצלחת היוזמה בה הוא נקט (הכוונה למתק, א"ש). ונניח שעבדנו יחד באותה החברה, אני לא רואה בזה שום פסול".

בתשובה לשאלה האם גילה לסנה על הקשר בינו לבין רון, אמר יעקבי: "השר יודע על הקשר. אני מניח גם שעמוס רון, בעת מילוי הטפסים, מסר את המידע הזה". לשאלה האם לא ראוי שיפסול עצמו מניהול הדיון במינויו של רון, ענה יעקבי: "אני לא רואה כל בעיה, אפילו עקיפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ