נושי גלובל קרוסינג נדרשים למחול על חובות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הנושים של חברת תשתית הטלפוניה הכושלת גלובל קרוסינג מתבקשים למחול לחברה על כל חובותיה. הם מתבקשים להמיר איגרות חוב בערך נקוב של 12.4 מיליארד דולר בנתח של 20% ממניות החברה, בתוספת 1.1 מיליארד דולר במזומן ואג"ח חדשות.

את הבקשה הגישו שתי החברות שמבקשות לרכוש את השליטה בחברה ולשקמה, האצ'יסון ומפואה וסינגפור טכנולוג'יס טלמדיה. לפי סוכנות הידיעות בלומברג, ההצעה מופיעה במסמכים שהגישו השתיים לבית משפט לפשיטות רגל במנהטן, שאליו פנתה גלובל קרוסינג להגנה מפני נושיה. ההערכה היא כי לפחות חלק מהנושים ישיבו בשלילה וידרשו תמורה גבוהה יותר עבור השקעתם בחברה.

קבוצת הנדל"ן והטלפוניה ההונג קונגית האצ'יסון, שבשליטת לי קה-שינג, וסינגפור טכנולוג'יס, שבבעלות ממשלת סינגפור, הציעו להעמיד לגלובל קרוסינג 750 מיליון דולר תמורת 79% ממניותיה. שווי הנכסים של גלובל קרוסינג, בעיקר תשתית טלפוניה אופטית תת ימית, נאמד ב-22.4 מיליארד דולר.

ייתכן כי חברות אחרות יגישו הצעות רכש לחלק מהתשתית הזאת או כולה לבית המשפט. גלובל קרוסינג ביקשה הגנה מפני נושים לאחר שירידה חדה בהכנסותיה - עקב קריסת מחירים בשוק תמסורת הנתונים הבינלאומי - הקשתה עליה לשלם ריבית על חובותיה.

ייתכן שבעלי האג"ח יסכימו לתנאים בשל אמון בלי קה-שינג: ב-1999 הוא רשם רווח של 7.5 מיליארד דולר בתוך 106 יום לאחר שמכר את אחזקותיו בחברת הטלפוניה הסלולרית אורנג' (הבריטית) למאנסמן הגרמנית תמורת מניות, שאותן מכר לוודאפון במחיר גבוה עוד יותר.

אם יסכימו הנושים של גלובל קרוסינג לתוכנית של לי, הם יקבלו 300 מיליון דולר במזומן ו-800 מיליון דולר באג"ח חדשות. הם יקבלו 21% ממניות החברה, לפי שווי חברה של 199 מיליון דולר.

האצ'יסון עצמה היא נושה של גלובל קרוסינג, וגם היא תמחול לחברה על חובות, בסך 400 מיליון דולר. בבקשה שהגישה לבית המשפט בשבוע שעבר אמרה גלובל קרוסינג כי היא מתכננת להמשיך לפעול כרגיל בעת הארגון מחדש. בשלושת הרבעונים הראשונים של 2001 היא רשמה הפסד של 4.6 מיליארד דולר ממכירות של 2.4 מיליארד דולר.

גלובל קרוסינג הקצתה 15 מיליארד דולר להנחת תשתית טלפוניה תת ימית בין ארה"ב לאירופה ולאסיה. כשהחלה החברה בפעילות, שילמו חברות טלפוניה ותיקות מאות אלפי דולרים בשנה על החכרת הקווים האלה. ואולם בשנים שלאחר מכן ירד המחיר ב-90% בעקבות כניסתן לשוק של חברות תשתית אחרות, כמו לוול 3, והחולשה בביקוש לרוחב פס בעקבות התפוצצות בועת הטכנולוגיה.

שירות "הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ