במאמץ להחזיק מעמד

מאת דני רובינשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת דני רובינשטיין

דוברים פלשתינאים הסבירו אתמול, שהגורם העיקרי להחרפה בעימותים הצבאיים בימים האחרונים הוא התגובות הישראליות המוגזמות, לדעתם, מאז שיגור רקטות הקסאם בשבוע שעבר בעזה. התקשורת הפלשתינית הדגישה אמש את העלייה התלולה שגרמו ההתקפות הישראליות במספר הקורבנות הפלשתינאים - 24 ביומיים האחרונים - "קורבנות פשעי מלחמת הכיבוש של שרון", כהגדרת העיתון "אל-איאם".

המספר הגבוה של ההרוגים הפלשתינאים העיב על קורת הרוח ששררה בציבור הרחב בעקבות הצלחת הפעולות האחרונות נגד צה"ל והמתנחלים. אם ביחס לפיגועי ההתאבדות בתוך ישראל נשמעות עדיין הסתייגויות של אישים בגדה ובעזה, הרי כאשר מדובר בפגיעה בחיילים ובמתנחלים ההסכמה מלאה. הכל רואים בכך התנגדות לגיטימית לכיבוש. פרשן ברשת הטלוויזיה הסעודית אם-בי-סי הסביר, שהסיבה להצלחות הפלשתיניות האחרונות היא הניסיון שרכשו פעילי האינתיפאדה בחודשי המאבק הממושכים. מדובר בעיקר בשתי פעולות: הרג החיילים במחסום עין-עריק והרס טנק המרכבה.

אתמול נמצאו אפילו כמה דוברים פלשתינאים, כמו מזכ"ל הפתח בגדה מרואן ברגותי, שרמזו, כי הפלשתינאים מצאו דרך להתמודד עם העוצמה הצבאית הישראלית. כמעט כל הפעילות האחרונה נגד ישראל, ובכללה פיגועי ההתאבדות בתוך ישראל, בוצעו על ידי פעילי הפתח, שהחזירו לעצמם במידה רבה את הפופולריות שאבדה להם בתחילת האינתיפאדה לטובת קנאי החמאס והג'יהאד. על האחריות להרג חיילי המחסום בעין-עריק התחרו ביניהם שני ארגונים של הפתח: גדודי חללי אל-אקצה וגדודי השיבה. הפרשנים הפלשתינאים אומרים, שהפיצול ביניהם משקף את מאבקי הכוח בתוך תנועת הפתח בין נאמניו של ברגותי לנאמניו של מתחרהו - חוסיין א-שייח.

מה שברור לחלוטין מאז השבוע שעבר הוא, שמערכת הביטחון הפלשתינית הפסיקה לגמרי את כל הניסיונות לעצור, או להפחית, את הפיגועים וההתקפות על מטרות ישראליות. ערפאת ואנשיו ממשיכים אמנם להכריז כל הזמן על דבקותם בהפסקת האש ובתהליך השלום, אבל "הפלשתינאים לא יכולים לשבת בשקט כל הזמן לנוכח התוקפנות הישראלית", כפי שנכתב במאמרי המערכת של העיתונים הפלשתיניים.

גם מבחינה מעשית אין למנגנוני הביטחון הפלשתיניים אפשרות לפעול כשמתקני הרשות מופצצים בלא הרף. אנשי הביטחון הפלשתינאים אומרים, שערפאת אכן נתן להם בחודשים האחרונים הנחיות להפסיק את הפיגועים, אבל אם אין להם מתקני מעצר וחקירה ואין להם מפקדות ומשרדים - הם משותקים.

אף שהציבור הפלשתיני מודע לוויכוחים הפנימיים בישראל ולתופעת הסרבנות (התקשורת הפלשתינית מדווחת על כך בהרחבה) - קשה לראות בכך גורם חשוב בהתגברות ההתקפות והפיגועים נגד מטרות ישראליות. דעת הקהל הפלשתינית, כמו ערפאת וחבריו להנהגה, עסוקים כמעט לחלוטין רק במה שנעשה אצלם - ולא במה שקורה בחברה הישראלית. מחר מתחיל חג הקורבן המוסלמי, שישבית את שגרת החיים עד יום שלישי הבא. לכבוד החג פירסמה אתמול לשכת התיירות הפלשתינית קריאה לתושבי הגדה לבקר ביריחו למרות אירועי הדמים. "הבילוי בחג הוא חלק מהחזקת המעמד", נאמר בהודעות, העומדות בסתירה לאווירה המלחמתית בשידורי הרדיו של היממה האחרונה. אלה נעשו במתכונת של שידורי שעת חירום לאומית: רצף של שירים פטריוטיים וקריינות דרמטית של הקריין הבכיר אבו-פיראס. מנקודת המבט הפלשתינית, הם רק מתגוננים ומציבים מול תוקפנותו של אריאל שרון את נשקם הדל ורוחם האיתנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ