בסודאן משחררים עבדים מזויפים

העיתון הבריטי "אינדיפנדנט": הקמפיין לשחרור עבדים סודאנים במערב הוא אמצעי מימון למורדים הנוצרים

שירות "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירות "הארץ"

בשנים האחרונות מתנהל במערב קמפיין נמרץ להצלת סודאנים מעבדות. אלפי אמריקאים נרתמו למשימה, ובשבע השנים האחרונות דווח כי 65 אלף סודאנים שוחררו מעבדות. להעלאת המודעות לסוגייה התגייסו גם דמויות ידועות ובהם זמר הרוק פרי פרל מהלהקה "ג'יינז אדיקשן". אולם כעת טוען העיתון הבריטי "אינדיפנדנט", כי שחרור העבדים הוא תרמית מתוחכמת ותו לאו.

הארגונים הנוצריים באירופה ובארה"ב קנו את העבדים הסודאנים מאדוניהם הערבים תמורת כ-50 דולר האחד, ואולם מספר העבדים ששוחררו בפועל אינו ידוע. ברוב המקרים, טוען ה"אינדיפנדנט", מדובר בהונאה: העבדים שמשוחררים לא היו עבדים מעולם ואת הרווחים גורף "צבא השחרור של העם הסודאני". "כמה פעמים", מספר אלאו אליני אלאו, לשעבר מפקד בצבא השחרור, "אולצתי להעמיד פני ערבי ולהציג סחר בילדים". ואילו סמסון קוואג'ה, גם הוא מצבא השחרור, אומר שאת ההונאה מובילים הדרגים הבכירים ביותר.

מורדי צבא השחרור הם נוצרים ברובם, הנלחמים בממשלת חרטום המוסלמית. ואכן, מרבית ארגוני הצדקה הפועלים לשחרור העבדים הם ארגונים נוצריים. אך נראה שגם ארגונים אלו רומו. אמנם אין ויכוח על כך שממשלת חרטום מפרה זכויות אדם, ואף שיעבדה ילדים ונשים בכפרים שבשליטת המורדים, אולם לפי עדויות שהגיעו ל"אינדיפנדנט" זה רק חלק מהתמונה.

הכומר האיטלקי מריו ריבה השתתף במשלחת של הארגון השוויצי CSI (אחווה נוצרית בינלאומית). בניגוד למרבית חברי המשלחת הוא דובר השפה המקומית, הדינקה. התושבים סיפרו לריבה שהתבקשו להיאסף כדי לקבל את הכסף. "זה מעין עסק", הוא אומר.

אחות אירופית, שהיתה עדה לשחרור עבדים, מספרת שאחד מ"סוחרי העבדים" היה מוכר לה - הוא היה מנהיג בארגון המורדים. היא עצמה הוזהרה שלא לומר דבר. "הוא אמר: יש כאן אנשים עם רובים. תני להם לתת את הכסף אם הם רוצים בכך". זאת ועוד, שחרור אלפי העבדים לא הביא לתנועת אלפים מצפון המדינה, שם מוחזקים העבדים, לדרומה. מומחים רואים בכך ראיה נוספת לחוסר האמינות של הדיווחים. כעת מתמקד הוויכוח במספר העבדים שנותרו בסודאן - 200 אלף כטענת ארגוני הסיוע, או 7,000 לפי גרסה אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ