דגל ממגדלי התאומים יונף באולימפיאדת החורף

מאת קייט זרניק, סלינה רוברטס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת קייט זרניק, סלינה רוברטס

ניו יורק טיימס

סולט לייק סיטי. תחרות ה"סופר בול" וטקס הענקת פרסי ה"אמי" שפעו פטריוטיזם אמריקאי בעקבות פיגועי הטרור ב-11 בספטמבר. אבל השבוע גילה צוות הספורטאים האמריקאי כמה קשה יהיה להביע ולו מחווה פטריוטית אחת באולימפיאדה, אירוע הספורט הבינלאומי החשוב ביותר.

ועדת האולימפיאדה האמריקאית ביקשה שבטקס הפתיחה היום יישאו הספורטאים האמריקאים דגל מרופט של ארה"ב, שהפך לסמל של מתקפות הטרור. ואולם, הוועדה האולימפית הבינלאומית, המפקחת על המשחקים, דחתה בתחילה את הבקשה, בטענה שהמחווה תהיה פוליטית מדי.

ביום שלישי הסכימו גורמים אמריקאים ובינלאומיים שהדגל ממרכז ממגדלי התאומים, שעליו חתימות של קרובי קורבנות הפיגועים, יתנוסס במקום השמור לדגל המדינה המארחת בליל הטקס. בעקבות הביקורת שהוטחה על החלטה זו, ניאותה שלשום הוועדה האולימפית הבינלאומית להגיע לפשרה, המאזנת בין הפטריוטיות האמריקאית לנהלים המקובלים של טקסי הפתיחה של האולימפיאדה. הוחלט כי הספורטאים יורשו לשאת בטקס הפתיחה את הדגל הבלוי, אך לא בתהלוכה המרכזית.

לספורטאים שיישאו את הדגל יצטרף משמר כבוד של שוטרים וכבאים. הדגל יוכנס לאיצטדיון רייס-אקלס היום בערב, אחרי מצעד הספורטאים ולפני השמעת ההמנון הלאומי. מכיוון שארה"ב היא המדינה המארחת, ההמנון האמריקאי יושמע והדגל האמריקאי יונף בזמן טקס הפתיחה, לצד הדגל האולימפי.

הוויכוח סימן את הקו הדק שעליו פוסעים מארגני האולימפיאדה, בניסיון לכבד את כאבה של המדינה המארחת, אבל למנוע מראית עין של אפליה - ולו הקלה ביותר - על רקע פוליטי. הוועדה האולימפית הבינלאומית טענה בתחילה שאם יותר לאמריקאים לשאת את הדגל שהונף במגדלי התאומים, ספורטאים ממדינות אחרות יבקשו לשאת סמלים של האסונות הלאומיים שלהם באולימפיאדה זו או באולימפיאדות עתידיות.

מפיקי הטקס רגישים ביותר לאופן שבו ייתפש הטקס בעיני קהל בינלאומי. מנהל ההפקה, דון מישר, נזכר כיצד חש התרוממות רוח בטקס הפתיחה הראוותני של אולימפיאדת 1984 בלוס אנג'לס. אך כעבור שנים, הוא פגש חבר בוועדה האולימפית הבינלאומית שאמר על משחקי לוס אנג'לס כי "רוח הלאומנות ששרתה בהם נפלה רק מהאולימפיאדה של היטלר ב-1936".

"כל אחד רואה את הדברים אחרת", אמר מישר, בחזרה כללית לקראת טקס הפתיחה. "עלינו לוודא שלא נתמקד יותר מדי באמריקה. יש להדגיש גם את שאר העולם. העולם מצפה לאירוע בינלאומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ