500 גברים שהוראתם אומנותם

אילן שחר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן שחר

הרבה מאוד נתונים מעניינים כולל דו"ח ועדת טל. רובם כבר פורסמו במהלך עבודת הוועדה, למשל העובדה ששיעור בחורי הישיבות שהצטרפו להסדר דחיית השירות בשנה שעברה הגיע ל-9.2% מהמועמדים לגיוס. אחד הנתונים החדשים בדו"ח הוא העובדה שלא פחות מ-500 גברים חרדים המקבלים דחיית שירות בכלל לא לומדים בישיבות, אלא עובדים כמורים ומקבלים משכורת. ממילא לא תורתם אומנותם אלא הוראתם אומנותם. התופעה היתה מוכרת, אבל ההיקף שלה בהחלט מפתיע.

לא פחות מארבעה הסדרים שונים עומדים לבחירת האברכים המעוניינים בקריירה פדגוגית:

* 300 מורים בדחיית שירות מועסקים ברשתות החינוך החרדיות במסגרת הסדר הקרוי "ללמוד וללמד". ביניהם 130 בחינוך העצמאי של אגודת ישראל ו-140 ברשת מעיין החינוך התורני של ש"ס.

* עוד 35 מורים צעירים שגילם מחייב אותם בשירות סדיר מועסקים במסגרת הסדר נפרד. לפי הסדר זה, לאחר ארבע שנות הוראה הם יקבלו פטור מלא משירות צבאי. זהו סידור נוח מאוד ללא ספק.

* 100 מגידי שיעור מלמדים בישיבות החרדיות.

* עוד 100 עובדים כמלמדים בתלמודי התורה.

ואפשר גם להיות מורה חרדי במסגרת צה"ל: 200 גברים חרדים משרתים בצבא כמורים חיילים ומלמדים ברשתות החינוך החרדיות. הם מוצבים ביחידת המורות החיילות ומלמדים ללא מדים. בחופשות מהלימודים הם מבצעים שמירות ומשימות דת. כשיסיימו יהנו מזכויות של חייל משוחרר לכל דבר.

לפני שנתיים החל צה"ל ליישם את המלצות דו"ח ועדת ישראלי לבדיקת הפיקוח על הסדר דחיית השירות. אחת ההמלצות החשובות של ועדה זו היתה ש"תיקבע מתכונת של דיווח קבוע של ראשי הישיבות לצה"ל שתחייב אותם להעביר פעמיים בשנה את פרטי התלמידים הלומדים בישיבה וכן פירוט תלמידי הישיבה שהפסיקו לימודיהם או עברו ללמוד בישיבה אחרת".... במלים אחרות, ראשי הישיבות שתלמידיהן מקבלים דחיית שירות יחוייבו לדווח על תלמידים שמפרים את תנאי ההסדר. ויש גם סנקציות: "ייקבע הליך לביטול הכרה בישיבה החורגת מקיום תנאי הסדר 'תורתו אומנותו', או שתלמידיה חורגים באופן עקבי מתנאי ההסדר".

ההמלצה הזאת לא יושמה מעולם בגלל התנגדות ועד הישיבות. ועדת טל קובעת שהמצב בו אין למערכת הביטחון שיניים מקשה על מניעת הפרות של הסדר דחיית השירות. היא ממליצה על יישום מלא של דו"ח ועדת ישראלי "כולל החלקים שלא יושמו עד כה... עיגון ומימוש התחייבותם של ראשי הישיבות כלפי מערכת הביטחון לפקח על יישום תנאי ההסדר על ידי התלמידים בישיבותיהם ולדווח על חריגות מהם למערכת הביטחון".

אז עכשיו אולי יהיו למערכת הביטחון שיניים נגד ראשי הישיבות. אלא שמערכת הביטחון מעולם לא גילתה מוטיווציה רבה לעסוק בתפקידי שיטור ולאכוף את תנאי הסדר דחיית השירות. היא היתה מעדיפה שהתפקיד יועבר למישהו אחר. סביר להניח שכך תנהג גם בעתיד. מסקנה: אפשר לתת לצבא שיניים, אבל אי אפשר להכריח אותו לנשוך.

אחד המסלולים שמציעה ועדת טל לבחורי הישיבות הוא מעין שירות מילואים של 24 יום בשנה במשמר האזרחי. המסלול הזה מיועד לבני 21 ומעלה שגרים באזורים רגישים מבחינה ביטחונית ומעוניינים לעשות שירות צבאי במקביל ללימודיהם. בעבר סירבו ראשי הישיבות לכל שילוב של שירות צבאי במהלך הלימודים, אפילו שבועיים של אימונים קצרים בשנה. אם יאפשרו הצטרפות למסלול המשמר האזרחי זו תהיה ללא ספק פריצת דרך חשובה.

ההתנגדות התמוהה של צה"ל

ביום חמישי הזדרזו נציגי הצבא לתקוף בחריפות את המלצות ועדת טל. בצה"ל הביעו אכזבה מכך שהוועדה לא קבעה מכסה של בחורי ישיבות. אבל במיוחד מוטרדים שם מהתקדים של שירות אזרחי לגברים ומהאפשרות שבעתיד גם חילונים יוכלו לבחור בשירות כזה. הדברים לא נאמרו לציטוט, אך צויין בתקשורת שהרמטכ"ל רב אלוף שאול מופז וראש אכ"א האלוף יהודה שגב הביעו הסתייגויות אלו באוזני ראש הממשלה אהוד ברק.

עמדת הצבא נראית די תמוהה לאור העובדה שלא היה שום גוף שזכה לייצוג נרחב בוועדה כמו מערכת הביטחון. בוועדה היו למערכת הביטחון שלושה חברים, ביניהם המשנה למנכ"ל משרד הביטחון חיים ישראלי והאלוף במילואים משה נתיב. לצבא עצמו היו שני משקיפים, ביניהם ראש מנהל גיוס, אל"ם ניסים ברדה. חזקה על כל החמישה שיכלו להעביר את עמדת הצבא לוועדה מבעוד מועד.

אלא שלצה"ל גם ניתנו הזדמנויות רבות להביע את עמדותיו בפני הוועדה, והוא גילה אז הרבה פחות נחרצות. אלוף שגב הביע אמנם בפני הוועדה תמיכה בקביעת מכסה של מקבלי דחיית שירות, אבל גם הבהיר שצה"ל אינו מעוניין בגיוס בכפייה של אוכלוסיות שלמות. לא ברור איך ניתן לקבוע מכסה בלי לגייס בכפייה המונים.

מספר שבועות לפני הגשת הדו"ח התכנסה הוועדה לבקשת צה"ל לישיבה חריגה כדי לשמוע את הרמטכ"ל או סגנו. אלא שבסופו של דבר איש מהשניים לא הגיע והרמטכ"ל הסתפק במכתב. אפשר לסכם אם כן שלצה"ל יש (אולי) עמדות בנושא הסדר דחיית השירות. הוא רק מתקשה להתייצב מאחוריהן בגלוי ולהביע אותן בזמן ובמקום הנכונים. גורמים המקורבים לוועדה פשוט מאשימים את הצבא במשחק כפול.

כתבות מומלצות

מפגינות נגד החלטת בית המשפט העליון בארה"ב לבטל את זכותן החוקתית של נשים להפיל, אתמול

פסיקת העליון היא עוד צעד המחלק את ארה"ב לשתי מדינות נפרדות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ