הספורט הלאומי של קנדה (דאגה מהוקי קרח)

אולימפיאדת החורף / המשחקים מסתיימים הלילה, כשבמוקד גמר ההוקי קרח בין ארצות הברית לקנדה

מאת ג'ף הייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ג'ף הייל

ניו יורק טיימס

לפני שנבחרת ההוקי האולימפית של קנדה הפסידה בחצי גמר הגברים לצ'כיה ואת מדליית הארד איבדה לפינלנד באולימפיאדת החורף של 1998, שמע בית המשפט העליון את טיעוני הסיכום במשפט ההיסטורי שעסק בשאלה אם מחוז קוויבק רשאי להיפרד מקנדה באופן חד צדדי.

אירוע חסר תקדים זה בהיסטוריה של קנדה - יהיה זה, לשם השוואה, כאילו אחת ממדינות ארצות הברית תתבע רשות חוקית לפרוש מהברית - נשכח במהרה על ידי רוב תושבי המדינה לאחר ההפסד בפנדלים מול הצ'כים והמשחק חסר ההשראה נגד הפינים. אילו שופטי בית המשפט העליון היו מוצאים שיטה בטוחה לחדור את השוער הצ'כי דומיניק האשק בפנדלים, הם היו הופכים מיד לגיבורים לאומיים. תחת זאת, כל שעלה בידם לעשות היה לשמור את המדינה מאוחדת בעניין הפסיקה נגד קווביק מאוחר יותר באותה שנה.

בכי התמרורים הציבורי בנוגע להפסד של הנבחרת לפני ארבע שנים, בא לידי ביטוי גם בתקשורת. לאחר ההפסד לצ'כים, הקדישה סטודיו 2, תוכנית אקטואליה בטלוויזיה הציבורית, יותר זמן לבירור האכזבה האולימפית מאשר לדיון במחלוקת בין ארצות הברית לעיראק בנוגע לפיקוח נשק. אחרי ההפסד לפינלנד, מתח ג'פרי סימפסון, בעל טור ב"גלוב אנד מייל" של טורונטו, הנוהג בדרך כלל לכתוב על נושאים פוליטיים, ביקורת על הקבוצה האולימפית.

זו החשיבות של ההוקי בקנדה. "בארצות הברית אם אתה מפסיד משחק הוקי אתה עובר לצפות בבייסבול או בפוטבול," הסביר ווין גרצקי לאחר המופע של 1998, "בקנדה אנשים חיים ומתים בשביל הספורט שלנו".

גרצקי, המנהל בפועל של הקבוצה האולימפית הקנדית השנה, מגזים רק במעט. הזיהוי הקנדי עם הוקי עמוק ובלתי מתפשר, כיוון שמשך שנים הוא שימש מקור חבוי לגאווה לאומית. בגלל שברוב העיירות הקנדיות יש משטח הוקי , ההוקי תרם לביסוס תחושת הקהילה במדינה הענקית. עבור אלה שאינם משחקים, הדבק הלאומי נוצר וטופח על ידי הטקס השבועי של צפייה המשחק השבועי מהליגה המקצוענית (כיום משודר משחק כפול על ידי רשות השידור הקנדית).

ככל שמתרחבת ההשתתפות הבינלאומית במשחק ההוקי, כך הולכת ומתבססת זהותה של קנדה בעולם. ריצ'ארד גרונאו ודיויד וויטסון מציינים בספרם 'ערב הוקי בקנדה' (הוצאת גאראמונד, 1993) כי "ההוקי משמש לא רק כמדיום דרכו באה לידי ביטוי הזהות הקנדית, אלא גם כגרסה המועדפת של האופי הלאומי: קשוח וקשה, להוט אך נחוש, אינדיווידואליסטי".

אבל לאחרונה עומדים ערכים אלה למבחן, בשל הצלחותיה הספורדיות של קנדה בעולם. קנדה הפסידה את מדליית הזהב לשוודיה בפנדלים באולימפיאדה של 1994, אך זכתה באליפות העולם מאוחר יותר באותה שנה, בפעם הראשונה מזה 33 שנה. שנתיים מאוחר יותר הפסידה קנדה את גביע העולם בהוקי לארצות הברית.

המשחקים האולימפיים בנאגאנו היו אמורים לעצור את השחיקה. ההופעה הראשונה של הכוכבים המקצוענים באולימפיאדה איפשרה לשחקנים הקנדים לזכות שנית בתהילה, אבל אז באו המעידות מול הצ'כים והפינים.

עברו 50 שנה מאז זכתה קנדה במדליית זהב אולימפית בהוקי. עובדה זו, יחד עם התסכול שנוצר בנאגאנו, העלו את רמת המתח כבר בשלב מוקדם. ישנם חששות לגבי האופן בו נבחרה הקבוצה הקנדית. הובעה חרטה בקשר לחלק מהשחקנים שנבחרו ודאגה ביחס לפציעות של חלק אחר מהשחקנים.

החרדה ערב המשחקים לא הייתה מוגבלת לקבוצת הגברים בלבד. קבוצת הנשים הקנדית היא אלופת העולם שבע פעמים ברציפות, אך למרות זאת הפסידה את מדליית הזהב לאמריקאיות בנאגאנו. אבל שלשום בסולט לייק סיטי הקנדיות עשו את שלהן בשיקום הכבוד הלאומי בניצחון על האמריקאיות.

האם מדינה מתורבתת צריכה להיכנס לכזה לחץ? דיויד גוודי, עורך האנתולוגיה של ההוקי 'לרכב על שאגת הקהל' , כלל בה מאמר שנכתב על ידי הפובליסיצט והמחזאי ריק סאלוטין. במאמרו, מהרהר סאלוטין במשמעות של עטיפת הזהות הלאומית סביב מקל מעוקל. "מה זה אומר, שמדינה מאבדת שליטה על קבוצת הוקי? הייתי אומר שהמשמעות היא שאנחנו מרגישים שכל כך מעט הוא שלנו נטו, שפיתחנו - בלשון המעטה - יחסים מאוד הדוקים עם מה שהוא חד משמעי קנדי".

סף המתח גואה לקראת הגמר היום מול ארצות הברית. הפסד יהיה אסון. אבל הקנדים, כנראה, יצטרכו להתחיל לדאוג באמת כאשר יתחילו להפגין אדישות למשחק הלאומי שלהם..

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ