נורתרופ בהצעת רכש בסך 5.9 מיליארד דולר ל-TRW

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

קבוצת מערכות הביטחון והמטוסים נורתרופ גראמן (Northrop Grumman) פירסמה שלשום הצעת רכש ל-TRW בסך 5.9 מיליארד דולר. נורתרופ מבקשת להרחיב את פעילותה בתחומי המודיעין האלקטרוני וההגנה מפני טילים בתקופה שבה גדל תקציב הביטחון של ארה"ב באופן ניכר, בעקבות התקפות הטרור על ארה"ב והמלחמה באפגניסטן. אם תצא העסקה לפועל, יהיו ההכנסות של החברה הממוזגת ב-2003 כ-26 מיליארד דולר, אמרה נורתרופ.

יו"ר נורתרופ, קנט קרסה, שלח ביום חמישי שעבר מכתב ליו"ר TRW, פיליפ אודין, ולחבר מועצת המנהלים קנת פרימן, שבו הציע לרכוש את החברה במניות נורתרופ לפי מחיר של 47 דולר למניית TRW - פרמיה של 18% על מחיר מניות החברה באותו יום, 39.8 דולר. כמו כן תקבל על עצמה נורתרופ את חובות TRW בסך 5.5 מיליארד דולר. קרסה דרש ממועצת המנהלים של TRW תשובה להצעתו עד יום רביעי.

שלשום עלו מניות נורתרופ ב-26.4% ל-50.30 דולר - סימן לכך שוול סטריט מצפה להצעת רכש נוספת ל-TRW מנורתרופ, או מאחת ממתחרותיה. מניות נורתרופ ירדו ב-6.7% ל-109.95 דולר. חברת דירוג האשראי מודיס הודיעה שלשום כי תשקול להפחית את הדירוג של חלק מהאג"ח של נורתרופ לרמה של "אג"ח זבל", בין השאר, על רקע הסיכונים הכרוכים בעסקה.

קרסה אמר כי נורתרופ מעוניינת בעיקר במערכות החלל (לוויינים) ומערכות טכנולוגיית המידע של TRW. במיזוגן עם פעילות קיימת של נורתרופ תוכל החברה להבטיח לעצמה תפקיד מרכזי בתוכנית ההגנה מפני טילים של הפנטגון. קרסה מתכנן למכור את פעילות מערכות הרכב של TRW, המרכזת כ-65% מהכנסות החברה, אך התעשייה הזו סובלת מכושר ייצור עודף וביקוש במשבר, ולכן לא ברור אם קרסה יצליח למכור אותה במחיר שיסייע לנורתרופ לצמצם באופן ניכר את חובות TRW. ב-2001 היו מכירות 16.4 TRW מיליארד דולר; מכירות נורתרופ היו 13.6 מיליארד דולר.

TRW הודיעה כי מועצת המנהלים תשקול את ההצעה "כדי לקבוע מהי דרך הפעולה הנכונה עבור החברה". ביום שלישי שעבר התפטר במפתיע מנכ"ל TRW, דיויד קוט, והתמנה למנכ"ל הוניוול אינטרנשיונל. בתגובה להתפטרות נפלו מניות TRW ב-7.3%. קוט זכה לשבחים מוול סטריט על הארגון מחדש בפעילות TRW, כולל מכירת חלק מחטיבותיה.

יו"ר TRW אודין, המכהן כעת גם כמנכ"ל בפועל, אמר ביום חמישי שעבר בראיון ל"פייננשל טיימס", לפני ההודעה על הצעת הרכש: "הפעילות שלנו תואמת להפליא את הדגשים החדשים של הפנטגון... אנחנו מייצרים מערכות תצפית ובקרה, אנחנו מתמחים בתקשורת, אנחנו מייצרים לייזרים, אנחנו חזקים מאוד בכל מה שקשור להגנה מפני טילים". הוא הוסיף כי לכל הפעילויות האלה פוטנציאל צמיחה עצום.

נורתרופ, כמו יריבותיה לוקהיד מרטין ובואינג, נערכת להגדלת תקציב הביטחון בארה"ב, לאחר שבשנות ה-90, בעקבות נפילת הקומוניזם, קוצצו התקציבים, והתעשייה פיטרה אלפי עובדים וסגרה מפעלים רבים, במיוחד בדרום קליפורניה.

הצעת התקציב של הנשיא בוש לשנה הבאה, בסך 379 מיליארד דולר, כוללת הקצאה מוגדלת למחקר ביטחוני ומיליארדי דולרים למימון המלחמה באפגניסטן. הדגש החדש על ביטחון ייטיב עם חברות כמו נורתרופ, שהפכה בשנים החולפות לשחקנית המרכזית בתעשייה באמצעות רכישות של חברות כמו מספנות ליטון, יצרנית הצוללות הגרעיניות ניופורט ניוז שיפבילדינג וחטיבת האלקטרוניקה של ג'ן-קורפ.

נורתרופ, שהיתה ידועה בעבר בעיקר במטוס הקרב החמקן B1, היא יצרנית מטוס הריגול ללא טייס החדש גלובל הוק, המשמש במלחמה באפגניסטן לצילום חד מגובה רב. היא גם תשתתף בבניית מטוס הקרב של הדור הבא, JSF. החברה הבכירה בפרויקט היא לוקהיד מרטין.

ייתכן שבפרסום ההצעה ל-TRW קרסה יעודד חברות אחרות לגבש הצעות רכש מתחרות, בהן ג'נרל דינמיק שהפסידה לנורתרופ במאבק על ניופורט ניוז. ייתכן שגם לוקהיד מרטין ובואינג יגבשו הצעות מתחרות.

בנק ההשקעות מריל לינץ אמד שלשום את שווי TRW ב-58 דולר למניה, והעריך כי המאבק על החברה יימשך זמן רב. הפוסק האחרון במאבקים כאלה הוא הפנטגון. אנליסטים אומרים כי לוקהיד מרטין עלולה להיתקל בקשיים בקבלת אישור מהפנטגון לרכישת TRW. בשנים החולפות עודד הפנטגון מיזוגים ורכישות בתעשיית הביטחון כאמצעי להבטחת חיסכון בהוצאות פיתוח וייצוא, אך לרוב הבטיח כי יהיו לפחות שתי חברות פעילות בכל תחום מפתח. ההערכה היא כי מיזוג נורתרופ-TRW ייצור מתחרה אמיתי ללוקהיד מרטין בתחום המודיעין האלקטרוני.

שירות "הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ