שרון: ישראל תקים אזורי חיץ להפרדה ביטחונית מהפלשתינאים

עמוס הראל
מאת אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
מאת אלוף בן

ראש הממשלה, אריאל שרון, הודיע אתמול על החלטתו להקים אזורי חיץ, כדי להשיג "הפרדה ביטחונית" בין ישראל והפלשתינאים. בנאום לאומה שנשא בירושלים, אמר שרון כי "המטבחון המורחב" החליט השבוע להתחיל מייד בסימון אזורי חיץ, ובהקמת מכשולים לאורכם. שרון אמר כי אזורי החיץ "יתרמו לביטחונם של אזרחי ישראל כולם, בכל מקום". בתשובה לשאלה אמר כי האפשרות לפינוי התנחלויות ממקומן לא נידונה כלל.

התוכנית המרכזית להקמת מרחב התפר החדש הוכנה בידי המטה ללוחמה בטרור, בראשותו של תא"ל (מיל') יחיעם ששון. שלב ראשון שלה אושר בידי הקבינט לפני כמה חודשים. בתוכנית של ששון כלולים שני מרכיבים מרכזיים: הקמת מפקדה אחראית מאוחדת משני צדי מרחב התפר ובעקבותיה, הצבת מכשול שיקשה על חדירת מחבלים. המכשול יורכב מ-65 קילומטרים של גדר, באזורים צפופי האוכלוסייה לאורך הקו, שיתוגברו באמצעים שונים למניעת מעבר כלי רכב, בחלק הנותר. עלותה המשוערת של התוכנית היא כ-300 מיליון שקל.

בנאומו פנה שרון לאזרחי המדינה, ואמר כי "מדינת ישראל אינה קורסת ולא תקרוס, והתפתחות הדברים תלויה בנו, בהתנהגותנו, באומץ ליבנו". לדבריו, "מחלקים בציבור עולים קולות צורמים דווקא בימים שאנו חייבים להיות שקטים, שקולים ומאופקים. צריך לשמור על קור רוח בענייני מלחמה ושלום. אסור לנהוג בפזיזות".

לדברי ראש הממשלה "גם איפוק זה כוח וגם נחישות היא כוח. אנחנו נתגבר, אנחנו ננצח, לא רק כי אנחנו צודקים אלא גם כי אין דרך אחרת".

שרון אמר שהדמוקרטיה הישראלית והוויכוחים הפנימיים הם "אחד ממקורות עוצמתנו", וכי הפלשתינאים שוגים כשהם מפרשים זאת כחולשה. הוא תקף את הסרבנים: "גילויי הסרבנות מעודדים את ארגוני הטרור וממריצים אותם להגביר את פעילותם".

בנאום אמר שרון שישראל תמשיך להילחם בטרור ובטרוריסטים "בכל הכוח". לדבריו "לא ננוח עד שתפורק תשתית ארגוני הטרור, הטרור ייפסק ונשקם יוחרם ויושמד". הוא אמר שמדיניותה הביטחונית של ישראל נקבעת לפי צרכיה ולא תחת לחצים בינלאומיים. "אין על כוחות הביטחון שום מגבלה מצד הדרג המדיני לנקוט בכל הצעדים הדרושים להילחם בטרור", אמר ראש הממשלה.

שרון חזר על תוכניתו המדינית, להשיג בשלב ראשון הסדר של שביתת נשק, שבו יוטל פירוז מלא על האזור הפלשתיני, ואחריו הסדר קבע, שבו ייקבעו הגבולות הסופיים "כתוצאה של מערכת היחסים שיתפתחו בין הצדדים". הוא הבטיח "ויתורים כואבים למען שלום אמת" וחזר על עמדתו, שלא יתנהל מו"מ על הסדר מדיני לפני "הפסקת אש מוחלטת".

שרון הודיע שימשיך להיפגש עם אישים פלשתינאים, ופנה בנאומו גם לעם הפלשתיני. "אתם מביטים בנו, הישראלים, בעיניים כלות ורואים כי ישראל היא מדינה עתירת הישגים", אמר ראש הממשלה, "אני מציע לכם לחשוב טוב היכן תרצו אתם וילדיכם להיות בשנים הבאות. האם מטרתכם היא להמשיך ולנהות אחר אלה המובילים אתכם לאבדון, הרס וייאוש?". לדבריו, "כשיהיה כאן שקט, ותפסיקו לחנך לשנאה, נראה כאן כולנו פריחה ושגשוג".

התוכנית המרכזית להקמת מרחב התפר החדש הוכנה בידי המטה ללוחמה בטרור, בראשותו של תת-אלוף (מיל') יחיעם ששון. שלב ראשון שלה אושר בידי הקבינט לפני כמה חודשים. בתוכנית של ששון כלולים שני מרכיבים מרכזיים: הקמת מפקדה אחראית מאוחדת משני צדי מרחב התפר ובעקבותיה, הצבת מכשול שיקשה על חדירת מחבלים. המכשול יורכב מ-65 קילומטרים של גדר, באזורים צפופי האוכלוסייה לאורך הקו, שיתוגברו באמצעים שונים למניעת מעבר כלי רכב, בחלק הנותר.

שר החוץ, שמעון פרס, ביקש אתמול ממנהיגי ספרד, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, לפעול כדי לרתום את סעודיה למעורבות בתהליך השלום. פרס שיבח את יוזמת יורש העצר הסעודי, האמיר עבדאללה, לנורמליזציה מלאה עם ישראל בתמורה לנסיגתה מכל השטחים. בכיר הרשות הפלשתינית, סאיב עריקאת, אמר לשר לשעבר יוסי ביילין כי הצעת עבדאללה היא ההתפתחות החשובה ביותר ביחסי העולם הערבי וישראל מאז ועידת מדריד ב-1991. לדבריו, יו"ר הרשות הפלשתינית יאסר ערפאת בירך על היוזמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ