מילושביץ': המלחמה בבלקן - מאבק נגד טרור

מאת יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יאיר אטינגר

שליח "הארץ" להאג

מצויד בכמות גדולה של חומר ראיות, פתח אתמול נשיא יוגוסלוויה לשעבר, סלובודן מילושביץ', את נאום ההגנה שלו בבית המשפט לפשעי מלחמה בהאג, שבו הוא מואשם בפשעים נגד האנושות.

בחלק הראשון של נאומו טען מילושביץ', כי המלחמות שהתחוללו בבלקן בשנות ה-90 היו "מאבק נגד הטרור"; הוא הציג עשרות תצלומי זוועה כדי לתמוך בטענתו המרכזית - שרוב ההרוגים והפליטים האלבנים בקוסובו היו קורבנות של נאט"ו.

מילושביץ' הדגיש שמשפטו הוא "משפט העם הסרבי כולו". כמו כן הוא חזר והאשים את התביעה ב"שקרים" ואת השופטים ב"משוא פנים" והכריז על כוונתו לזמן לעדות את נשיא צרפת, ז'אק שיראק. היום הוא ימשיך בנאומו.

מילושביץ', שדיבר במשך יותר מארבע שעות, הקדיש את רוב נאום ההגנה שלו למתקפה על "כוחות המערב" ועל הברית הצפון אטלנטית. הוא מואשם אמנם בשלושה כתבי אישום - על קרואטיה, בוסניה וקוסובו - אבל התייחס בעיקר למלחמה האחרונה, ב-1999, שבה התערבה נאט"ו במתקפה אווירית בסרביה ובחבל קוסובו.

במשך היום הוקרנו בבית הדין הבינלאומי שני סרטי תעודה שהביא מילושביץ'. האחד כולל ראיות המערערות על טענות שהשמיעו ראשי נאט"ו ערב מלחמת קוסובו, על טבח שביצעו הסרבים בכפר אלבני; והשני כולל ראיות ועדויות על קטל שגרמו מטוסי נאט"ו בזמן מתקפה שנמשכה 78 ימים, בחודשים מארס-יוני 1999. מילושביץ' גם הביא עמו עשרות תצלומים של תוצאות ההתקפות האוויריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ