מאבק הטוב נגד הרע

סולט לייק סיטי / 2002 אולה איינר ביורנדאלן הפך לספורטאי הראשון שזכה בכל ארבע מדליות הזהב בביאתלון

מאת צ'רלס לדף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת צ'רלס לדף

ניו יורק טיימס

עד לפני שש שנים היו הביצועים של אולה איינר ביורנדאלן, הביאתלט הנורווגי, בלתי עקביים. הכישרון שלו היה עצום, אבל הפיוזים קצרים. מפגש מקרי עם סוכן מכירות של שואבי אבק ומטהרי אוויר שינה את חייו. ביום רביעי זכה ביורנדאלן במדליית הזהב הרביעית שלו באולימפיאדת סולט לייק סיטי והפך לספורטאי הראשון שניצח כל מירוץ בענף התובעני הזה.

אויווינד האמר, סוכן מכירות אנרגטי של שואבי אבק ומנחה סדנאות מוטיווציה בחצי משרה, דפק יום אחד לפני שש שנים על דלתו של הביאתלט בעיר טרונדהיים. ביורנדאלן היה במשבר. שיחה קצרה שיכנעה אותו שהאמר יוכל לסייע לו. עד מהרה הפך מוכר שואבי האבק לרספוטין של הביאתלט הנורווגי. ביום רביעי הפך ביורנדאלן לגורו של חבריו לקבוצה. הוא חתם את מרוץ השליחים 4X7.5, שהסתיים בזכייתה של נורווגיה במדליית זהב, והשלים ניצחון בכל ארבע תחרויות הביאתלון.

מקורות ענף הביאתלון במורשת הקרב הנורדית. הוא צמח בסקנדינביה במאה ה-18, כשהגברים נהגו להעמיס את נשקם הקל על המגלשיים. הענף צבר פופולאריות בפינלנד כשסייע לצבא המקומי להדוף את הרוסים. הוא הופיע לראשונה במשחקים האולימפיים כענף ראווה שנקרא "פטרול צבאי." הופעת הבכורה הרשמית של הענף הייתה באולימיפיאדת סקוואו ואלי בקליפורניה ב-1960.

לדעת רבים הביאתלון הוא הספורט התובעני ביותר במשחקי החורף. הן מבחינה גופנית והן נפשית. הספורטאי נדרש לגלוש במאמץ דומה לזה של מרתוניסט ואז לאסוף את עצמו כשהוא מגיע למטווח. שם, עליו לירות במטרה המרוחקת ממנו כ-50 מטרים, כשליבו דופק במהירות של 180-190 פעימות לדקה. "תחשוב שאתה רץ חמש פעמים מסביב לבית שלך ואז מנסה להשחיל חוט למחט," אומר ג'רי קוקש, מנהל תוכנית הפיתוח של הביאתלון בארה"ב. "זה לא צחוק. אתה צריך לשלוט גם על הגוף וגם על התת מודע שלך."

הקבוצות במרוצי השליחים 4X7.5 מורכבות מארבעה מתחרים; כל משתתף גולש 7.5 קילומטר וחייב לעצור פעמיים במטווח. המטווח מחולק לשניים - חלק בשכיבה וחלק בעמידה. למשתתפים יש שמונה ניסיונות לפגוע בחמש מטרות. עבור הנורווגים, החלק הקריטי בתחרות היה בידיו של פרוד אנדרסן, גולש מצויין בעל יכולות קליעה בלתי משכנעות. אנדרסן גלש שני מול הגרמני פיטר סנדל, אחד הצלפים המצטיינים בסבב הביאתלון. בנורווגיה טענו שאנדרסן, בנו של דיפלומט השולט בשבע שפות, אינלקטואל מדי בשביל הספורט הזה. אנדרסן פיספס שלוש יריות, אבל סנדל פיספס שתיים ואנדרסן מצא את עצמו מוביל בשלושים שניות. "זה מאבק בתוך הראש של הטוב נגד הרע," אמר על הקליעה שלו. "היום היה לי מרוץ טוב."

ביום רביעי, בטרם חזרתו של ביורנדאלן לנורווגיה כגיבור, אמר האמר בשיחת טלפון כי ישנו דמיון רב בין מכירת שואבי-אבק יקרים ומיצוי מקסימלי של הפוטנציאל האתלטי. "מכירות וירי זה אותו הדבר. אסור להיות שלילי אם לא הצלחת למכור. אתה עובר למכירה הבאה ומתרכז בה. אותו דבר עם הרובה". האמר, המוכר המתמיד, מזהה פוטנציאל בכל הסיפור הזה: אולי עכשיו מומחים לענייני הנפש יקבלו קצת יותר כבוד".

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ