מנכ"ל פז: הממשלה נכנעה לדור אנרגיה - תספק סולר לרשות ממלאי החירום של חברות הדלק האחרות

מאת עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עמירם כהן

החלטת הממשלה לשחרר את דור אנרגיה מאחזקת מלאי חירום אזרחי של סולר עבור הרשות הפלשתינית מעוררת ביקורת בחברת פז. מנכ"ל פז, מודי בן ש"ך, אמר אתמול: "ההחלטה תגרום לכך שבשעת חירום הממשלה תספק לרשות סולר מהמלאים שחברות הדלק האחרות חויבו להחזיק בהם ולממנם". בן ש"ך התייחס להחלטת מנכ"ל משרד התשתיות יאיר מעיין לשחרר את דור אנרגיה מאחזקת מלאי חירום של סולר עד לסיום הדיון בבג"ץ בסוגייה.

בחוק ההסדרים ל-2001 נקבע כי החל מאוגוסט 2001 יהיו חברות הדלק מחויבות באחזקה ובמימון של מלאי חירום אזרחי של סולר, בהיקף חודש וחצי צריכה. כמות הסולר שחויבו החברות להחזיק נקבעה לפי היקף הפעילות של כל חברה.

דור אנרגיה סירבה לקיים את הצו ועתרה לבג"ץ נגד משרד התשתיות בטענה שחיובה להחזיק מלאי חירום עבור הרשות הפלשתינית אינו חוקי. במו"מ שקיים המנכ"ל מעיין עם חברת דור אנרגיה הוסכם כי החברה לא תחויב בהחזקת המלאי עבור הרשות עד להחלטת בג"צ בעתירה. לפי הערכות במשק הדלק, מדובר בכמות של כ-30 אלף טון.

לדברי בן ש"ך, מדובר ב"כניעה מחפירה" של הממשלה לדור והתוצאה תהיה כי בזמן חירום תספק הממשלה סולר לרשות הפלשתינית מהמלאים אותם חויבו להחזיק חברות הדלק האחרות, בעיקר שלוש חברות הדלק הגדולות: "מאחר שברור שבמצב חירום לא תשאיר הממשלה את הפלשתינאים בלי סולר לחימום, לתחבורה, להפעלת בתי החולים ולמטרות אחרות, היא תיקח את הסולר ממלאי החירום שחברות הדלק האחרות חויבו להחזיק בו ועל חשבונן".

בן ש"ך אמר כי פז שוקלת בימים אלה את תגובתה להחלטת הממשלה.

דודי ויסמן, נשיא אלון-דור (מבעלות דור אנרגיה), אמר בתגובה כי דברי בן ש"ך "הם בבחינת הטעיה מכוונת של הציבור על ידי גוף מתחרה".

ממשרד התשתיות נמסר בתגובה כי לא היתה שום כניעה וכי כל מהלכי המשרד נבעו מדאגה לתפקודו ההסדיר של משק הדלק.

בשבוע שעבר עתרה דור אנרגיה לבג"ץ נגד שר האוצר סילבן שלום, בדרישה לחייב את האוצר להמשיך ולהעביר לחברה את הכספים שהיו מועברים אליה במשך השנים מתוך כספי הבלו על הדלק שגבה האוצר עבור הרשות הפלשתינית. דור אנרגיה טענה בעתירה כי ההחלטה להקפיא את העברת כספי הבלו אינה חוקית. עוד טענה החברה כי שר האוצר הקודם, אברהם שוחט, התחייב בכתב כי כספי המסים שנגבו מהרשות כבלו על מוצרי דלק שאמורים היו להיות מועברים לרשות יופקדו בחשבונה של דור החל מאפריל 2001.

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

עאדל בבית המשפט במנסורה, מצפון לקהיר. "היא אמרה לי שלעולם לא תאהב אותי ושהיא אינה רוצה כל קשר אתי"

"זהו מס החופש שהאשה תשלם". התגובות לרצח מעידות שהדרך ארוכה

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ