חוק חברות כוח האדם - להקפאה

הממשלה אישרה הצעת חוק שתקפיא לשנה את יישומו של חוק חברות כוח אדם

דליה שחורי
מאת רותי סיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דליה שחורי
מאת רותי סיני

הממשלה אישרה אתמול הצעת חוק שתקפיא לשנה את יישומו של חוק חברות כוח אדם. ההצעה תובא לאישור הכנסת בשבועות הקרובים. משמעות הדבר היא שעשרות אלפי עובדים זמניים לא ייקלטו כעובדים מן המניין במקומות עבודתם אך גם לא יפוטרו בעוד כחודש, כפי שעלול לקרות אם החוק לא יוקפא.

מדובר בחוק שיזם יו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ, שלפיו אין להעסיק עובד חברת כוח אדם יותר מתשעה חודשים בלי לקלוט אותו כעובד מן המניין. החוק נכנס לתוקף בסוף יוני 2001 ותשעת החודשים עומדים להסתיים ב-27 במארס. שר האוצר, סילבן שלום, יזם את הקפאת החוק מתוך חשש מפיטורים המוניים שיעמיקו את האבטלה.

ההצעה שהתקבלה אתמול בממשלה קובעת הקפאה של החוק עד סוף יוני, כך שתקופת תשעת החודשים תסתיים ב-1 באפריל 2003. על פי בקשתו של שר העבודה והרווחה, שלמה בניזרי, גם הוחלט לבטל מכתבי פיטורים שעמדו להישלח בימים הקרובים לכ-2,500 עובדי ממשלה המועסקים באמצעות חברות כוח אדם, מכתבים שממילא לא יהיה בהם צורך אם יוקפא החוק.

ההסתדרות הודיעה בתגובה, כי קליטת עובדי חברות כוח האדם היתה חוסכת למשלם המסים מאות מיליוני שקלים על ידי ביטול דמי התיווך שמשלמת הממשלה לחברות כוח אדם. "לכן לא היתה סיבה לפטר עובדי חברות כוח אדם משירות המדינה", נאמר בהודעה, "וכל כוונתו של שר האוצר היתה מלכתחילה ליצור אמתלה להקפאת החוק ולהצטייר כמי שמושיע את העובדים מפיטורים".

לדברי ההסתדרות, בחודשים האחרונים נקלטו כ-15 אלף עובדי כוח אדם במקומות עבודתם ואחרים היו מועמדים להיקלט בשבועות הקרובים, בהם כ-55% מעובדי הממשלה המועסקים באמצעות קבלני כוח אדם. החוק כבר היטיב עם עובדי כוח אדם רבים משום שאחד מסעיפיו, שכבר נכנס לתוקף, גרם להשוואת תנאיהם של עובדי קבלן לתנאי העסקתם של עובדים מן המניין באותו מקום עבודה.

עם זאת, חברות כוח האדם הזהירו כי עשרות אלפים ייפלטו ממעגל העבודה וסיכוייהם להיקלט במקומות אחרים קטנים לנוכח המחסור בתעסוקה במשק. מנכ"ל חברת או-אר-אס, דורון סבג, בירך על החלטת ההקפאה ואמר כי הוא תומך בקליטתם של עובדי חברות כוח אדם ותיקים המועסקים בשירות המדינה זה שנים, אולם יש לעשות זאת על פני חמש שנים כדי לתת לממשלה אפשרות לקלוט אותם עם מלוא התנאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ